Już jest nr 25 miesięcznika "Wszystko Co Najważniejsze" - w EMPIKach, księgarniach i w internetowym Sklepie Idei

Już jest nr 25 miesięcznika "Wszystko Co Najważniejsze" - w EMPIKach, księgarniach i w internetowym Sklepie Idei

Photo of Instytut Nowych Mediów

Instytut Nowych Mediów

Wydawca "Wszystko Co Najważniejsze".
www.instytutnowychmediow.pl

zobacz inne teksty Autora

Dwie dekady rządu dusz PO-PiS, bowiem to już od 20 lat te dwie partie rządzą polską rzeczywistością – to jeden z wielu tematów tego wydania. Fenomenalny dwugłos Jana ROKITY, wówczas jednego z liderów PO, przewodniczącego Klubu Parlamentarnego, oraz Ludwika DORNA, współzałożyciela i wiceprezesa PIS. Dziś i jeden i drugi autor odeszli od współtworzonych przez siebie 20 lat temu partii. To pozwala na bardzo ciekawe refleksje.

„PiS przejął wyborców Samoobrony i LPR, które nie weszły do Sejmu. Stał się partią tych ludzi, którzy rozdział zysków z transformacji i akcesji do Unii Europejskiej uważali za niesprawiedliwy i dla nich krzywdzący. Stał się partią gniewu walczącą z partią błogostanu” – pisze Ludwik DORN.

„Lud nie czekał na żadną „wielką reformę”, ale na spektakularne szarże i szczęk politycznego oręża. I dopiero gdy zobaczył swoich polityków w roli wściekłych gladiatorów, okładających się mieczami na scenie politycznego theatrum, poczuł prawdziwą namiętność i zapalił się do takiej polityki” – to z kolei teza Jana ROKITY.

„Tuż przed dniem wyborów 2005 roku pisowscy spin doktorzy obmyślili propagandowy spot, w którym z lodówki przeciętnego Polaka znikają różne produkty, gdyż Platforma spowodowała wzrost ich cen. „Lodówka” okazała się sygnałem mocniejszym niż wszystkie wcześniejsze plany koalicji. Z dnia na dzień zrujnowała rodzące się dopiero powoli zaufanie, choć perfekcyjnie wypełniła zadanie marketingowe, które zostało jej postawione” – pisze o niedoszłej koalicji PO-PiS Jan ROKITA. „Dwójka śmiertelnych wrogów politycznych, pozostających w stanie permanentnego zwarcia, dokonała historycznej profesjonalizacji polskiej polityki”.

O polskim duopolu, który trwa od 20 lat pisze także Bogdan ZDROJEWSKI. Wskazuje pięć osi konfliktu niszczącego Polskę i jednocześnie zastrzega: „Podział na Polskę Rafała Trzaskowskiego i Andrzeja Dudy jest fałszywy. Ani jeden, ani drugi elektorat nie jest monolitem i nie ma solidnego, wspólnego fundamentu” – pisze w tekście „Podziały wbrew polskiej racji stanu”.

A jednocześnie warto być optymistą! O tym pisze Beata DASZYŃSKA-MUZYCZKA, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego: „Bank Światowy spodziewa się, że w przyszłym roku PKB Polski wzrośnie o 3,5 proc. (…). Szczególnie teraz, w czasie drugiej fali pandemii, niezbędne są zaufanie i współpraca. Kryzys spowodowany koronawirusem pokazał, jak ważne dla ratowania gospodarki jest współdziałanie”.

Czy jednak w ogóle jest miejsce dla współpracy, zaufania? Ryszard BUGAJ w artykule „Gasną nadzieje wiązane z demokracją” pisze: „Być może wyczerpała się zdolność ukształtowanego po roku 1989 systemu demokratycznego do rozwiązywania obecnych konfliktów. Nic nie jest przesądzone, ale niebezpiecznie zbliżamy się do anarchizacji życia politycznego”.

„Profanacja kościołów, pomników, wulgarne hasła nie odbudują wspólnoty, nie sprawią, że będziemy bardziej wolni czy bardziej demokratyczni. To złudzenie rewolucjonistów” – to z kolei teza tekstu „Czas na nowy konsensus” Jadwigi EMILEWICZ.

