Jan ŚLIWA: Referendum w Szwajcarii - najwyższy poziom demokracji
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Referendum w Szwajcarii - najwyższy poziom demokracji

Szwajcarzy obawiają się, że po ewentualnym przystąpieniu do UE ich kraj mógłby mieć poważne kłopoty. Ultrapopulistyczna konstytucja, pozwalająca populusowi nie tylko zatwierdzać lub odrzucać prawa, lecz również je definiować, byłaby dla brukselskiej administracji solą w oku.

Adrian GAJ: "Jak w 30 dni na Facebooku odwołaliśmy burmistrza"
Adrian GAJ

Adrian GAJ

"Jak w 30 dni na Facebooku odwołaliśmy burmistrza"

To pierwsze referendum lokalne w mieście tej wielkości, do tego referendum wygrane przez inicjatorów. Odwołano burmistrza aktywizując ludzi młodych, ale też starszych, wszystkich tych, którzy używają Facebooka. To w sieci rozegrała się referendalna bitwa. O jej przebiegu, zwrotach, zdziwieniach i wnioskach na przyszłość, wnioskach co do siły nowych mediów – pisze Adrian Gaj.

Igor MERTYN: "Symbol Katalonii? Pracowity i uparty, dążący do celu osioł. A Hiszpanii? Głupi, ale silny byk"
Igor MERTYN

Igor MERTYN

"Symbol Katalonii? Pracowity i uparty, dążący do celu osioł. A Hiszpanii? Głupi, ale silny byk"

— Chcieli nas pozbawić naszej kultury i języka. Wy to rozumiecie! — mówi Pepo. Polacy walczyli po stronie republikanów, szczególnie w Katalonii. W oddziałach republikańskich można było usłyszeć język polski. Powiedzenie, że Katalończycy są „jak Polacos”, oznacza, że posługują się nie tylko językiem niezrozumiałym dla Hiszpanów, ale mają zupełnie inną mentalność i kulturę.