Igor LIPIŃSKI: "Moja muzyka (4). Zimno. Oddalenie. Schubert"

TSF Jazz Radio


"Moja muzyka (4). Zimno. Oddalenie. Schubert"

Igor LIPIŃSKI

Mieszkający w USA pianista polskiego pochodzenia. Ukończył studia Master of Music z fortepianu i literatury w Eastman School of Music na University of Rochester w Nowym Jorku. Jego amerykański debiut z Orkiestrą Buffalo Philharmonic transmitowało National Public Radio, zaś PBS – zwycięski występ podczas nowojorskiego Festiwalu na Broadwayu. Jest asystentem na Wydziale Fortepianu Northwestern University w Evanston, Illinois.

Ryc.: Fabien Clairefond

zobacz inne teksty autora

Gdy gram Schuberta, słyszę wołanie o pomoc. Widzę jego niespełnione życie w cieniu wielkich mistrzów. Niedocenione i nieustannie samotne. “Wydaje nam się, że możemy dotrzeć do siebie, ale możemy tylko się do siebie zbliżyć i przejść obok” mówił Schubert. Jak bohater jego “Podróźy Zimowej,” odtrącony Schubert wiele razy zabiera nas w podróź bez powrotu. Nie mając nic do stracenia, odkrywa przed nami najciemniejsze zakamarki swojej duszy. Nawet podczas tych cieplejszych, wydawałoby się radośniejszych momentów w jego twórczości, młody Schubert skuty lodem ludzkiej obojętności nie pozwala nam nawet na przebłysk nadziei, oferując jedynie wspomnienie minionych chwil; nostalgię niekończącej się zimy.

Igor Lipiński

Pierwszy raz na Wszystko Co Najważniejsze?

Aby nie ominąć istotnych tekstów, raz w tygodniu w niedzielę rano wysyłamy newsletter. Zapraszamy do zapisania się:

Magazyn idei "Wszystko Co Najważniejsze" oczekuje na Państwa w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu na Saint-Germain, naprawdę dobrych księgarniach w Polsce i ośrodkach polonijnych, a także w miejscach najważniejszych debat, dyskusji, kongresów i miejscach wykuwania idei.

Aktualne oraz wcześniejsze wydania dostępne są także wysyłkowo.

zamawiam