

Prof. Chantal DELSOL
Eutanazja i samobójstwo wspomagane uczynią nas ludźmi bez sumienia?
Wielka fala uderza dziś w podstawowe zasady konstytuujące dotychczas naszą cywilizację

Prof. Chantal DELSOL
Putin uczniem Orwella
Jakby po zmierzchu wielkich abstrakcyjnych dwudziestowiecznych namiętności świat wracał ideologicznie do tego, co charakteryzowało go przez wieki: myślenia wsobnego, czyli wszelkiej maści nacjonalizmów – twierdzi prof. Chantal DELSOL w podcaście „Wszystko co Najważnie”.

Prof. Chantal DELSOL
Wojna jako szantażowanie cnotą
Oto, co stanowi sedno konfliktu pomiędzy Zachodem i wieloma kulturami zewnętrznymi, a także między Zachodem i pewnymi kulturami istniejącymi na jego obszarze: pokusa narzucenia ładu moralnego.

Prof. Chantal DELSOL
Putin uczniem Orwella. Autokracja zmierzająca w stronę totalitaryzmu
Jakby po zmierzchu wielkich abstrakcyjnych dwudziestowiecznych namiętności świat wracał ideologicznie do tego, co charakteryzowało go przez wieki: myślenia wsobnego, czyli wszelkiej maści nacjonalizmów.

Prof. Chantal DELSOL
Francji brakuje realizmu. #RozmowyNajważniejsze.
Chantal DELSOL w rozmowie z Erykiem MISTEWICZEM wskazuje, że Francji brakuje realizmu, który jest niezbędny w czasie wojny. – Ukraińcom trzeba przekazać broń – podkreśla.

Prof. Chantal DELSOL
Polska w obliczu szantażu
Metoda nie jest nowa. Od zawsze kobiety i dzieci umieszczano na przodzie atakujących wojsk, aby osłabić przeciwnika poczuciem winy moralnej. Nie można nazwać tego inaczej jak barbarzyństwem.

Prof. Chantal DELSOL
Nasza kultura nic nie znaczy bez dorobku Greków i Rzymian
Jesteśmy chrześcijanami, jesteśmy Europejczykami dzięki dziedzictwu starożytności. Skąd zatem pomysł, aby „wymazać antyk” z programów szkolnych, z uniwersytetów? Jakie są powody tego nagłego ataku?

Prof. Chantal DELSOL
Charles de Gaulle. Katolik w starym stylu
Był człowiekiem XIX wieku. Nigdy nie posunąłby się do nieczystych kombinacji finansowych, które tak często wychodzą na jaw ze strony dzisiejszej klasy politycznej. Francuzi to doceniają.

Prof. Chantal DELSOL
Polak, który otworzył nam oczy
W specjalnej edycji Podcastów Wszystko co Najważniejsze prezentujemy teksty publikowane w rok 100. urodzin Jana Pawła II oraz 40-lecia „Solidarności”.

Prof. Chantal DELSOL
Polak, który otworzył nam oczy
Wybór Polaka na papieża był jak grom z jasnego nieba. Sądzę, że to Jan Paweł II w dużej mierze otworzył moim rodakom oczy na rzeczywistość komunizmu.

Prof. Chantal DELSOL
The Pole Who Opened Our Eyes
n truth, it was him who, by his sheer presence, did away with what historian François Furet calls „the universal charm of October”

Prof. Chantal DELSOL
Il polacco che ci aprì gli occhi
In realtà fu lui che, con la sua stessa presenza, affrontò ciò che lo storico François Furet chiamava “il fascino universale dell’Ottobre”. Il mio Paese, la Francia, impiegò molto tempo per comprendere il comunismo. Più di altri paesi occidentali, tranne forse l’Italia. Negli anni Settanta l’intellighenzia francese era ancora fortemente marxista o filomarxista, ed il Partito Comunista (PC) aveva una forte posizione. Si era spesso sentito dire che L’Archipelago GULag fu in realtà scritto dalla CIA… Le ragioni di ciò…

Prof. Chantal DELSOL
Il a contribué grandement à ouvrir les yeux de beaucoup de mes compatriotes sur la réalité du communisme
Il ne s’exprimait jamais comme un chef de parti, comme un idéologue, comme un va-t-en-guerre. Mais toujours comme un vieux sage qui a beaucoup souffert et qui regarde les situations avec indulgence et équanimité – écrit Chantal DELSOL .Dans mon pays, la France, on a eu beaucoup de mal et on a pris beaucoup de temps pour comprendre le communisme. Davantage que dans les autres pays occidentaux, à l’exception peut-être de l’Italie. Dans les années 70, l’intelligentsia française était encore…

Prof. Chantal DELSOL
Wolność chrześcijańska w świecie, w którym wszystko wolno
Chrześcijaństwo zapoczątkowało epokę, w której zanikła hierarchia płci: każde życie było godne tego, aby żyć, w tym takie, które poczęło się w bardzo niefortunnych okolicznościach, albo nawet takie, które zmierzało do końca i chciało zakończyć swoje cierpienia.

Prof. Chantal DELSOL
Bardziej niebezpieczna niż heroizm jest nijakość
We Francji bardzo dobra specjalistka od myśli chińskiej napisała swego czasu, że w Chinach nie ma filozofii, jest myśl. Wynika to z faktu, że w Chinach nie istnieje idea prawdy. Istnieją mity, są one jednak czymś innym niż idea prawdy. Prawda jest czymś uniwersalnym, jej największą wartością, najważniejszą właściwością jest to, że jest uniwersalna: taka sama w Krakowie i w Paryżu. Moment historii, w którym się znajdujemy, to czasy odrzucania idei prawdy. Mimo wszystko nie potrafimy się jej pozbyć.

Prof. Chantal DELSOL
Rewolucja konserwatywna przechodzi przez Europę
Rewolucja konserwatywna jest reakcją na obrzydzenie współczesną ewolucją w stronę kapitalizmu i materializmu. Jest nurtem tych, którzy myślą, że proces modernizacji zagraża podstawowym wartościom i zasadom – pisze Chantal DELSOL

Prof. Chantal DELSOL
La révolution conservatrice en Europe de l'Est
Les sociétés d’Europe centrale se rebellent contre une modernité que voudraient leur imposer l’Union européenne. Au fond, il s’agit toujours de combattre le matérialisme, la décadence des mœurs, l’universalisme excessif, pour défendre l’enracinement, la spiritualité éthique, et les identités.