Prof. Marek CICHOCKI: Zaklęcia Brukseli już nie działają
Prof. Marek A. CICHOCKI

Prof. Marek A. CICHOCKI

Zaklęcia Brukseli już nie działają

Pomimo wciąż powracających zapewnień o swej strategicznej autonomii akurat w momencie globalnego przesilenia Unia staje się w praktyce podmiotem coraz bardziej pozbawionym znaczenia.

Prof. Michał KLEIBER: Dziwne zakresy obowiązków nowych unijnych komisarzy
Prof. Michał KLEIBER

Prof. Michał KLEIBER

Dziwne zakresy obowiązków nowych unijnych komisarzy

Grecki komisarz ma odpowiadać za ochronę europejskiego stylu życia, choć czytelniejsze byłoby chyba określenie jego obowiązków po prostu jako problematyki migracji uchodźców do Europy. Obowiązki dotyczące handlu i gospodarki, będące mimo swych silnych związków od dawna w gestii dwu komisarzy, obecnie podporządkowano dodatkowemu, trzeciemu wiceprzewodniczącemu odpowiedzialnemu za obszar gospodarki służącej ludziom (jakby była to tego jakaś alternatywa). Niełatwo jest zrozumieć podział obowiązków między komisarzem odpowiedzialnym za silniejszą pozycję Europę w świecie a komisarzem ds. partnerstwa międzynarodowego.

Maksym SAMORUKOW: Węgry Orbana robią dziś wszystko, aby wyjść z orbity Rosji i Putina
Maksym SAMORUKOW

Maksym SAMORUKOW

Węgry Orbana robią dziś wszystko, aby wyjść z orbity Rosji i Putina

Donald Trump rządzi od półtora roku. Nie spotkał się jednak w tym czasie z Orbánem, którego negatywny wizerunek w Waszyngtonie, ugruntowany za administracji Baracka Obamy, wciąż się utrzymuje. Orbán uchodzi również zdecydowanie za najbardziej prorosyjskiego przywódcę UE, co dodatkowo utrudnia mu dotarcie do Trumpa.

Jerzy POLACZEK: Europa zdolna do adekwatnej odpowiedzi czy samorozbrojona i poddająca się terrorowi?
Jerzy POLACZEK

Jerzy POLACZEK

Europa zdolna do adekwatnej odpowiedzi
czy samorozbrojona i poddająca się terrorowi?

Europa Zachodnia od wielu lat unikała pewnych decyzji z powodu tzw. poprawności politycznej. Granicząca z głupotą pobłażliwość jej elit dla zachowań podważających tradycje europejskie, przede wszystkim te wywodzące się z chrześcijaństwa, jest powalająca. Wiara w sprawczą moc akcji plakatowych i marszów poparcia — jest wręcz żałośnie nieadekwatna, a w istocie samorozbrajająca w stosunku do narastającego zagrożenia.

Eryk MISTEWICZ: Europa dawno nie była tak intelektualnie słaba. Po zamachach w Brukseli
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

Europa dawno nie była tak intelektualnie słaba. Po zamachach w Brukseli

Europa się spatologizowała. Charyzmatycznych liderów Europy można dziś wymienić na palcach jednej ręki. Tak, włączam do tej grupy Nicolasa Sarkozy’ego i dwóch przywódców z Europy Wschodniej. Nie zaliczam do niej Angeli Merkel. Nie mylmy charyzmy i wizji z siłą, czystą siłą. I rację mają ci, którzy twierdzą, że Europejczycy stali się ofiarami tej słabości. To oni wyhodowali system oparty na permisywizmie, relatywizmie i sytości.