Maria STEPAN: Człowiek to człowiek, śmierć to śmierć. Czarny czwartek
Maria STEPAN

Maria STEPAN

Człowiek to człowiek, śmierć to śmierć. Czarny czwartek

Już wiemy, że strzelają snajperzy. Są gdzieś w hotelu, na budynkach rządowych. Przebiegamy na drugą stronę Instytuckiej. Za barykadą siedzi grupka „majdanowców” gotowych odeprzeć szturm. Jeszcze nie wiemy, że żadnego szturmu nie będzie. Że jeszcze Berkut?, wojsko?, najemnicy? – do dziś nie wiadomo – zabiją kolejne osoby, a potem uciekną. Ludzie znów pokazują mi łuski po kulach i metalowe tarcze podziurawione jak sito.

Maria STEPAN: Ukraina. Trzy lata po
Maria STEPAN

Maria STEPAN

Ukraina. Trzy lata po

Koniec 2013 roku był końcem ukraińskich złudzeń. Ludzie mieli dość. Korupcji, buty, bezczelności władzy i przede wszystkim „ruskiego miru”. Czy porwaliby się na ten Majdan, gdyby ktoś im powiedział, że stracą Krym i będą ginąć na wschodzie? Czy postawiliby się Janukowyczowi?

Maria STEPAN: "Majdan. Kijów. Ukraina. Rok po"
Maria STEPAN

Maria STEPAN

"Majdan. Kijów. Ukraina. Rok po"

Zdjęcia zabitych. Kamienne tablice. Napisy. Niebiańska Sotnia. Podświetlony na czerwono fragment bruku na ulicy Instytuckiej. Skierowane do góry białe snopy światła. Reflektory ustawiono w miejscach, gdzie ginęli. Gdzie wędrowali do nieba.

Klaus BACHMANN, Igor LYUBASHENKO: "Czy rosyjska kampania propagandowa w Internecie jest skuteczna?"
Igor LYUBASHENKOKlaus BACHMANN

Igor LYUBASHENKO
Klaus BACHMANN

"Czy rosyjska kampania propagandowa w Internecie jest skuteczna?"

Pluralistyczna ignorancja jest koncepcją opisującą sytuację, w której rozmówcy skłaniają się ku opinii dominującej w rozmowie wewnątrz danej grupy, dostosowując własną opinię ku tej, którą błędnie postrzegają jako opinię większości. Pluralistyczna ignorancja może skłonić członków grupy, aby zgodzili się na decyzje, której są przeciwni, jeżeli posiadają oni wiarygodną informację o preferencjach panujących wśród innych członków grupy. Wśród znanych przykładów można wymienić częstotliwość występowania korupcji wśród przedsiębiorców, mimo iż korupcja jest nielegalna, pod warunkiem że ostatni mają powody myśleć, że ich biznesowe środowisko akceptuje korupcję i wymaga od nich bycia skorumpowanym.

Michał BONI: "Majdan sercem Europy. Z Kijowa - w pierwszą rocznicę."
Michał BONI

Michał BONI

"Majdan sercem Europy. Z Kijowa - w pierwszą rocznicę."

Europa musi pomagać Ukrainie, nie tylko ratyfikując umowę stowarzyszeniową, ale i pokazując, że sens drogi do Unii Europejskiej to wypełnienie formalnych zobowiązań, działania dostosowawcze, lecz także korzyści dla obywateli z przeprowadzania zmian i reform. Korzyści wymierne, tworzące szanse rozwoju – nawet jeśli początki przeobrażeń są bardzo trudne z organizacyjnego, politycznego i ludzkiego punktu widzenia.