Witold SOKAŁA: "Wolnomularstwo i polityka"
Witold SOKAŁA

Witold SOKAŁA

"Wolnomularstwo i polityka"

Ars Regia – czy sami masoni tego chcą, czy nie – odgrywa rolę polityczną i staje się, niekiedy istotnym, elementem rozgrywek toczonych przez „światowych”. Sztuką, być może prawdziwie „królewską” jest zachowanie wobec tego zjawiska zdrowego rozsądku i wykorzystanie „dla Postępu Ludzkości” szans, które specyfika wolnomularstwa tworzy.

Witold SOKAŁA: "Zamieszanie po wyborach. W poszukiwaniu sojuszników zdrowego rozsądku"
Witold SOKAŁA

Witold SOKAŁA

"Zamieszanie po wyborach. W poszukiwaniu sojuszników zdrowego rozsądku"

Polskiej demokracji potrzebny jest sojusz umiarkowanych środowisk politycznych, think-tanków oraz organizacji społeczeństwa obywatelskiego na rzecz poprawy rozwiązań instytucjonalnych związanych z wyborami, a szerzej – z całą sferą funkcjonowania państwa, o którym znów powszechnie mówi się, że istnieje „tylko teoretycznie”.

Witold SOKAŁA: "Świat w sieci podług Tomasza Aleksandrowicza"
Witold SOKAŁA

Witold SOKAŁA

"Świat w sieci podług Tomasza Aleksandrowicza"

Tomasz Aleksandrowicz jest jednym z nielicznych polskich badaczy, sięgających po termin „neośredniowiecze”. Idea sformułowana niegdyś przez Hedleya Bulla w „The Anarchical Society”, a potem stopniowo torująca sobie drogę w nauce anglosaskiej, dobrze wpasowuje się w narrację „Świata w sieci”. Wszak tak jak w średniowieczu (przynajmniej – tym europejskim) państwo jest dziś już tylko jednym z aktorów (czy „hubów”, używając terminologii opisującej realia sieciowe); ważnym, lecz wcale niekoniecznie najważniejszym na wielu arenach gry o wpływy i bezpieczeństwo.