Podcasty Najważniejsze. Sabino CASSESSE: Manifest intelektualisty
Prof. Sabino CASSESE

Prof. Sabino CASSESE

Manifest intelektualisty

Intelektualista przemawia z „katedry”: wygłasza wykłady, pisze w gazetach i czasopismach, bierze udział w audycjach radiowych lub telewizyjnych. „Katedra” stanowi część jego roli: również dlatego intelektualista jest słuchany bardziej niż inni. A przynajmniej tak było dotychczas. Coś innego dzieje się bowiem w dobie internetu, kiedy każdy może objąć katedrę, a niektóre media, zwykle otwarte i przychylne dla intelektualistów, docierają dziś do coraz mniejszej liczby osób – twierdzi prof. Sabino CASSESE

Eryk MISTEWICZ: "Duch Francji, duch debaty i siła intelektu"
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

"Duch Francji, duch debaty i siła intelektu"

W stanie wojennym ambasady krajów zachodnich organizowały spotkania intelektualistów. Dziś Ambasada Francji, zapraszając do rozmowy myślicieli o świecie przyszłości, udostępnia eksterytorialną przestrzeń tuż obok gmachu Sejmu RP, udostępnia najlepsze praktyki francuskiej demokracji, umożliwia rozmowę na najwyższym diapazonie polskiej myśli intelektualnej, w resztce polskiej elity.

Eryk MISTEWICZ: "Prawdziwa elita? Unika dziś polityki, coraz częściej unika także mediów"
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

"Prawdziwa elita? Unika dziś polityki, coraz częściej unika także mediów"

Występujący we francuskich mediach eksperci znają swoją wartość, wartość swoich słów, dbają o swą reputację i nierozmieniają się na drobne niezależnie czy dotyczy to lotnictwa czy omawiania szans wyborczych kandydatów. Przed programem trudno jest przewidzieć, co powiedzą, nie są przypisani do jednej strony sporu.