
Anne APPLEBAUM
Nowi purytanie
Społeczne normy ulegają zmianie – często na lepsze. Biada jednak tym, którzy za nimi nie nadążają, bo kara może być szybka i bezlitosna.

Prof. Ryan Patrick HANLEY
O interesie własnym. Czytając Adama Smitha
Każdy z nas może zadbać o siebie skuteczniej, niż ktokolwiek inny może zadbać o nas. Ale też każdy z nas może skuteczniej zadbać o siebie niż o innych ludzi. Adam Smith zgodziłby się z obydwoma punktami widzenia.

Prof. Tim LIBRETTI
To socjalizm, a nie kapitalizm kultywuje najwyższą formę indywidualizmu
Mit rozpowszechniany przeciwko socjalizmowi, będący w dużej mierze wytworem głęboko zakorzenionego antykomunizmu, mówi, że socjalizm jest wrogi i represyjny wobec jednostki w każdy możliwy sposób. Przywiązanie do tego mitu jest szkodliwe, i to nie tylko dlatego, że jest on szalenie nieprawdziwy.

Jessica WILDFIRE
Znaleźliśmy się w kulturze toksycznego indywidualizmu
Coraz trudniej jest nam gdziekolwiek się ruszyć, nie natrafiając na toksyczny indywidualizm, czy to agresywnych kierowców, czy idiotów rozmawiających przez telefon w kinie. Proszenie kogoś o to, by zniósł najmniejszą niedogodność, doprowadza go do ślepej furii.

Prof. Anna CEGIEŁA
Miłość stała się stanem odświętnym, luksusem, na który nie wszystkich stać
Język dobrze pokazuje pewne tendencje w naszym myśleniu, także myśleniu o miłości. Niezbyt chętnie i rzadko rozmawiamy o wartościach, a szczególnie o tych wyższych, choć to one decydują o wielu naszych wyborach.

Prof. Piotr CZAUDERNA
O rozumieniu świata. Hiperindywidualizacja i hiperglobalizacja
Potrzebny jest nam krytyczny rozum, aby odkrywać prawdę, niejednokrotnie przesłoniętą przez pozory i fasadową rzeczywistość. Jednak to nie wszystko.