

Prof. Sabino CASSESE
Manifest intelektualisty
Intelektualista przemawia z „katedry”: wygłasza wykłady, pisze w gazetach i czasopismach, bierze udział w audycjach radiowych lub telewizyjnych. „Katedra” stanowi część jego roli: również dlatego intelektualista jest słuchany bardziej niż inni. A przynajmniej tak było dotychczas. Coś innego dzieje się bowiem w dobie internetu, kiedy każdy może objąć katedrę, a niektóre media, zwykle otwarte i przychylne dla intelektualistów, docierają dziś do coraz mniejszej liczby osób – twierdzi prof. Sabino CASSESE

Prof. Sabino CASSESE
Po co dziś światu intelektualiści?
W dobie internetu każdy może objąć katedrę, a poważne media docierają dziś do coraz mniejszej liczby osób.

Eryk MISTEWICZ
"Duch Francji, duch debaty i siła intelektu"
W stanie wojennym ambasady krajów zachodnich organizowały spotkania intelektualistów. Dziś Ambasada Francji, zapraszając do rozmowy myślicieli o świecie przyszłości, udostępnia eksterytorialną przestrzeń tuż obok gmachu Sejmu RP, udostępnia najlepsze praktyki francuskiej demokracji, umożliwia rozmowę na najwyższym diapazonie polskiej myśli intelektualnej, w resztce polskiej elity.

Eryk MISTEWICZ
"Prawdziwa elita? Unika dziś polityki, coraz częściej unika także mediów"
Występujący we francuskich mediach eksperci znają swoją wartość, wartość swoich słów, dbają o swą reputację i nierozmieniają się na drobne niezależnie czy dotyczy to lotnictwa czy omawiania szans wyborczych kandydatów. Przed programem trudno jest przewidzieć, co powiedzą, nie są przypisani do jednej strony sporu.