Michał PŁAZA: Jak remontuje się ulice w Krakowie – i dlaczego tak nie powinno się tego robić
Michał PŁAZA

Michał PŁAZA

Jak remontuje się ulice w Krakowie – i dlaczego tak nie powinno się tego robić

Remonty trzeba robić, a krakowscy użytkownicy dróg mają wiele cierpliwości i wyrozumiałości dla drogowców. Kiedy jednak wyraźnie widać, że zastosowano nieracjonalne rozwiązania, można tylko zastanawiać się, kto podejmuje takie decyzje i czy naprawdę jeździ po mieście, czy tylko wytycza zmiany palcem po mapie.

Juliusz BRAUN: Papieża Franciszka Biblia pauperum
Juliusz BRAUN

Juliusz BRAUN

Papieża Franciszka Biblia pauperum

Jeśli dwaj jego poprzednicy byli – choć w różny sposób – papieżami słowa, to Franciszek jest niewątpliwie papieżem obrazu.

O. Federico LOMBARDI SJ: Wielki komunikator Jan Paweł II
O. Federico LOMBARDI SJ

O. Federico LOMBARDI SJ

Wielki komunikator Jan Paweł II

Jan Paweł II okazał się wielkim komunikatorem już od pierwszych chwil swojego pontyfikatu, od momentu pojawienia się w Loży Błogosławieństw wieczorem 16 października 1978 roku. Jego spontaniczne słowa w dniu wyboru – „Kardynałowie powołali nowego biskupa Rzymu z dalekiego kraju… Gdybym się pomylił, poprawcie mnie…” – a żarty przy pierwszych wyjściach z Watykanu przyczyniły się do przełamania barier.

Jan ŚLIWA: Kto rządzi informacją? Kanały, śluzy, zapory
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Kto rządzi informacją?
Kanały, śluzy, zapory

Dla kształtowania opinii decydujący jest wpływ na krytyczne węzły sieci. Kto do kogo ma dostęp, jak przekaże swoją opinię. Ważne są treść i forma. W oświeceniowym Paryżu kaleczony francuski tylko ośmieszałby piszącego. A pozytywnie nastawiony amerykański prezydent (jak Wilson urobiony przez Paderewskiego) może przeważyć w procesie odzyskania niepodległości.

Marcin GIEŁZAK: Lek na pandemię? Więcej demokracji
Marcin GIEŁZAK

Marcin GIEŁZAK

Lek na pandemię? Więcej demokracji

Nie jest prawdą, że kryzys związany z COVID-19 wymaga od nas nowego kontraktu społecznego albo innego ułożenia relacji państwo – obywatel. Potrzeba, tylko i aż, wypracowania skuteczniejszych metod walki z przyszłymi pandemiami, doskonalszego zarządzania kryzysowego, lepszego planowania.

Piotr ŚWITALSKI: Miliardy rubli na fabrykę trolli i botów. Unia Europejska wobec dezinformacji.
Piotr ŚWITALSKI

Piotr ŚWITALSKI

Miliardy rubli na fabrykę trolli i botów. Unia Europejska wobec dezinformacji.

W 2019 r. Rosja wydała na wszelkie środki masowego przekazu i komunikacji, uwzględniając zarówno formy oficjalne, jak i tzw. armie botów i fabryki trolli, około miliarda euro. Tymczasem Unia Europejska w analogicznym okresie zwiększyła budżet przeznaczony na walkę z dezinformacją do 5 milionów euro.

Prof. Michel WIEVIORKA: Migracje i francuskie przedmieścia. Nie możemy wszystkiego sprowadzać do radykalizacji
Prof. Michel WIEVIORKA

Prof. Michel WIEVIORKA

Migracje i francuskie przedmieścia.
Nie możemy wszystkiego sprowadzać do radykalizacji

Jeśli przyjrzymy się bliżej procesowi komunikacji związanemu z terroryzmem fundamentalizmu religijnego, możemy dostrzec podobny dyskurs z obu stron konfliktu. Z jednej strony mamy terrorystów, którzy używają kategorii wojny cywilizacyjnej i mówią o potrzebie zniszczenia Zachodu, a z drugiej mamy społeczeństwa europejskie, które na przykład uważają, że muzułmanie są grupą predestynowaną do przemocy

