W najnowszym wydaniu "Wszystko Co Najważniejsze"...

W najnowszym wydaniu "Wszystko Co Najważniejsze"...

Piszą m.in.: Chantal DELSOL, Laurent FABIUS, Prof. Michał KLEIBER, Andrzej KASSENBERG, Michał KURTYKA, Christopher WHITE, Eryk MISTEWICZ, Antonio SPADARO, Michał KŁOSOWSKI, Prof. Andrzej ZYBERTOWICZ, Cezary KOŚCIELNIAK, Marcin KRUPA, Prof. Wael FAROUQ, Daniele SEBASTIANELLI, Andrzej PIOTROWSKI, Jan ŚLIWA, Jack VALERO…

Zapraszamy do EMPIKów, dobrych księgarni i na stronę naszej księgarni wysyłkowej: www.operon.pl/wcn

EDITO części “Dokąd prowadzi Franciszek?” autorstwa Michała KŁOSOWSKIEGO:

Kiedy 13 marca 2013 roku kardynał Jorge Mario Bergoglio rozpoczynał pontyfikat, wielu wieszczyło, że nadchodzi kres Kościoła. Purpurat z Ameryki Południowej, jezuita, człowiek odmienny od tych znanych z kościelnej hierarchii – zwłaszcza kurii rzymskiej  przez wielu postrzegany był jako rewolucjonista. Ten obraz w zasadzie nie uległ zmianie do dzisiaj.

Radykalne ubóstwo, zamieszkanie w Domu św. Marty zamiast w Pałacu Watykańskim, podkreślanie roli świeckich – zwłaszcza kobiet – w życiu Kościoła, skromność i bezpośredniość, które przyczyniły się do transformacji modelu przywództwa w Kościele, to cechy, które od pierwszego dnia pontyfikatu jednych ujmowały, innych drażniły. Sprawiały także, że instytucja papiestwa wyszła poza monarchiczne schematy, otwierając się na dziedzictwo Soboru Watykańskiego II. Może właśnie dlatego, że tradycjonalistyczny wizerunek papiestwa i Kościoła odpowiadał części wiernych, szczególnie tym bardziej konserwatywnym, słychać gorzkie słowa pod adresem papieża. Zdawać by się mogło, że im więcej czasu mija od jego wyboru na Stolicę Piotrową, tym bardziej Franciszek – bo takie imię przyjął – zaskakuje.

Kim jesteś, Franciszku? To pytanie do dziś zadaje sobie wielu. Pomimo pojawiających się biografii, wywiadów rzek i adhortacji wciąż nie doczekaliśmy się jednoznacznej odpowiedzi. Jak oddzielić medialny wizerunek od treści papieskiego nauczania? W jaki sposób odseparować nieprzychylne głosy obserwatorów od ważnych gestów pojednania wobec muzułmanów i wyznawców innych religii?

Jak interpretować ideę bożego miłosierdzia, rozwijaną przez papieża z Argentyny w czasach, kiedy agresja z jednej i egoizm z drugiej strony zdają się rządzić rzeczywistością? Jak odczytywać polityczne gesty Franciszka, z których jednym z najważniejszych chyba jest wyciągnięcie ręki w stronę Chin: kraju, w którym chrześcijanie cierpią prześladowania, a który prawdopodobnie w ciągu najbliższych dziesięcioleci stanie się jednym z najważniejszych podmiotów na arenie międzynarodowej? W końcu dla wielu zastanawiające są nawet słowa o konieczności ochrony przyrody w Laudato si’, encyklice, którą otwiera cytat z Jana Pawła II, przez wielu uważanego za przeciwieństwo kardynała pracującego przez wiele lat na ulicach Buenos Aires.

Pytań jest bardzo dużo. Odpowiedzi poszukiwaliśmy w publikacjach dotyczących czasów, które Bergoglio spędził w Argentynie; w rozmowach z jego przyjaciółmi; w obserwacji roli, jaką odgrywa, będąc megainfluencerem w sieci. Mam nadzieję, że będzie to dla Państwa lektura owocna.

Bergoglio nadał Kościołowi nowy kierunek, widać, że jego działania nie są przypadkowe. Kiedy spotka się papieża osobiście, można zauważyć, z jak wielką atencją traktuje każdego napotkanego człowieka. Wówczas widać, że to, co czyni Franciszek, to nie rewolucja – to Ewangelia.

Michał Kłosowski
Wstępniak (“Edito”) części “Dokąd prowadzi Franciszek?” najnowszego wydania miesięcznika “Wszystko Co Najważniejsze”, nr 9. Księgarnia wysyłkowa: [LINK]

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 grudnia 2018