Wzmacniamy współpracę wojskową z Norwegią - Władysław Kosiniak-Kamysz

Nie da się osiągnąć rozwiązań pokojowych bez rozmów przy udziale Stanów Zjednoczonych. Chciałbym sojuszniczego wezwania do powrotu do dialogu - podkreślił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do spotkania prezydentów USA i Ukrainy.

Polska i Norwegia wzmacniają współprace wojskową. Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział 10 lutego po spotkaniu ze swoim norweskim odpowiednikiem Tore Sandvikiem, że wkrótce między krajami podpisana zostanie nowa umowa w dziedzinie bezpieczeństwa oraz wymiany doświadczeń.

Polska i Norwegia wzmacniają współprace wojskową

.Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał się 10 lutego w Poznaniu z ministrem obrony Norwegii na terenie 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu–Krzesinach. Szef MON przypomniał, że od kilku tygodni stacjonujące w bazie norweskie samoloty F-35 chronią polskiego nieba w ramach misji NATO, a norweskie zestawy przeciwrakietowe obecne są na lotnisku w Jasionce pod Rzeszowem.

Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że wraz z Tore Sandvikiem przyjęli „plan działania na ten rok”. Jak mówił, jednym z najważniejszych jego elementów jest podpisanie nowej umowy w dziedzinie bezpieczeństwa oraz wymiany doświadczeń pomiędzy państwami, co miałoby się stać „wkrótce”. Zauważył, że obecnie realizowana umowa pomiędzy Polską a Norwegią ma już 30 lat, dlatego potrzebna jest nowa, która odpowiadałaby na współczesne zagrożenia.

Tore Sandvik, który stanowisko ministra obrony Norwegii piastuje od 4 lutego 2025 r., podkreślił, że wizyta w Polsce jest jego pierwszą po objęciu urzędu. Mówił, że Polska bierze na swoje barki „ogromną odpowiedzialność” w zakresie wsparcia Ukrainy. „Polska jest bliskim sojusznikiem, odgrywającym kluczową rolę w odstraszaniu i obronie w Europie” – powiedział Tore Sandvik. Zaznaczył, że Polska i Norwegia chcą jeszcze bardziej wzmocnić współpracę między sobą.

Potrzebny jest radykalny Big Bang w podejściu do bezpieczeństwa w Europie

.”Obecnie Europa stoi przed pewnymi wyzwaniami związanymi z tymi możliwościami i zasobami. Aby lepiej zrozumieć te wyzwania, musimy przyjrzeć się zagrożeniom dla naszego bezpieczeństwa” – pisze na łamach „Wszystko co Najważniejsze” w tekście „Potrzebny jest radykalny Big Bang w podejściu do bezpieczeństwa w EuropieAndrius KUBILIUS.

„Na mnie oraz na Wysoką Przedstawiciel Kaję Kallas nałożono obowiązek przygotowania i opublikowania Białej księgi w sprawie europejskiej obronności w ciągu pierwszych 100 dni naszej kadencji. Dokument ten określi środki, które pomogą Europie przygotować się na „ekstremalne sytuacje militarne”. Innymi słowy, Biała księga ma opisywać, w jaki sposób UE przygotuje się na możliwość rosyjskiej agresji na państwa członkowskie UE. To mocny, otwarty i realistyczny język używany wobec największego zagrożenia”.

„Wyniki różnych najnowszych analiz wywiadowczych, w tym niemieckich, sugerują, że Rosja może wystawić na próbę determinację UE lub NATO do końca tej dekady, czyli najpóźniej do 2030 r. Instytut Kiloński, niemiecki ośrodek badawczy, w swoim ostatnim dokumencie ujawnił trzeźwiący wniosek – dzięki swojej gospodarce wojennej Rosja może w ciągu sześciu miesięcy wyprodukować wszystko, co niemiecka armia ma w swoich zapasach. Według innej ekspertyzy, oceniającej sytuację w kategoriach parytetu siły nabywczej, w przyszłym roku Rosja wyda więcej na swoje wojsko niż wszystkie państwa członkowskie UE-27. Tymczasem analiza naszej własnej sytuacji w zakresie zdolności obronnych pokazuje, że znajdujemy się znacznie poniżej celów NATO w tym zakresie”.

„Jak otwarcie stwierdzono w raporcie byłego prezydenta Finlandii Sauliego Niinistö: „Obecnie zbiorcza inwentaryzacja zdolności państw członkowskich UE (z których większość jest również członkami NATO) nadal wykazuje poważne luki i braki, w tym długotrwałą zależność od USA, zwłaszcza jeśli chodzi o intensywne działania operacyjne. Jak wynika z ostatnich doświadczeń i co znajduje odzwierciedlenie w procesach planowania zdolności, UE brakuje niemal wszystkiego, począwszy od amunicji i strategicznych czynników umożliwiających obronę, a skończywszy na zdolności do wytwarzania najwyższej klasy zasobów”.

.”W świetle niskiego poziomu naszej gotowości istnieją dwa strategiczne czynniki, które musimy mieć na uwadze podczas omawiania potrzeb obronnych Europy. Po pierwsze, musimy niezwłocznie przygotować się na możliwość rosyjskiej agresji na państwa UE. Po drugie, musimy przygotować się na długoterminowe wyzwanie, polegające na tym, że Stany Zjednoczone będą zmuszone w coraz większym stopniu rezygnować z obrony Europy na rzecz łagodzenia rosnącej potęgi militarnej Chin. Właśnie tego będzie dotyczyła nasza Biała księga w sprawie europejskiej obronności: będzie mówić o tym, w jaki sposób mamy przygotować się do odstraszania i obrony przed ekstremalnymi zagrożeniami militarnymi obecnej rzeczywistości i reagowania na nie, zarówno w perspektywie krótkoterminowej, jak i długoterminowej. Skoncentruję się na wyzwaniach krótkoterminowych. Są nimi Rosja, jej wojna przeciwko Ukrainie i możliwość napaści na kraje UE. Życzyłbym sobie, aby wspomniana Biała księgaskupiała się na trzech najważniejszych blokach zagadnień wymagających porozumienia w celu niezwłocznego podjęcia wspólnych decyzji niezbędnych dla zmniejszenia zagrożeń lub gotowości do obrony”.

LINK DO TEKSTU: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/andrius-kubilius-big-bang-bezpieczenstwo-europy/

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 lutego 2025