Jan ŚLIWA: Od faktów do wiedzy. Uśmiech Zofii
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Od faktów do wiedzy. Uśmiech Zofii

Jest ważne, by wiedza nie przesłoniła nam świata zwykłych ludzi, by rozum nie stał się obiektem kultu, by moc tworzenia i niszczenia nie dała nam przekonania, że możemy nią dysponować według własnego uznania.

Marcin JAKUBOWSKI: ITER – największy projekt światowej nauki, droga ku niewyczerpywalnemu źródłu energii
Marcin JAKUBOWSKI

Marcin JAKUBOWSKI

ITER – największy projekt światowej nauki, droga ku niewyczerpywalnemu źródłu energii

W powstającym na południu Francji eksperymencie, którego koszt całkowity zamknie się w sumie około 22 miliardów euro, uczestniczą Unia Europejska, Chiny, Rosja, Japonia, Indie, Korea Południowa i Stany Zjednoczone. Każdy z partnerów projektu dostarcza komponenty, które teraz z ogromną precyzją umieszczone będą wewnątrz kriostatu. Pierwszy próbny rozruch ITER-a planowany jest na rok 2025, ale będzie trzeba jeszcze 10 lat na całkowite ukończenie konstrukcji i fazę testów. Pierwsze wyładowania, w których będzie powstawała energia, zostaną wytworzone w 2035 roku.

Prof. Carlo ROVELLI: Spowolnienie czasu
Prof. Carlo ROVELLI

Prof. Carlo ROVELLI

Spowolnienie czasu

Czas stracił swoją pierwszą powłokę: jedyność. Gdzie się nie znajdziemy, czas będzie miał swój własny i inny od pozostałych rytm. Według różnych rytmów ewoluują rzeczy tego świata. A jeśli czasem zarządza tańczący Śiwa, to powinien istnieć pod dziesiątkiem tysięcy postaci, poruszających się we wspólnym tańcu, jak na obrazie Matisse’a…

Marcin JAKUBOWSKI: Życie jest niespodzianką. Stephen Hawking
Marcin JAKUBOWSKI

Marcin JAKUBOWSKI

Życie jest niespodzianką. Stephen Hawking

Stephen Hawking otrzymał wyrok śmierci, czyli diagnozę stwierdzającą stwardnienie zanikowe boczne, w wieku 21 lat. Zamiast umrzeć w zapomnieniu w przeciągu kilku lat, przeżył barwne 54 lata – ożenił się dwukrotnie, dochował się trójki dzieci i natchnął tysiące młodych ludzi.

Marcin JAKUBOWSKI: Nagroda Nobla z fizyki AD 2017
Marcin JAKUBOWSKI

Marcin JAKUBOWSKI

Nagroda Nobla z fizyki AD 2017

Dzięki falom grawitacyjnym, których istnienie Albert Einstein przewidział 100 lat temu, będziemy mogli obejrzeć dokładniej czarne dziury, a być może odkryjemy też inne egzotyczne byty naszego wszechświata. Nagroda Nobla z fizyki w 2017 roku trafia w naprawdę dobre ręce.

Prof. Bernard JANCEWICZ: Laureaci Nagrody Nobla we Wrocławiu. 44. Zjazd Fizyków Polskich
Prof. Bernard JANCEWICZ

Prof. Bernard JANCEWICZ

Laureaci Nagrody Nobla we Wrocławiu.
44. Zjazd Fizyków Polskich

44 Zjazd Fizyków Polskich odbywał się w niedawno zbudowanym Centrum Konferencyjnym Politechniki Wrocławskiej. Zjazd ukazał szeroki przegląd najnowszych osiągnięć fizyki. Widać było wyraźnie, że do wielu z nich znaczący wkład wnieśli również polscy, w tym wrocławscy uczeni – pisze prof. Bernard JANCEWICZ.

Prof. Łukasz A. TURSKI: "Okiem i uchem"
Prof. Łukasz A.TURSKI

Prof. Łukasz A.TURSKI

"Okiem i uchem"

„Dr Tarek Loubani, palestyńsko-kanadyjski lekarz pracujący w szpitalach Strefy Gazy, nie mogąc zapewnić dostępu do stetoskopów, wpadł na pomysł wykorzystania gwałtownie rozwijającej się techniki drukarek 3D i wydrukował kopię nieobjętej już prawami patentowymi słuchawki lekarskiej, produkcji jednej ze znanych firm medycznych. Za kilkadziesiąt centów” – opowieść prof. Łukasza Turskiego o postępie i medycynie.