Wydanie 443 Wszystko co Najważniejsze. Andrzej DUDA, Prof. Adam TOOZE, Eryk MISTEWICZ, Nassim Nicolas TALEB, Prof. Jerzy MIZIOŁEK, Prof. Marek KORNAT, Jan DZIEDZICZAK, Prof. Kevin HELLER...

Wydanie 443 Wszystko co Najważniejsze. Andrzej DUDA, Prof. Adam TOOZE, Eryk MISTEWICZ, Nassim Nicolas TALEB, Prof. Jerzy MIZIOŁEK, Prof. Marek KORNAT, Jan DZIEDZICZAK, Prof. Kevin HELLER...

Photo of Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

W każdą sobotę rano tylko to, co najważniejsze.

zobacz inne teksty Autora

Wrześniowy czas jest pełen jest różnorakich wydarzeń. Początek roku szkolnego, powakacyjny powrót do obowiązków oraz wspominanie wydarzeń, które w historii Polski pozostawiły niezacierany ślad: wrzesień mógłby zostać nazwany miesiącem polskiej pamięci.

Dla całego zespołu redakcyjnego „Wszystko Co Najważniejsze” ostatnie tygodnie były czasem niezwykle obfitym i pracowitym. Projekt „Opowiadamy Polskę Światu” – dzięki współpracy z redakcjami w bardzo wielu krajach i na różnych kontynentach – ponownie obiegł świat. Od Chicago po Paryż i Pragę, razem z francuskim dziennikiem „l’Opinion’, czeskim tygodnikiem „Echo24”, amerykańskim „Chicago Tribune” i wieloma innymi redakcjami na świecie ponownie przypomnieliśmy, że o ofiarach II Wojny Światowej nie możemy zapomnieć. Jeśli historia ma być nauczycielką życia, lekcje z niej płynące trzeba raz po raz wydobywać z zapomnienia.

W tym wydaniu tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” mogą więc Państwo wszystkie teksty, które ukazały się w światowych tytułach, przeczytać i podzielić się nimi z przyjaciółmi pod różnymi szerokościami geograficznymi. Co więcej, jak pisze prof. Jerzy MIZIOŁEK w najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze”, możemy sobie wspólnie przypomnieć że wrzesień to nie tylko czas pamięci o dramatycznych wydarzeniach z historii Polski, ale również miesiąc, w którym świeciliśmy triumfy. O tym także warto pamiętać.

Michał Kłosowski,
Zastępca Redaktora Naczelnego 

Andrzej DUDA
Rosyjski imperializm na wojnie z Europą Środkowo-Wschodnią
 

Andrzej DUDA: Rosyjski imperializm na wojnie z Europą Środkowo-Wschodnią


Dla narodów naszego regionu, pamiętających historyczne doświadczenia, które symbolizuje dzisiejsza data – 17 września – nie ulega wątpliwości, że imperialna Rosja znów dąży do ekspansji na inne państwa. Chce tego samego, co w 1939 i 1940 roku, kiedy działała w sojuszu z hitlerowskimi Niemcami, a także w latach 1945–1991, kiedy samodzielnie władała naszymi krajami.


Eryk MISTEWICZ
My wiemy, co będzie dalej 

Eryk MISTEWICZ: My wiemy, co będzie dalej

Każdy Polak zna te zdjęcia odkopywanych ludzkich zwłok ze śladami po strzałach w tył głowy z bliskiej odległości, ciał wydobywanych z piachu, ze zbiorowych dołów wypełnianych wapnem, w środku lasu, aby szybciej zniknęły po nich ślady. Tylko że nie pochodzą one z 2022 roku, ale z roku 1940. I nie były zrobione w Buczy, ale czterysta kilometrów dalej, w Katyniu, Ostaszkowie, Smoleńsku. Każdy Polak, każdy mieszkaniec Europy Środkowej zna te nazwy. Tekst opublikowany na łamach dziennika “Le Figaro” 6 maja 2022 r.


Prof. Marek KORNAT
Czas na raport o polskich stratach wojennych w wyniku działań Związku Sowieckiego 

Prof. Marek KORNAT: Czas na raport o polskich stratach wojennych w wyniku działań Związku Sowieckiego

Decyzja o domaganiu się odszkodowań do rządu Niemiec wymaga dopełnienia podobnym posunięciem w stosunku do Rosji. Konieczne jest takie zrównujące podejście w zakresie roszczeń reparacyjnych za II wojnę światową.


Paweł Piotr WAROT
Tak natura chciała. 
Mierzeja Wiślana była poprzecinana cieśninami już w czasach krzyżackich 

Paweł Piotr WAROT: Tak natura chciała. Mierzeja Wiślana była poprzecinana cieśninami już w czasach krzyżackich

Otwierany 17 września przekop Mierzei Wiślanej nie jest pomysłem nowym, bowiem już od czasów średniowiecza wykorzystywana była droga morska prowadząca do Elbląga bazująca na jego znakomitym rzecznym skomunikowaniu z resztą kraju. Najpierw Krzyżacy, potem polscy królowie dbali o rozwój tutejszego portu morskiego.


Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Wrześniowe triumfy 

Prof. Jerzy MIZIOŁEK: Wrześniowe triumfy

Od przeszło trzech stuleci wspomnienie odsieczy wiedeńskiej daje nam poczucie dumy. Ale we wrześniu – tak tragicznym w 1939 r. – miały miejsce również inne arcyważne zwycięstwa, jak te pod Orszą (1514), Chocimiem (1621) i nad Niemnem (1920). Ukazują je fascynujące dzieła sztuki, ciągle zbyt mało znane, jak obraz Jana Henryka Rosena w ambasadzie RP w Waszyngtonie.


Nr 44 Wszystko co Najważniejsze już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei

Nr 44 Wszystko co Najważniejsze już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie - w Sklepie Idei

Nr 44 Wszystko co Najważniejsze dostępne jest w EMPIKach w całym kraju, a także wysyłkowo, wszystkie wydania w SKLEPIE IDEI.


Król Karol III
Nasze wartości pozostały i pozostaną niezmienne 

Król Karol III: Nasze wartości pozostały i pozostaną niezmienne

„Niechaj ci do snu nucą chóry niebian”: nowy monarcha składa przejmujący hołd swojej zmarłej matce, królowej Elżbiecie II


Prof. Adam TOOZE
Wojna końca historii 

Prof. Adam TOOZE: Wojna końca historii

W wojnie na Ukrainie dziką kartą są Ukraińcy. Prezentują heroiczny opór, suwerenność i samostanowienie godne ich sąsiada, Polski – kraju, który nie jeden raz podejmował romantyczne i często skazane na niepowodzenie starania o niepodległość.


Prof. Nassim Nicholas TALEB
W jaki sposób Rosja może stać się częścią nowoczesnego świata? Może to zrobić tylko dzieląc się na odrębne państwa 

Prof. Nassim Nicholas TALEB: W jaki sposób Rosja może stać się częścią nowoczesnego świata? Może to zrobić tylko dzieląc się na odrębne państwa

W jaki sposób Rosja może stać się częścią nowoczesnego świata? Może to zrobić tylko dzieląc się na odrębne państwa. Niektóre grupy Rosjan zawsze były irredentystyczne: Kozacy, kułacy (rolnicy popierający regionalizm), Sybiracy. W Rosji jest też wiele mniejszości narodowych. Szerzej rzecz ujmując, z powodu kompleksu westfalskiego zapomina się, że Rosjanie niekoniecznie mają te same interesy co Rosja. Interes narodowy jest czymś abstrakcyjnym i ludzie wierzą w niego nawet wtedy, gdy jest on sprzeczny z interesami ludności, którą obejmuje.


Prenumerata z książkami Stéphane COURTOIS i prof. Michela WIEVIORKI

Prenumerata z książkami Stéphane COURTOIS i prof. Michela WIEVIORKI

Dwie książki Wydawnictwa “Wszystko co Najważniejsze”: Stéphane COURTOIS “Rozbiór Europy. Pakt Hitler-Stalin” i prof. Michela WIEVIORKI “Co z tą Francją, Panie Macron?” dołączamy do specjalnej oferty miesięcznika: prenumerata Wszystko co Najważniejsze.


Jan DZIEDZICZAK
Polonia jest naszą ogromną siłą, ogromnym kapitałem 

Jan DZIEDZICZAK: Polonia jest naszą ogromną siłą, ogromnym kapitałem

Rola Polonii to trzy podstawowe zadanie: dbanie o dobro Polski, budowanie propolskiego lobbingu i przekazywanie polskości następnym pokoleniom. Tekst publikowany równolegle w The Chicago Tribune.


Milionowy nakład weekendowego wydania Chicago Tribune z tekstami Wszystko co Najważniejsze

Milionowy nakład weekendowego wydania Chicago Tribune z tekstami Wszystko co Najważniejsze

Jedna z największych amerykańskich gazet, która w tym roku obchodzi swoje 175-lecie działalności, Chicago Tribune, została partnerem Wszystko co Najważniejsze w Stanach Zjednoczonych.



STRATEGIE


Prof. Andreas FØLLESDAL
Nie powinniśmy budować nowego Europejczyka 

Prof. Andreas FØLLESDAL: Nie powinniśmy budować nowego Europejczyka

Błędem jest myślenie, że jednolity rynek może być utrzymany bez spójności społecznej, wizji politycznej i solidarności wynikającej z poczucia przynależności do wspólnego projektu.


