Zamieszki we Francji kosztowały ubezpieczycieli co najmniej 650 milionów euro

koszt zamieszek

Francuska federacja ubezpieczycieli podała, że od czasu wybuchu zamieszek 27 czerwca, francuscy ubezpieczyciele musieli wypłacić co najmniej 650 milionów euro odszkodowań. Zamieszki w całej Francji, trwające niemal tydzień, wybuchły po zabiciu przez policjanta w Nanterre 17-letniego Nahela, który odmówił podporządkowania się podczas kontroli drogowej.

.Bezprecedensowy koszt odszkodowań po zamieszkach związany jest ze zniszczeniem wielu budynków i lokali usługowych. Jak precyzuje prezes federacji francuskich ubezpieczycieli, Florence Lustman, 90% całkowitego kosztu odszkodowań związana jest ze zniszczeniem 3900 obiektów użyteczności publicznej i budynków władz lokalnych. Reszta kwoty przeznaczona jest głównie na pokrycie szkód związanych ze zniszczeniem samochodów. 

Od 27 czerwca w związku z zamieszkami federacja ubezpieczycieli otrzymała 11.300 zgłoszeń szkód. 55% zniszczonych obiektów należy do zakładów pracy, a 35% do władz lokalnych. Zniszczone zostały m.in. ratusze, lokalna infrastruktura, obiekty gastronomiczne, supermarkety, a także kilkaset niewielkich sklepów, których właściciele są szczególnie dotknięci, tym bardziej, że trwa okres wyprzedaży, który dla przetrwania tych niewielkich przedsiębiorstw jest kluczowy. 

Koszty, poniesione przez zakłady ubezpieczeń, powinny jeszcze wzrosnąć, ponieważ Ministerstwo Finansów poprosiło ubezpieczycieli o wyjątkowe przedłużenie okresu składania wniosków o ubezpieczenie, z 5 do 30 dni po zdarzeniu. Minister finansów, Bruno Le Maire, zapewnił, że „Państwo wykaże się zrozumieniem”, zwłaszcza poprzez uchylenie obowiązku opłacania składek społecznych i fiskalnych przez przedsiębiorstwa najbardziej dotknięte zniszczeniami. Jednocześnie minister zaapelował do ubezpieczycieli o „wyjątkowe zachowanie” i bycie „na wysokości powagi sytuacji”. „Ubezpieczyciele są całkowicie zmobilizowani, aby towarzyszyć swoim klientom, których dobra materialne zostały zniszczone w wyniku zamieszek” – zapewnia federacja francuskich ubezpieczycieli w swoim komunikacie prasowym. 

Na początku lipca, prezes Ruchu Przedsiębiorstw Francji (Medef), Geoffroy Roux de Bézieux, szacował koszt zamieszek na co najmniej miliard euro, wliczając w to nie tylko koszt odszkodowań, ale również zmniejszonej aktywności ekonomicznej i zasiłków dla osób, które w wyniku zniszczeń ich miejsc pracy są czasowo nieaktywne zawodowo. 

.Koszt zniszczeń w wyniku zamieszek po śmierci Nahela jest trzy razy większy niż trwające przez trzy tygodnie zamieszki na przedmieściach w 2005r., po śmierci, w wyniku porażenia prądem, dwóch nastolatków, którzy uciekając przed kontrolą policji ukryli się w stacji transformatorowej. Wówczas koszt odszkodowań, którego 80% stanowiły odszkodowania po spalonych samochodach, wyniósł 204 miliony euro.

oprac.JM

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 15 lipca 2023