Paryż. Dziesięć pomysłów. Lipiec 2018
OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, przeżyć, czego aposłuchać w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!
1. Przystanek przyszłość, czyli Station F
Od czerwca 2017 roku w starym budynku kolejowym Halle Freyssinet w 13. dzielnicy Paryża działa największy na świecie inkubator startupów — Station F. Zgodnie z zamysłem twórcy projektu Xaviera Niela powstało gigantyczne, samowystarczalne miejskie epicentrum innowacyjności, dzięki któremu Paryż może pretendować do miana światowej stolicy technologii cyfrowych. Station F podzielona jest na trzy strefy: „Create”, „Share” i j działającą od wiosny 2018 r. strefę „Chill”, która dzięki restauracji XXL La Felicità, licznym tarasom, barom, a nawet kafeterii czynnej 247 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, podbiła serca paryżan i stała się jednym z najmodniejszych miejsc stolicy.
Station F, 5 Parvis Alan Turing, Paryż 13ème.
2. Bezmiar i abstrakcja w Musée d’Art Moderne
Musée d’Art Moderne organizuje retrospektywę Zao Wou-Ki, najbardziej chińskiego z francuskich malarzy, zapraszając do refleksji nad jego wielkoformatowymi, abstrakcyjnymi obrazami. Od 1948 roku kariera Zao Wou-Ki związana jest z Paryżem, gdzie podziwiali go między innymi Joan Miro i Pablo Picasso. Dzieła malarza, który wypracował bardzo osobisty styl i którego sztuka umiejscawia się gdzieś na skraju kultury chińskiej i europejskiej, zdaje się niejako przedstawiać ogrom wszechświata. Wystawa „L’espace et le silence” jest okazją do obejrzenia 40 monumentalnych dzieł, z czego czterech nigdy przedtem niewystawianych.
„L‘espace et le silence” do 6 stycznia 2019 roku w Musée d’Art Moderne, 11 Avenue du Président Wilson, Paryż 16ème
3. Polski akcent 35. paryskiego Festiwalu Chopina
Od 35 lat w czerwcu i lipcu w oranżerii parku Bagatelle rozbrzmiewa ponadczasowy repertuar Fryderyka Chopina. Festival Chopin to swoista kontemplacja piękna muzyki i scenerii oraz okazja do odkrycia młodych muzyków oraz ich świeżego spojrzenia na dzieła największego z polskich kompozytorów. W sobotę 7 lipca będziemy mogli eposłuchać gry dwojga młodych i utalentowanych artystów z Polski: Agnieszki Korpyty oraz Łukasza Krupińskiego.
Warto dodać, iż obok utworów Chopina w tym roku rozbrzmi również repertuar Claude’a Debussy’ego, któremu zadedykowany jest festiwal w 100. rocznicę śmierci.
Zamknięcie festiwalu 14 lipca zbiegnie się ze świętem zdobycia Bastylii i z tej okazji zaplanowane są koncert na cztery ręce oraz pokaz sztucznych ogni.
35e Festival Chopin à Paris, Orangerie du Parc de Bagatelle, do 14 lipca, Route de Sèvres à Neuilly, Paryż 16ème
4. Sen o lataniu
Maison Rouge jest miejscem, które od otwarcia w 2004 roku zyskało status miejsca kultowego i zdaje się istnieć w stolicy od zawsze. Jednak już niedługo zniknie, gdyż Antoine de Galbert, kolekcjoner i założyciel fundacji, podjął decyzję o jej definitywnym zamknięciu. „L’envol ou le rêve de voler”, wystawa o odwiecznym marzeniu i wyzwaniu, jakim jest latanie, ucieczka w marzenia i przestworza, jest ostatnią prezentowaną w Maison Rouge. Zgodnie z duchem galerii, która zawsze aspirowała do znoszenia podziałów w sztuce, wystawa łączy dzieła sztuki nowoczesnej, współczesnej, art brut, sztuki ludowej i popularnej.
