Jan ŚLIWA
Referendum w Szwajcarii - najwyższy poziom demokracji
Szwajcarzy obawiają się, że po ewentualnym przystąpieniu do UE ich kraj mógłby mieć poważne kłopoty. Ultrapopulistyczna konstytucja, pozwalająca populusowi nie tylko zatwierdzać lub odrzucać prawa, lecz również je definiować, byłaby dla brukselskiej administracji solą w oku.
Jan ŚLIWA
Szwajcaria – 730 lat „Narodu połączonego wolą”
Szwajcaria wydaje się oazą zdrowego rozsądku. Wyborcy potrafią blokować rozdawnictwo socjalne. Nie ma wojen ani rewolucji. Nie pali się bibliotek, wielu mieszka tam, gdzie mieszkał ojciec i dziad. Nie przesuwano dawno granic ani nie bombardowano niczego. To oczywiście szczęście, ale szczęściu temu trzeba było też pomóc.
Konfederacja Szwajcarska obchodzi w tym roku 730 lat swojego istnienia
Jan ŚLIWA
Tato, kup mi Syryjczyka. Na uchodźców spojrzenie ze Szwajcarii
Ćwierć miliona euro za każdego nieprzyjętego, a ponieważ nieprzyjęci są wirtualni, to mnożymy te ćwierć miliona przez liczbę dowolną, więc również uzyskujemy wartość dowolną, zależną od dyktującego warunki.
Jean ZIEGLER
Złoto i ofiary - historia nieopowiedziana. Jak Szwajcaria finansowała podboje Hitlera?
Rekiny finansjery z Zurychu, Bazylei czy Berna odegrały rolę paserów i „wybielaczy” zapasów złota skradzionego z banków centralnych Polski, Czechosłowacji, Niderlandów, Luksemburga, Litwy, Łotwy, Belgii, Albanii, Norwegii… To one finansowały podboje prowadzone przez Hitlera.