Świetnie dopełnia ten blok tekstów prof. Massimo PIGLIUCCI, jeden z najciekawszych filozofów naszej ery, z tekstem „Stoicyzm. Albo: jak nie zwariować w świecie dzisiejszej polityki”. Przypomina rady stoików dotyczące polityki i wyborów:

  • We wszystkim, co robisz, stosuj dychotomię kontroli.
  • W relacji z innymi ludźmi musisz ich pouczać lub znosić.
  • Pamiętaj, że ludzie robią złe rzeczy z powodu braku mądrości.
  • Cokolwiek robisz, nie złość się!
  • Nigdy nie przestawaj rozwijać zdolności rządzenia.
  • Jako stoik i istota ludzka masz obowiązek angażować się politycznie.

„Możemy przywrócić porządek w Europie, kładąc kres jałowemu konfliktowi z Europejczykami ze środka i wschodu kontynentu. Unia Europejska musi w końcu zaakceptować suwerenność i odrębność kulturową każdego kraju” – to teza tekstu-apelu Bruno RETAILLEAU, jednego z najgłośniejszych ostatnio dokumentów w obronie Republiki. „Francję możemy jeszcze uratować. Pod warunkiem, że skończymy z polityką, która sieje nieporządek. Że zaczniemy na nowo produkować, a nie tylko konsumować. Że będziemy karać, a nie usprawiedliwiać” – pisze Autor. Ma wielkie szanse, aby wystartować przeciw Emmanuelowi Macron za dwa lata w wyborach prezydenckich jako reprezentant Republikanów. Cieszymy się, że możemy przybliżyć jego sposób myślenia.

„Nie widzę żadnego humanitaryzmu w dzielnicach biedy i slumsach na przedmieściach miast, dokąd pchnęła tak wielu ludzi pozbawionych nadziei nasza fałszywa dobroczynność. Otwierając drzwi, wystawiliśmy ich na ulicę” – pisze Bruno RETAILLEAU.

„Opowiadamy Polskę światu” to największy projekt wizerunkowy Polski po 1989 r. Jesteśmy dumni, że redakcja „Wszystko co Najważniejsze” może być jego częścią. W tym wydaniu znajdą Państwo teksty publikowane na całym świecie w 50. rocznicę Grudnia 1970 roku, ale potraktowanego bardzo szeroko, jako wydarzenie w obrębie wspólnoty losów Europy Środkowo-Wschodniej. Przygotowaliśmy je w Instytucie Nowych Mediów (wydawcy „Wszystko co Najważniejsze”) we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, Instytutem Polskim w Paryżu. Od przyjaciół z francuskiej redakcji usłyszeliśmy: „Znów fascynująca historia, zapomniana wojna w sercu kontynentu. Dzięki takim historiom lepiej was rozumiemy”.

„Tragedia sprzed 50 lat na polskim Wybrzeżu, w Gdańsku, składa się na wspólnotę losów Europy Środkowej uciskanej przez komunistów” – pisze Jarosław SZAREK. Nasza historia jest częścią dziejów Europy. Inspirującą, pouczającą i mogącą stanowić źródło siły i mądrości na trudne czasy” – pisze premier Mateusz MORAWIECKI.

„Warto pamiętać, że to na oporze Polaków i Węgrów, o bardzo wyrazistej tożsamości narodowej i wielkim poczuciu wolności, załamał się „blok wschodni”. To bunt tych peryferii sowieckiego imperium, pozornie skazanych na porażkę w obliczu potęgi metropolii, walnie przyczynił się do jego upadku” – to teza prof. Zdzisława KRASNODĘBSKIEGO, tekst „Imperialne kuszenie Europy” polecamy uważnej lekturze!

Ale też „potrzeba jeszcze wiele czasu, by różnice wynikające z żelaznej kurtyny się zatarły. W tym sensie możemy nadal mówić, że Europa jest wciąż podzielona na dwa bloki” – warto zwrócić uwagę na te słowa prof. Michela WIEVIORKI, wybitnego socjologa francuskiego i jego tekst „Siła tożsamości narodu”. O praworządności i tym, co konstytuuje Europę, pisze też László TROCSANYI: „Należy szanować to, co nas różni, i doceniać to, co nas łączy. Dlatego tak trudno mi zrozumieć, dlaczego jedne kraje chcą karać inne”.

