Igor MERTYN: Śmierć Gaudiego. Zapiski osobiste
Igor MERTYN

Igor MERTYN

Śmierć Gaudiego.
Zapiski osobiste

Sagrada Familia to jeden z symboli całej Katalonii, jej ducha, katalońskiej tożsamości, niezależności, dążenia do celu, trwania pomimo przeciwności. Symbol Katalonii to również osioł, który ma inne konotacje niż w Polsce.

Igor MERTYN: Śmierć Gaudiego
Igor MERTYN

Igor MERTYN

Śmierć Gaudiego

W wieku 74 lat zakończył swój bogaty żywot nierozpoznany przez nikogo jeden z najgenialniejszych architektów XX wieku Antonio Gaudi. Artystę pochowano w krypcie jego kościoła, zgodnie z jego życzeniem. Ostatnie godziny życia są wciąż niewiadomą. Stanowiąc kanwę opowieści takich, jak ta.

"List z Barcelony"

"List z Barcelony"

Wspólna Polakom i Hiszpanom jest komunikatywność. Nie jest z nami tak źle, wcale nie jesteśmy tacy zamknięci, jak nam się wydaje. Hiszpanie mają wiele swoistych cech narodowych. Błyskawicznie potrafią się zorganizować w grupę i pracować zespołowo bez zgrzytów. Sądzę, że stąd ich dawne sukcesy w podboju świata. Najwyżej cenią sobie dobre relacje pomiędzy sobą. Nie znają zjawiska wyścigu szczurów.

Michał BONI: "Trzy świątynie na weekend. Barcelona"
Michał BONI

Michał BONI

"Trzy świątynie na weekend. Barcelona"

Tożsamość kibica w świecie współczesnym ma w sobie moc identyfikacji religijnej, czy artystycznej, czy narodowej. Sprawiam sobie przyjemność, by czuć się w czymś, z czymś związanym, przez coś zawłaszczanym. Jakoś takich emocji potrzebujemy… Barcelona, ze swoimi trzema świątyniami na weekend – daje nam to, czego potrzebujemy. Ale i coś więcej – prawdziwą magię miasta.