Nr 44 Wszystko co Najważniejsze już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie - w Sklepie Idei

Nr 44 Wszystko co Najważniejsze już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie - w Sklepie Idei

Photo of Instytut Nowych Mediów

Instytut Nowych Mediów

Wydawca "Wszystko Co Najważniejsze".
www.instytutnowychmediow.pl

zobacz inne teksty Autora

„Europa jest całkowicie nieprzygotowana na kryzysy, z którymi musi się zmagać obecnie i będzie się zmagać” – pisze profesor Julian LINDLEY-FRENCH, jeden z najwybitniejszych światowych ekspertów wojskowych, profesor Uniwersytetu Obrony Narodowej w Waszyngtonie, w artykule otwierającym nr 44 „Wszystko co Najważniejsze”. Jego tytuł brzmi “Nasza Europa ma problem”.

Prof. LINDLEY-FRENCH podkreśla, że Europa jest sparaliżowana przez błąd systemowy na szczytach władzy. „Błąd ten spowodowany jest nieumiejętnością albo ucieczką od myślenia strategicznego, planowania strukturalnego i działania zbiorowego”.

„To emocje decydują o wygraniu wyborów” kontynuuje Eryk MISTEWICZ, prezes Instytutu Nowych Mediów w felietonie na drugiej stronie, zwracając uwagę na rolę mediów dla bezpieczeństwa państwa i znaczenie nadchodzących wyborów. Czy jesteśmy na nie gotowi jako Polska i czy traktujemy z powagą „infrastrukturę krytyczną” – media? – pyta Autor.

Na kolejnych stronach nr 44 „Wszystko co Najważniejsze” proponujemy Państwu artykuły poświęcone filozofii. Są wśród nich niezwykle erudycyjne i intelektualnie prowokacyjne teksty prof. Jacka HOŁÓWKI („Z kosmitą o polityce”), prof. Zbigniewa STAWROWSKIEGO („Filozof w jaskini cieni”) oraz prof. Andreasa FOLLESDALA (pt. „Nie powinniśmy budować nowego Europejczyka”). Choć wszystkie te teksty dotykają aktualnych problemów dotyczących państwa, demokracji, suwerenności i bezpieczeństwa, autorzy pochylają się nad tymi zagadnieniami w sposób niestandardowy, a przez to niezwykle intrygujący.

Jak pandemia zmieniła nasze doświadczenie czasu? – na to pytanie odpowiada profesor Thomas Hylland ERIKSEN, jeden z najbardziej znanych antropologów. Prowadzi on badania nad etnicznością, nacjonalizmem i globalizacją, jest profesorem na Uniwersytecie w Oslo. Autor „Tyranii chwili” poświęcił swój artykuł koncepcji czasu.

Jak zauważa, powołując się na amerykańskiego teoretyka cywilizacji Lewisa Mumforda, najpotężniejszym wynalazkiem człowieka była nie armata, nie maszyna parowa, ale zegar; zegar, który organizuje i synchronizuje nasze działania, ogranicza je, mówi nam, kiedy i co mamy robić. Polecamy Państwu ten artykuł.

Na następnej stronie powracamy do wątków filozoficznych. Prof. Chantal DELSOL, w swoim ważnym artykule „Wojna jako szantażowanie cnotą”. „Oto, co stanowi sedno konfliktu pomiędzy Zachodem i wieloma kulturami zewnętrznymi, a także między Zachodem i pewnymi kulturami istniejącymi na jego obszarze: pokusa narzucenia ładu moralnego” – podkreśla Autorka.

Świat przyspieszył, co widzimy także w mnogości stanowisk publikowanych co tydzień na www.WszystkoCo Najwazniejsze.pl i w naszych newsletterach. Coraz częściej proponujemy nowy opis świata – z perspektywy nowych Autorów, intrygujący i inspirujący. W tym numerze jest to prof. Ramachandra GUHA, autor książki roku The Economist „India after Gandhi”, w teście „Indyjski wstyd” krytykuje podejście rządu Indii do rosyjskiej inwazji na Ukrainę; Witold SPIRYDOWICZ opisuje percepcję Algierczyków wobec rosyjskiej inwazji, która jest przez nich traktowana nie jako wojna ludobójcza, ale geopolityczne wyzwanie dla Stanów Zjednoczonych.

