

Prof. Piotr ORLEAŃSKI
Kosmos coraz bliżej, także z Polakami
Zbliżamy się do ery, w której będą możliwe wycieczki w kosmos – twierdzi prof. Piotr ORLEAŃSKI

Ella ALDERSON
Możemy nigdy nie zechcieć korzystać z tej technologii. Smutna prawda o teleportacji
Teleportacja jest równoważna morderstwu. Zanim wejdziecie do maszyny, powinniście zadać sobie pytanie: czy posiadam duszę?

Tomás SIDENFADEN
Do kogo należy Mars? Elon Musk i rządy w kosmosie
Zakładając, że SpaceX, Stany Zjednoczone Ameryki, Chiny, Unia Europejska, Rosja i Indie są wszystkie potencjalnymi graczami w kosmicznym wyścigu, do tej grupy mogłoby dołączyć także kilka innych firm. SpaceX może być pionierem w tej materii, ale prawdopodobnie znajdzie swoich następców.

Guy CONSOLMAGNO
Pokojowe korzystanie z zasobów Układu Słonecznego
Wiedza o pochodzeniu i składzie asteroid w naszym Układzie Słonecznym może w najbliższej przyszłości odgrywać kluczową rolę w eksploatacji przestrzeni kosmicznej. Taka eksploatacja stwarza możliwości, ale i dotyka kwestii moralnych.

Agata KOŁODZIEJCZYK
Podróże w kosmos zmieniają przyszłość medycyny - już teraz
Z czasem każdy dom będzie wyposażony w sprzęt diagnostyki telemedycznej, a ludzie będą bardziej świadomi funkcjonowania własnego organizmu. To wszystko przed nami w rodzącej się epoce podbojów nowych światów.

Piotr KOŁACZEK-SZYMAŃSKI
Z gwiazd powstaliśmy, w gwiazdy się obrócimy
Pierwiastki, z których się składamy, na przykład węgiel, azot i tlen, powstają dzięki śmierci mało masywnych gwiazd, jak nasze Słońce. W wyniku eksplozji supernowej powstaje tlen. Nasze ukochane złoto i srebro są efektem procesu jeszcze rzadszego – zlania się dwóch gwiazd neutronowych. Każdy atom węgla, tlenu i azotu w naszym ciele – kiedyś był obecny we wnętrzu gwiazdy. Bez nich nie moglibyśmy zaistnieć. Jesteśmy dziećmi gwiazd.

Mateusz MALENTA
Dlaczego po postawieniu stopy na Księżycu nie ruszyliśmy dalej?
Od czasów ostatniej misji Apollo ludzkość nie wyszła nawet poza próg naszego domu, którym jest Ziemia.