Prof. Michel WIEVIORKA: Migracje i francuskie przedmieścia. Nie możemy wszystkiego sprowadzać do radykalizacji
Prof. Michel WIEVIORKA

Prof. Michel WIEVIORKA

Migracje i francuskie przedmieścia.
Nie możemy wszystkiego sprowadzać do radykalizacji

Jeśli przyjrzymy się bliżej procesowi komunikacji związanemu z terroryzmem fundamentalizmu religijnego, możemy dostrzec podobny dyskurs z obu stron konfliktu. Z jednej strony mamy terrorystów, którzy używają kategorii wojny cywilizacyjnej i mówią o potrzebie zniszczenia Zachodu, a z drugiej mamy społeczeństwa europejskie, które na przykład uważają, że muzułmanie są grupą predestynowaną do przemocy

Witold SOKAŁA: Nicea, czyli dlaczego warto czytać Aleksandrowicza
Witold SOKAŁA

Witold SOKAŁA

Nicea, czyli dlaczego warto czytać Aleksandrowicza

Warto uruchomić wyobraźnię oraz ćwiczyć wczuwanie się w skórę i umysł wroga. Poza wspomnianą wcześniej ewentualnością ataku podczas ŚDM, niekoniecznie ze strony islamskich fanatyków, na których po Nicei siłą rzeczy koncentrować się będzie znaczna część uwagi, można brać pod uwagę też inne scenariusze zagrożeń. Choćby próbę przecięcia morskich szlaków dostaw surowców energetycznych dla Polski. Owszem, flase flag może mieć w takim przypadku kolor zielony. Ale czy będzie to sztandar Proroka, czy barwy jakiejś fikcyjnej organizacji ekologicznej, któż to wie?

Dominique MOÏSI: "A więc wojna!"
Dominique MOÏSI

Dominique MOÏSI

"A więc wojna!"

Oświadczenie, jakie po atakach w Paryżu wygłosił prezydent Barack Obama, dowodzi, że to, co łączy Europę ze Stanami Zjednoczonymi, jest ważniejsze od tego, co nas dzieli. Jedziemy na tym samym wózku i mamy tego samego wroga. To poczucie jedności musi wyjść poza świat europejski i zachodni, bo w równym stopniu jak Zachodowi, Państwo Islamskie zagraża krajom takim jak Iran i Rosja, nie wspominając o Turcji.