Justyna BRACHA-RUTKOWSKA: Czy zaufanie jest odnawialne? Kryzysy komunikacji społecznej w XXI wieku
Justyna BRACHA-RUTKOWSKA

Justyna BRACHA-RUTKOWSKA

Czy zaufanie jest odnawialne?
Kryzysy komunikacji społecznej w XXI wieku

W komunikacji kryzysowej XXI w. najważniejsza jest szybkość, spójność przekazu i walka z dezinformacją. Trudno temu sprostać bez wcześniejszego przygotowania. Rudy Giuliani jako burmistrz Nowego Jorku ćwiczył odpowiedzi na 77 pytań, które najczęściej zadają dziennikarze. Nadszedł 11 września 2001 r. i padło jedno z nich: Ile jest ofiar?. Odpowiedział: Nie wiem ile, ale nawet jedna to za dużo.

SYKOMI. System wspierający komunikację w języku migowym w instytucjach użyteczności publicznej

SYKOMI. System wspierający komunikację w języku migowym w instytucjach użyteczności publicznej

Na Politechnice Rzeszowskiej opracowano system wspomagający komunikację osoby z dysfunkcją słuchu. Ma pomóc w komunikacji osobie głuchej lub głuchoniemej, która posługuje się polskim językiem migowym z osobą słyszącą, która nie zna tego języka. Język migowy zamieniany jest na dźwięk lub tekst, z kolei mowa przekształcana jest na sekwencje filmowe języka migowego lub na ikony i obrazy. Osoby niesłyszące będą mogły załatwić różne sprawy w Urzędzie Miasta Rzeszowa bez udziału tłumacza języka migowego dzięki specjalnemu systemowi. „SyKoMi” to unikalne oprogramowanie w…

Eryk MISTEWICZ: Dlaczego Mateusz Szpytma zawsze przegra ze stażystą z „Haaretz”?
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

Dlaczego Mateusz Szpytma zawsze przegra ze stażystą z „Haaretz”?

Polski urzędnik zna historię, jednak nie panuje nad przekazem, nie rozumie podstaw komunikacji i nijak nie rozumie operacji, która trwa. Operacji, w której wygrywającym jest i długo będzie stażysta z „Haaretz”, „Jerusalem Post”, „Libération”, „Le Monde”, inkrustujący liczbami padającymi w polskim Senacie teksty, które mają pokazywać zbrodnie Polaków.

Michał KŁOSOWSKI: Social media biorą wszystko
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Social media biorą wszystko

Odpowiedzialność w mediach społecznościowych nie istnieje, nie jest bowiem potrzebna. Social media służą bardziej jako narzędzie kreacji niż lustro rzeczywistości.

Anna MAKUCH: Przestrzeń epoki postpolityki. Dekonstrukcja Twittera
Anna MAKUCH

Anna MAKUCH

Przestrzeń epoki postpolityki.
Dekonstrukcja Twittera

Komunikacja na Twitterze jest nomadyczna, niezakończona, bez osiągania celu. Zaprzyjaźnione grupy użytkowników nawiązują dialog, czerpiąc zeń pewną przyjemność, lecz jako forum wymiany argumentów Twitter się nie sprawdza.

Tom GREEVER: UX? Zawsze decyduje umiejętność komunikowania, nie projektowania
Tom GREEVER

Tom GREEVER

UX? Zawsze decyduje umiejętność komunikowania, nie projektowania

Wiele bardzo ciekawych pomysłów nie dociera do odbiorców, ponieważ… projektant nie umie o nich rozmawiać. Innymi słowy, wiedza o skutecznej komunikacji z klientami i partnerami biznesowymi jest bezcenna, ale umiejętność przekonania do wybranych rozwiązań projektowych bywa ważniejsza.

Prof. Anna CEGIEŁA: Jaka polszczyzna, taka wspólnota Polaków
Prof. Anna CEGIEŁA

Prof. Anna CEGIEŁA

Jaka polszczyzna, taka wspólnota Polaków

Na pytanie o to, jakim językiem mówić, by budować wspólnotę, jest tylko jedna odpowiedź – mówić językiem ku drugiemu człowiekowi. Nie przeciw niemu. Mówić dla niego.