„Jeśli w końcu zdecydujemy się ostatecznie potępić komunizm, to jednomyślne odrzucenie tej nieliberalnej, antyeuropejskiej, antychrześcijańskiej, kryminalnej i antyludzkiej ideologii mogłoby wzmocnić zarówno więzi międzyludzkie, jak i więzi pomiędzy narodami Europy” – pisze prof. Renato CRISTIN.

„Nikt w czasie zimnej wojny nie podejrzewał, że możemy podział Europy przesunąć lub stłumić. I nikt, przynajmniej na Zachodzie, nie był przygotowany na upadek imperium sowieckiego i wszystkie konsekwencje, w tym poznawcze, z tym związane” – pisze prof. François HARTOG w tekście „Renesans Europy Środkowej”.

„Czym możemy zastąpić wieloletnią rywalizację państw Europy Środkowej i jak uniknąć odwiecznych zewnętrznych wpływów i działań opartych na klasycznym schemacie divide et impera?” – zastanawia się Imre MOLNAR, węgierski historyk, socjolog i dyplomata.

„Wszystko co Najważniejsze” stara się śledzić trendy w nauce, także w komunikacji społecznej, mediach. Polecamy w tym wydaniu tekst prof. Jeffa JARVISA „10 zmian, których wymaga dziennikarstwo”. Tekst nie tylko dla dziennikarzy, ale dla wszystkich, którzy bliscy są tezie autora: „Dziennikarstwo nas zawiodło”.

„Zagadkowa architektura cywilizacji” to arcyinteresujący tekst Katarzyny i Andrzeja ZYBERTOWICZÓW. Tezy tekstu, który publikujemy w tym wydaniu „Wszystko co Najważniejsze”:

  • Chociaż wciąż nie wiemy, jak wiele nie wiemy na temat struktury świata społecznego, to coraz bardziej lekkomyślnie majstrujemy przy jego konstrukcji.
  • Zmagania ludzkości z COVID-19 wskazują, że ufundowana na oświeceniowej rewolucji naukowo-technicznej cywilizacja sama się jakoś oślepiła.
  • Społeczeństwa demokratyczne zaczną sobie ze światem nieco lepiej radzić dopiero wtedy, gdy porzucą szkodliwy dogmat: „w epoce internetu nie ma już barier komunikacyjnych”.
  • Zyskaliśmy techniczne zdolności nieodwracalnej destrukcji swojej cywilizacji, zanim jeszcze dobrze zrozumieliśmy jej budowę.
  • Rozważania nad architekturą ludzkiej cywilizacji pozwalają rzucić nowe światło na fale protestów, które przeszły przez Polskę na przełomie października i listopada 2020.
  • Jeśli nie rozstaniemy się z pewnymi iluzjami na temat obecnej poznawczej sytuacji ludzkości, to nie sprostamy podstawowym zagrożeniom cywilizacyjnym.
  • Nowo przemyślany konserwatyzm może być ścieżką wytyczania kierunków ludzkiego sprawstwa.

Coś jednak jest w tym, że „Trzecia fala nowoczesności pędzi na oślep”. To tytuł rozmowy Agatona KOZIŃSKIEGO z prof. Remym BRAGUE’m, wybitnym filozofem, historykiem, eseistą.

„Stajemy przed paradoksem: region świata, który twierdzi, że jest „oświecony”, nadal istnieje, bo wchłania ludzki materiał z regionów pogrążonych w ciemności” – mówi prof. Remi BRAGUE.

Intrygująca rozmowa, z której warto przytoczyć jeszcze jedną tezę: „Nietzsche przepowiedział, że będziemy mieli dwa stulecia nihilizmu. Od tej przepowiedni minęło półtora wieku. Jeśli miał rację, na zmianę musimy czekać do mniej więcej 2080 roku”. Całość: na ostatniej stronie najnowszego wydania, do którego lektury serdecznie zapraszamy!

Najnowsze wydanie “Wszystko Co Najważniejsze” do nabycia w sieci EMPIK w całym kraju, dostępne jest także w Księgarni Polskiej w Paryżu (123, bd Saint-Germain), zaś zarówno aktualne jak i archiwalne wydania, a także prenumeratę zamówimy najsprawniej w Sklepie Idei: www.SklepIdei.pl/wcn. Zapraszamy do lektury!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 18 grudnia 2020