Popołudniowe Espresso: Słowenia walczy ze skutkami powodzi
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Słowenia walczy ze skutkami powodzi

Słowenia zmaga się ze skutkami powodzi, które w ostatnich dniach dotknęły kraj. Premier Słowenii Robert GOLOB wskazał, że jest to „największa klęska żywiołowa” w historii państwa. GOLOB zwrócił się do UE o uruchomienie europejskiego mechanizmu ochrony ludności. Liczba ofiar powodzi w Słowenii wzrosła do sześciu osób. Premier GOLOB wskazał, że wstępnie straty spowodowane żywiołem szacowane są na 550 mln euro. Eksperci oceniają, że gwałtowne powodzie to efekt zmian klimatycznych.

Prof. Žiga TURK: Słowenia – demokracja nieparlamentarna?
Prof. Žiga TURK

Prof. Žiga TURK

Słowenia – demokracja nieparlamentarna?

Ludzie wybrali Ruch Wolności kierowany przez nowicjusza, byłego energetycznego „oligarchę” (o ile to określenie może mieć zastosowanie w dwumilionowej Słowenii), do niedawna dyrektora generalnego dużej państwowej firmy energetycznej.

Anna ZÁBORSKÁ: Naszą rolą, rolą Europy Środkowej, jest jednoczyć
Anna ZÁBORSKÁ

Anna ZÁBORSKÁ

Naszą rolą, rolą Europy Środkowej, jest jednoczyć

Kraje Europy Środkowej i Wschodniej są krajami o innej kulturze. Naznaczeni jesteśmy czymś, co, jak mówił jeden z moich przyjaciół, można określić jako program antywirusowy, który został zainstalowany w naszych głowach w okresie komunizmu. Ten program ostrzega nas przed różnymi niebezpieczeństwami znacznie wcześniej niż osoby z innych krajów, które nie przeżyły tego, co my przeżyliśmy za czasów komunizmu.