„L’envol ou le rêve de voler” do 28 października w Maison Rouge, 10 boulevard de la Bastille, Paryż 12ème
5. Miasta, ulica, inny
Do 15 października Centrum Pompidou składa hołd ostatniej przedstawicielce nurtu humanistycznego w fotografii – Sabinie Weiss. Wystawa „Les villes, la rue, l’autre” prezentuje fotografie z lat 1945 – 1960, okresu przepełnionego wątpliwościami i dezorientacją po II wojnie światowej, dające świadectwo zaangażowania Weiss w pogodzenie się z rzeczywistością. Wystawa jest doskonałą okazją, by na nowo przyjrzeć się twórczości artystki, której prace wystawiane były między innymi na wystawach „Postwar European Photography” i „The Family of Man” w nowojorskim MoMA.
„Les villes, la rue, l’autre” do 15 października, Centre Pompidou, Place George Pompidou, Paryż 4ème
6. Garden party w Musée de Montmartre
We wszystkie lipcowe i sierpniowe czwartki, w godz. 19 – 22, Musée de Montmartre organizuje wieczorne pikniki – garden party – z możliwością podziwiania kolekcji muzeum, które umili degustacja szampana Jean-Noël Haton. Orzeźwiający i oryginalny pomysł na złapanie oddechu po upalnym dniu i rozpoczęcie długich letnich weekendów.
Garden Party de l’Été w Musée de Montmartre, wszystkie lipcowe i sierpniowe czwartki, godz. 19 – 22, 16 euro/os., 12-14 rue Cortot, Paryż 18ème
7. Festiwal kina plenerowego w La Villette
Innym pomysłem na odprężenie w gorące letnie wieczory są projekcje filmowe po zachodzie słońca, od 18 lipca do 19 sierpnia, w parku La Villette, w ramach festiwalu kina w plenerze. Bezpłatne projekcje, które corocznie przyciągają rzesze widzów, pozwolą na (ponowne) odkrycie klasyków kina francuskiego i światowego. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest śpiew z głośnym „La La Land” Damiena Chazelle’a na dobry początek.
Festival du cinéma en plein air de La Villette, od 18 lipca do 19 sierpnia, 211 avenue Jean Jaurès, Paryż 19ème
8. W centrum Paryża jak na wakacjach
7 lipca na nadbrzeża Sekwany powraca Paris Plages – letni projekt organizowany z sukcesem przez merostwo Paryża corocznie od 2002 roku. 3,5 km dróg wzdłuż Sekwany, dziedziniec Hôtel-de-Ville oraz Bassin de la Villette przemienią się w prawdziwy letni kurort. Sprowadzone specjalnie na tę okazję tony piasku, leżaki, parasole i palmy pozwolą poczuć się w stolicy Francji jak na wakacjach, a liczne imprezy i manifestacje organizowane w ramach Paris Plages będą gwarancją dobrej zabawy.
Paris Plages, od 7 lipca do 2 września, Voie Georges Pompidou, Berges de Seine rive gauche, Hôtel de Ville i Bassin de la Villette
9. Święto narodowe 14 lipca
14 lipca upamiętniający zdobycie Bastylii jest najhuczniej obchodzonym świętem we Francji. Corocznie z tej okazji punktem kulminacyjnym obchodów jest 30-minutowy, zapierający dech w piersiach pokaz sztucznych ogni, w którego centrum znajduje się wieża Eiffla i który poprzedza koncert muzyki klasycznej w wykonaniu największych światowych artystów.
Wcześniej, od godziny 10, na Polach Elizejskich odbędzie się defilada, której towarzyszyć będzie pokaz powietrznych akrobacji Patrouille de France, natomiast wieczorem, po spektaklu pirotechnicznym, można kontynuować świętowanie w jednej ze strażackich remiz na tradycyjnym bal des pompiers.
10. Tour de France
Co roku wielkim sportowym świętem jest ostatni etap Tour de France, będący zwieńczeniem trzytygodniowego wyścigu kolarskiego, który kończy się na Polach Elizejskich. Po przebyciu 113 kilometrów dzielących Chantilly od Paryża kolarze wjadą do stolicy, gdzie na najpiękniejszej alei świata okaże się, kto zdobędzie le maillot jaune, czyli słynną żółtą koszulkę lidera klasyfikacji generalnej.
21. (ostatni) etap Le Tour de France, 29 lipca, Ile-de-France, Paryż
Dominika Andrzejczak