Anna BIAŁOSZEWSKA: "Mądre Wakacje: Skrzydła Wielkiej Wojny."

"Mądre Wakacje

Photo of Anna BIAŁOSZEWSKA

Anna BIAŁOSZEWSKA

Redaktor prowadząca Piękna Muzyki i działu kultura. Prawniczka. Pierwsza red. naczelna "Wszystko Co Najważniejsze" w latach 2013-2016.

Ryc. Fabien Clairefond

zobacz inne teksty Autorki

Od Redakcji: W cyklu „Mądre Wakacje” proponować będziemy wydarzenia, które rozwijają; które mogą być uznane za najważniejsze wydarzenia Mądrych Wakacji. 

Od 27 lipca w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie możemy zatopić się w nowej wystawie poświęconej lotnictwu I Wojny Światowej. Ekspozycja prezentująca kolekcję unikatowych samolotów w gruntownie przebudowanych wnętrzach małego hangaru została realizowana jako element projektu „Skrzydła Wielkiej Wojny – Małopolska 1914–2014”.

To jedna z największych i najciekawszych ekspozycji w Polsce i Europie Środkowej poświęconej Wielkiej Wojnie. Według zamierzeń organizatorów wystawa stanie się elementem stałej ekspozycji krakowskiego Muzeum. Kibicujemy! A oto – dlaczego warto wystawę tę zobaczyć.

IMG_20140727_044837

Nie jest to kolejna wystawa w kolejnym muzeum, ale przygoda z czasów naszych pradziadków, do której wkraczamy poprzez prezentowane samoloty, multimedia i fantastyczną komiksową grafikę stworzoną specjalnie na potrzeby tej ekspozycji przez czołowego polskiego artystę zajmującego się tematyką lotniczą i militarną – Jarosława Wróbla.

Ekspozycja krakowska to unikatowe samoloty, jak łódź latająca Carskiej Marynarki Wojennej Grigorowicz M-15 i niemiecki samolot myśliwski LFG Roland D.VI. Jest też brytyjski Sopwith Camel, na którym zestrzelono 11 wrogich maszyn. Prócz tego na wystawie można zobaczyć maszyny typu Albatros C.I, DFW C.V, LVG B.II, Halberstadt Cl.II, Aviatik C.III. To właśnie takimi samolotami latali Polscy piloci u zarania II Rzeczpospolitej.

Prócz tradycyjnych opisów na terenie ekspozycji możemy – co powoli staje się standardem w najlepszych muzeach – skorzystać ze stołu multimedialnego. Prezentowane treści będą sukcesywnie uzupełniane informacjami publikowanymi na stronie internetowej projektu.
DSC_1748

„Skrzydła Wielkiej Wojny – Małopolska 1914–2014” to również cykl wydarzeń towarzyszących. Wersnisaż – pokaz otwierający zgromadził rzesze nie tylko miłośników lotnictwa i militariów ale ze względu na moc przygotowanych atrakcji – również mnóstwo dzieci. Podczas kolejnych pokazów w Nowym Targu (10 sierpnia) oraz Łososinie Dolnej (17 sierpnia) mieszkańcy Małopolski będą mogli zobaczyć w powietrzu latające i walczące ze sobą (sic!) repliki samolotów z okresu I wojny światowej oraz
czasów pionierów lotnictwa. Pokazom w powietrzu będą towarzyszyły działania grup rekonstrukcyjnych odtwarzających frontową codzienność (m.in. kuchnia polowa, szpital frontowy, kino polowe oraz fragmenty umocnień).

2

Serdecznie polecamy  – w ramach Mądrych Wakacji – nie tylko miłośnikom lotnictwa!

Anna Białoszewska

Fot: własne oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 27 lipca 2014