Aleksandra SOWA: W cyfrowym konfesjonale:  O tym jak bezgraniczna wolność i komunikacja w Internecie może zmienić się w kontrolę totalną
Aleksandra SOWA

Aleksandra SOWA

W cyfrowym konfesjonale

Czy polityka stała się już niezdolna do działania a społeczeństwo ubezwłasnowolnione? Niekoniecznie. Koncerny internetowe budzą zwiększone zainteresowanie administracji. Niemiecki Federalny Urzad Antymonopolowy wzial pod lupę Facebook i jego regulacje umowne dotyczące wykorzystywania danych użytkownika.

Aleksandra SOWA: "Reductio ad Hitlerum. Retoryka Trzeciej Rzeszy i współczesny internet"
Aleksandra SOWA

Aleksandra SOWA

"Reductio ad Hitlerum. Retoryka Trzeciej Rzeszy i współczesny internet"

„Naziści inflacyjnie stosowali wykrzyknik, tak jakby chcieli zmusić do ucieczki znak zapytania, będący symbolem zbyt subtelnego — przez co niewskazanego — myślenia” – skomentował Jacques de Saint Victor w Die Antipolitischen spostrzeżenia Klemperera. „Znaczącym szczegółem” wedle de Saint Victora jest podobieństwo mowy Trzeciej Rzeszy do retoryki dzisiejszego Internetu.

Aleksandra SOWA: "Bezpieczeństwo w roku kozy"
Aleksandra SOWA

Aleksandra SOWA

"Bezpieczeństwo w roku kozy"

Niemiecka polityka wydaje się być przekonana, że posiada już remedium na zagrożenie związane z przestępczością w sieci, terroryzmem i szpiegostwem. Mianowicie odebranie — a przynajmniej ograniczenie —dotychczas traktowanych jako nienaruszalne praw i wolności. Nawet złośliwy internetowy trolling da się w ten sposób pokonać — przekonuje była minister Renate Künast.

Aleksandra SOWA: "Zawieszenie broni między władzami a Grupą Anonymous. Wspólna walka z Państwem Islamskim"
Aleksandra SOWA

Aleksandra SOWA

"Zawieszenie broni między władzami a Grupą Anonymous. Wspólna walka z Państwem Islamskim"

Dawni wrogowie dziś pracują ramię w ramię: Anonymous zgłasza podejrzane witryny i konta twitterowe władzom, a te zajmują się dalszym blokowaniem. Związek z rozsądku — ale na pewno nie małżeński — z krótką datą ważności. Najprawdopodobniej krótkotrwałe zawieszenie broni, które widocznie w obecnej sytuacji jest politykom i służbom specjalnym bardzo na rękę.

Aleksandra Sowa: "Mój szef robot"
Aleksandra SOWA

Aleksandra SOWA

"Mój szef robot"

Automatyzacja dopadnie wkrótce nawet lekarzy (można ich zastąpić algorytmami diagnostycznymi), prawników (programy piszące i wysyłające monity), dziennikarzy (inteligentne programy narracyjne), konsultantów czy managerów. Decyzje obiektywnej i nieprzekupnej maszyny będą prawdopodobnie cieszyć się większą akceptacją niż decyzje jej ludzkiego odpowiednika.

Aleksandra SOWA, Natalia MARSZAŁEK: "I really, really, really like you…"
Aleksandra SOWANatalia MARSZAŁEK

Aleksandra SOWA
Natalia MARSZAŁEK

"I really, really, really like you…"

„Jak dziwną jest rzeczą, że ludzie zawsze umieją odpowiedzieć na pytanie, ile posiadają owiec, natomiast nie umieją podać liczby przyjaciół ani ich wymienić — tak nisko ich cenią”, powiedział Sokrates. Dziś dzięki Facebookowi możemy już podać liczbę naszych znajomych, ale czy dzięki temu bardziej ich cenimy?

Aleksandra SOWA: "Strach przed niemieckim Snowdenem. Afera Netzpolitik.org"
Aleksandra SOWA

Aleksandra SOWA

"Strach przed niemieckim Snowdenem. Afera Netzpolitik.org"

Po oskarżeniach o zdradę stanu dwóch niemieckich dziennikarzy internetowych, Beckedahl i Meister, stało się dziś symbolami męczeństwa dla wolności prasy. Blog Netzpolitik.org o którym jeszcze kilka tygodni temu mało kto słyszał, zna dziś prawie każdy Niemiec. To co najważniejsze, czyli fakt że nadzór nad Internetem zostanie nasilony a prawa obywateli coraz częściej naruszane przez służby bezpieczeństwa, gra już tylko poboczną rolę.

Aleksandra SOWA: "Nie ma kary — nie ma miary. Pavlok czyli tresowanie użytkowników prądem"
Aleksandra SOWA

Aleksandra SOWA

"Nie ma kary — nie ma miary. Pavlok czyli tresowanie użytkowników prądem"

Iwan Pietrowicz Pawłow pokazał w jednym ze swoich eksperymentów, że zachowanie psa — a więc i człowieka — można wyćwiczyć. „Pies Pawłowa” reagował aktywacją układu pokarmowego na kroki właściciela, który go karmił. Dziś opaska Pavlok „tresuje” jej nosicieli karą, wymuszając poprawę zachowania.

Aleksandra SOWA: "Ludzkość 3.0. Internet rzeczy, czyli świat bez ludzi"
Aleksandra SOWA

Aleksandra SOWA

"Ludzkość 3.0. Internet rzeczy, czyli świat bez ludzi"

Niewątpliwie bardzo kusząca wydaje się wizja, że dzięki automatyzacji i robotyce człowiek stanie się lepszy, szybszy i zdrowszy, silniejszy i inteligentniejszy. Jak dotąd jednak, digitalizacja co najwyżej uczyniła nas księgowymi, listonoszami czy menedżerami, przenosząc odpowiedzialność za kolejne etapy procesów na użytkowników, konsumentów, pracowników itd. „Łatwiej postawić fabrykę, która wykorzystywałaby jedynie niewielki ułamek ludzkiej wartości, niż stworzyć świat, w którym ludzie mogliby w pełni rozwinąć swój potencjał”.

Aleksandra SOWA: "Cyberbezpieczeństwo w Roku Konia. Dobre i mniej dobre postanowienia na nowy rok"
Aleksandra SOWA

Aleksandra SOWA

"Cyberbezpieczeństwo w Roku Konia. Dobre i mniej dobre postanowienia na nowy rok"

Biznes związany z bezpieczeństwem jest często biznesem strachu. Strach, niepewność, wątpliwość, a nie rzeczywiste zagrożenia są głównym motorem inwestycji w bezpieczeństwo cybernetyczne. Nigdy wcześniej bezpieczeństwo w firmach nie było tak często sprawdzane, testowane i certyfikowane. Nowa ustawa (IT-Sicherhtisgesetz) wprowadza jeszcze więcej audytów bezpieczeństwa oraz zobowiązuje do zgłaszania incydentów. Jednak certyfikaty same przez się nie zapewniają lepszego bezpieczeństwa.