Marek DIETL: Polska dla kolejnych pokoleń

Marek DIETL
Polska dla kolejnych pokoleń 

Prof. Samuel FURFARI: Czy Polska odrzuci złą politykę energetyczną narzucaną przez Niemcy?

Prof. Samuel FURFARI
Czy Polska odrzuci złą politykę energetyczną narzucaną przez Niemcy? 

Paweł SOLOCH: Los Polski osamotnionej, jak w 1939 roku, się nie powtórzy

Paweł SOLOCH
Los Polski osamotnionej, jak w 1939 roku, się nie powtórzy 



PIĘKNO NAUKI


Julian CRIBB
Koniec polityki 

Julian CRIBB: Koniec polityki

Paraliż. Atrofia. Inercja. Konsternacja. Terminy te opisują stan rządów na całym świecie, zmagających się z kryzysem egzystencjalnym, którego nie rozumieją i wobec którego zmiany kursu wydają się bezsilne.


Prof. Zdzisława PIĄTEK: Ekologiczne nawrócenie. Radykalna zmiana stosunku człowieka do przyrody

Prof. Zdzisława PIĄTEK
Ekologiczne nawrócenie. 
Radykalna zmiana stosunku człowieka do przyrody 

Marija GABRIEL: Nowy europejski plan na rzecz innowacji

Marija GABRIEL
Nowy europejski plan na rzecz innowacji 



POLSKA WŁAŚNIE


Prof. Piotr DŁUGOSZ
Trauma ukraińskich uchodźców. 
Wyniki badań 

Prof. Piotr DŁUGOSZ: Trauma ukraińskich uchodźców. Wyniki badań

Przypadek ukraińskich uchodźców w Polsce pokazuje, że mimo znalezienia schronienia nadal są oni pod silnym oddziaływaniem traumy wojennej.


Prof. Elżbieta MĄCZYŃSKA
Czterodniowy tydzień pracy to pomysł zbyt niebezpieczny, by pozostawić go wyłącznie politykom 

Prof. Elżbieta MĄCZYŃSKA: Czterodniowy tydzień pracy to pomysł zbyt niebezpieczny, by pozostawić go wyłącznie politykom

Czterodniowy tydzień pracy to temat, który staje się obecnie swoistym orężem w kampanii wyborczej naszego kraju przed czekającymi nas jesienią 2023 roku wyborami parlamentarnymi. Politycy, a przynajmniej niektórzy z nich, wietrzą w obietnicach skrócenia tygodnia pracy do czterech dni dobrą okazję do zdobycia głosów wyborczych. 


Krzysztof ŁAZARSKI
Liberalizm zabija marzenia 

Krzysztof ŁAZARSKI: Liberalizm zabija marzenia

Poczucie tryumfu lat 1989–1991 usunęło w liberalizmie wszelkie hamulce przed doktrynerstwem. Zaczyna on dziś głosić to, co stanowi zaprzeczenie jego własnych podstaw.



KSIĘGARNIA


Ks. Jan KACZKOWSKI
Zamiast czekać, zacznij żyć! 

Ks. Jan KACZKOWSKI: Zamiast czekać, zacznij żyć!

Gdyby wiara pozostała sama, bez miłości, bez nadziei, byłaby tylko pustą spekulacją teologiczną.


Małgorzata WANKE-JAKUBOWSKA, Maria WANKE-JERIE: Łobuz z sercem na dłoni. Eugeniusz Szumiejko

Małgorzata WANKE-JAKUBOWSKA, Maria WANKE-JERIE
Łobuz z sercem na dłoni. 
Eugeniusz Szumiejko 

Stéphane COURTOIS: Rozbiór Europy. Pakt Hitler-Stalin

Stéphane COURTOIS
Rozbiór Europy. 
Pakt Hitler-Stalin 

Erik Varden OCSO: Samotność przełamana

Erik Varden OCSO
Samotność przełamana 

Prof. Andrzej SZAHAJ: Kapitalizm wyczerpania?

Prof. Andrzej SZAHAJ
Kapitalizm wyczerpania? 



MULTILANGUAGE


Andrzej DUDA: Russian Imperialism at War with Central and Eastern Europe 

Andrzej DUDA: Russian Imperialism at War with Central and Eastern Europe

Sebastian MORELLO: On Reparations for 20th Century War 

Sebastian MORELLO: On Reparations for 20th Century War


PODCASTY


Sabino CASSESSE: Manifest intelektualisty | „Wszystko co Najważniejsze 
 

PÉPITES


Ssaki żyły w czasach dinozaurów? 
Najnowsze wyniki prac paleontologów 

Ssaki żyły w czasach dinozaurów? Najnowsze wyniki prac paleontologów

Kulisy projektu Opowiadamy Polskę światu 

Kulisy projektu Opowiadamy Polskę światu

 
 
 
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 18 września 2022