Wreszcie prof. Adam TOOZE, dyrektor Instytutu Europejskiego Uniwersytetu Columbia, szuka odpowiedzi na pytanie, czy inwazja Putina na Ukrainę doprowadzi do powstania nowego porządku świata, czy też rozpocznie erę szlifowania kompromisów?

Na stronach 10 i 11 proponujemy Państwu lekturę jednej z najciekawszych debat tegorocznego Kongresu Projektu Polska Wielka. W dyskusji o historii i wolności wzięli udział m.in. prof. Richard BUTTERWICK-PAWLIKOWSKI, prof. Marc GOPIN, Taras KOMPANICZENKO, Jakub MOROZ, prof. Andrzej SZCZERSKI. Jej tytuł brzmi: „Rzeczpospolita wielu wolnych narodów”.

Warto podtrzymywać zainteresowanie naszym regionem, wyjaśniać i przypominać, jakie wydarzenia ukształtowały Europę Środkową. Wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej (przed rocznicą Bitwy Warszawskiej) oraz z Europejską Siecią Pamięć i Solidarność (przed rocznicą paktu Hitler-Stalin) przypominamy w zagranicznych mediach, o wydarzeniach które kształtowały nie tylko polską historię, ale także wpływały na losy Europy.

W dziale „Opowiadamy Polskę światu” proponujemy Państwu teksty Mariusza BŁASZCZAKA, wicepremiera i ministra obrony narodowej (pt. „Osiemnasta decydująca bitwa w dziejach świata”), Marka DIETLA, prezesa zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (pt. „Polska dla następnych pokoleń”), premiera Mateusza MORAWIECKIEGO (pt. „Europa na rozdrożu”) oraz wybitnego brytyjskiego historyka Rogera MOORHOUSE’a (pt. „Dlaczego powinniśmy pamiętać o 23 sierpnia 1939 r.”).

W tym numerze „Wszystkiego Najważniejszego” znajduje się również fragment książki „Rozbiór Europy. Pakt Hitler-Stalin” autorstwa Stéphane COURTOIS, najwybitniejszego francuskiego historyka zajmującego się naszym regionem Europy, kolejna publikacja wydana przez Wszystko Co Najważniejsze.

Świat nowych mediów postrzegany jako poszerzający przestrzenie wolności, możliwości rozwoju, edukacji, także usprawniający demokrację. W ostatnich numerach „Wszystkiego co najważniejsze” zwracają uwagę teksty Baracka OBAMY, prof. Jeffa JARVISA, Jonathana HAIDTA o zaburzeniach demokracji. W tym numerze prof. Michał KLEIBER, redaktor naczelny „Wszystko co Najważniejsze”, pisze o metaverse, a prof. Massimo PIGLUCCI wzywa do odłączenia się od Internetu i mediów społecznościowych.

Również w nr 44 „Wszystko co Najważniejsze” sporo miejsca poświęcamy kulturze. Prof. Jerzy MIZIOŁEK, historyk sztuki, wybitny znawca włoskiego renesansu, były dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, pisze o polskich stratach w sektorze kultury w wyniku niemieckiej agresji i okupacji w latach 1939-1945. Natomiast Viola D’AMBROSIO, włoska kuratorka sztuki i skrzypaczka, opisuje, jak muzyka Chopina łączy wrażliwość Polaków i Włochów.

Nr 44 Wszystko co Najważniejsze zamykamy bardzo ważnym artykułem wybitnego sinologa, Jamesa A. MILLWARDA. Tytuł tekstu: Jak Chińczycy zmanipulowali postrzeganie historii”. Jak wskazuje autor książki „Eurasian Crossroads: a History of Xinjiang”, Musimy przestać traktować Chiny jako politycznie ciągły byt liczący sobie tysiące lat. Nacjonalistyczna narracja o chińskiej ciągłości politycznej jest fałszywa.

Zapraszamy do lektury! Najnowsze wydanie „Wszystko Co Najważniejsze” dostępne w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu (123, Bd Saint-Germain), a także wysyłkowo, wydania archiwalne i bieżące oraz prenumerata, w SKLEPIE IDEI: www.SklepIdei.pl/wcn.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 31 sierpnia 2022