SYKOMI. System wspierający komunikację w języku migowym w instytucjach użyteczności publicznej
Na Politechnice Rzeszowskiej opracowano system wspomagający komunikację osoby z dysfunkcją słuchu. Ma pomóc w komunikacji osobie głuchej lub głuchoniemej, która posługuje się polskim językiem migowym z osobą słyszącą, która nie zna tego języka. Język migowy zamieniany jest na dźwięk lub tekst, z kolei mowa przekształcana jest na sekwencje filmowe języka migowego lub na ikony i obrazy.
Osoby niesłyszące będą mogły załatwić różne sprawy w Urzędzie Miasta Rzeszowa bez udziału tłumacza języka migowego dzięki specjalnemu systemowi. „SyKoMi” to unikalne oprogramowanie w skali Europy, stworzone przez naukowców z Politechniki Rzeszowskiej we współpracy z NCBiR. Stworzenie nowatorskiego rozwiązania zajęło aż 10 lat.
Jak działa? Na specjalnym stanowisku zainstalowano kamerę, która odczytuje to, co „miga” niesłyszący petent, i pokazuje jego wypowiedzi w formie zapisanych zdań na ekranie przed urzędnikiem. Z kolei prośby czy polecenia pracownika urzędu są pokazywane na ekranie przed petentem jako zapisane zdaniaW programie jest zbiór gotowych pytań, odpowiedzi czy poleceń. System będzie podpowiadał pewne rozwiązania w sytuacji, gdy podczas konwersacji wyświetlanej na ekranach pojawią się inne problemy. System pomoże też w wypełnieniu różnych dokumentów.
Więcej informacji o SyKoMi znaleźć można tu [LINK]