Hervé THIS: Maria Curie-Skłodowska a kuchnia? Tak, spuścizna Wielkiej Polki może zadziwiać
Hervé THIS

Hervé THIS

Maria Curie-Skłodowska a kuchnia?
Tak, spuścizna Wielkiej Polki może zadziwiać

Maria Curie, w swojej słynnej pracy na temat wyizolowania radu, wpisywała się w działania o charakterze naukowym, a nie „technicznym” czy „technologicznym”. Dlatego proponuję, by nie uważać Marii Curie za „chemiczkę”, ale raczej za naukowca w dziedzinie chemii. Od kilkudziesięciu już lat walczę o to, by przestano mieszać te trzy pola: techniczne, technologiczne i naukowe.

Teo VAFIDIS: Kuchnia smaku. Seres. Tu wszystko się zaczęło
Teo VAFIDIS

Teo VAFIDIS

Kuchnia smaku.
Seres. Tu wszystko się zaczęło

Historia gastronomii sięga zamierzchłych czasów. Tymi, którzy odkryli techniki kulinarne, rozwinęli je i wzbogacili, byli Grecy. Dla nich jedzenie to nie tylko zaspokojenie głodu, to także sposób życia, zdrowie, długowieczność, rozrywka, dobre relacje, przyjemność zmysłowa.

Joanna MATYJEK: "Odczaruj gary. Po francusku"
Joanna MATYJEK

Joanna MATYJEK

"Odczaruj gary. Po francusku"

W „Kuchni francuskiej” Larousse’a poczesne miejsca zajmują przepisy z rabarbarem – używany jest do potraw deserowych ale także do ryb, świetnie komponując się swoją kwaskowością. Ale tutaj proponuję rabarbar w formie deseru. Najprostszy deser na świecie! Pieczone sezonowe owoce pod kruszonką to idealne połączenie. Jesienią pieczemy jabłka i śliwki. Teraz obowiązkowy zestaw to rabarbar, np. z morelami. Pyszność nad pysznościami!