Dla narodów naszego regionu, pamiętających historyczne doświadczenia, które symbolizuje dzisiejsza data – 17 września – nie ulega wątpliwości, że imperialna Rosja znów dąży do ekspansji na inne państwa. Chce tego samego, co w 1939 i 1940 roku, kiedy działała w sojuszu z hitlerowskimi Niemcami, a także w latach 1945–1991, kiedy samodzielnie władała naszymi krajami. Każdy Polak zna te zdjęcia odkopywanych ludzkich zwłok ze śladami po strzałach w tył głowy z bliskiej odległości, ciał wydobywanych z piachu, ze zbiorowych dołów wypełnianych wapnem, w środku lasu, aby szybciej zniknęły po nich ślady. Tylko że nie pochodzą one z 2022 roku, ale z roku 1940. I nie były zrobione w Buczy, ale czterysta kilometrów dalej, w Katyniu, Ostaszkowie, Smoleńsku. Każdy Polak, każdy mieszkaniec Europy Środkowej zna te nazwy. Tekst opublikowany na łamach dziennika “Le Figaro” 6 maja 2022 r. Decyzja o domaganiu się odszkodowań do rządu Niemiec wymaga dopełnienia podobnym posunięciem w stosunku do Rosji. Konieczne jest takie zrównujące podejście w zakresie roszczeń reparacyjnych za II wojnę światową. Otwierany 17 września przekop Mierzei Wiślanej nie jest pomysłem nowym, bowiem już od czasów średniowiecza wykorzystywana była droga morska prowadząca do Elbląga bazująca na jego znakomitym rzecznym skomunikowaniu z resztą kraju. Najpierw Krzyżacy, potem polscy królowie dbali o rozwój tutejszego portu morskiego. Od przeszło trzech stuleci wspomnienie odsieczy wiedeńskiej daje nam poczucie dumy. Ale we wrześniu – tak tragicznym w 1939 r. – miały miejsce również inne arcyważne zwycięstwa, jak te pod Orszą (1514), Chocimiem (1621) i nad Niemnem (1920). Ukazują je fascynujące dzieła sztuki, ciągle zbyt mało znane, jak obraz Jana Henryka Rosena w ambasadzie RP w Waszyngtonie.
Nr 44 Wszystko co Najważniejsze już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei Nr 44 Wszystko co Najważniejsze dostępne jest w EMPIKach w całym kraju, a także wysyłkowo, wszystkie wydania w SKLEPIE IDEI. „Niechaj ci do snu nucą chóry niebian”: nowy monarcha składa przejmujący hołd swojej zmarłej matce, królowej Elżbiecie II W wojnie na Ukrainie dziką kartą są Ukraińcy. Prezentują heroiczny opór, suwerenność i samostanowienie godne ich sąsiada, Polski – kraju, który nie jeden raz podejmował romantyczne i często skazane na niepowodzenie starania o niepodległość. W jaki sposób Rosja może stać się częścią nowoczesnego świata? Może to zrobić tylko dzieląc się na odrębne państwa. Niektóre grupy Rosjan zawsze były irredentystyczne: Kozacy, kułacy (rolnicy popierający regionalizm), Sybiracy. W Rosji jest też wiele mniejszości narodowych. Szerzej rzecz ujmując, z powodu kompleksu westfalskiego zapomina się, że Rosjanie niekoniecznie mają te same interesy co Rosja. Interes narodowy jest czymś abstrakcyjnym i ludzie wierzą w niego nawet wtedy, gdy jest on sprzeczny z interesami ludności, którą obejmuje.
Prenumerata z książkami Stéphane COURTOIS i prof. Michela WIEVIORKI Dwie książki Wydawnictwa “Wszystko co Najważniejsze”: Stéphane COURTOIS “Rozbiór Europy. Pakt Hitler-Stalin” i prof. Michela WIEVIORKI “Co z tą Francją, Panie Macron?” dołączamy do specjalnej oferty miesięcznika: prenumerata Wszystko co Najważniejsze. Rola Polonii to trzy podstawowe zadanie: dbanie o dobro Polski, budowanie propolskiego lobbingu i przekazywanie polskości następnym pokoleniom. Tekst publikowany równolegle w The Chicago Tribune.
Milionowy nakład weekendowego wydania Chicago Tribune z tekstami Wszystko co Najważniejsze Jedna z największych amerykańskich gazet, która w tym roku obchodzi swoje 175-lecie działalności, Chicago Tribune, została partnerem Wszystko co Najważniejsze w Stanach Zjednoczonych. |