Morawiecki na Davos. Nowe Międzywojnie. Od kryzysu do katastrofy? - nowe wydanie WcN już w EMPIKach i dobrych księgarniach

Morawiecki na Davos. Nowe Międzywojnie. Od kryzysu do katastrofy? - nowe wydanie WcN już w EMPIKach i dobrych księgarniach

„Jesteśmy dziećmi pustki” – pisze Raphael GLUCKSMANN, jeden z najciekawszych współczesnych filozofów, syn Andre Glucksmanna. „Czy ta konstelacja złożona z pojedynczych „ja” tworzy jeszcze jakąś wspólnotę poza momentami wielkich zwycięstw sportowych?”

Poza GLUCKSMANNEM w najnowszym (nr 10) wydaniu miesięcznika „Wszystko Co Najważniejsze” także tekst: „Koniec Unii Europejskiej” Coralie DELAHUME i Davida CAYLA tak oto zapowiadany: „Oficjalny dyskurs na temat przynależności do Unii Europejskiej to dziś wyłącznie mechaniczne skandowanie niestrawnych już haseł: „Europa to solidarność”, „Europa to nasza przyszłość”, „Europa to postęp”, „Europa to pokój”.

„Bóg, naród i euro” to z kolei tytuł tekstu Jana ROKITY, uzupełnionego bardzo ciekawą opinią („Mój pomysł na Europę”) Valery’ego GISCARD D’ESTAING. O dwóch koncepcjach Europy pisze Charles GAVE, zaś o tym, jak w Unii doskwierać zaczyna brak zaufania – Viktor ORBAN. Warto czytać oryginalne myśli, teksty polityków, aby wiedzieć, co ich motywuje.

Dlatego część wydania poświęcamy Forum Ekonomicznemu w Davos, którą to część otwiera tekst Mateusza MORAWIECKIEGO. Warto wczytać się w tekst przygotowany dla „Wszystko Co Najważniejsze” zatytułowany: „Globalizacja 4.0. W stronę sprawiedliwego globalnego systemu podatkowego”.

W tym bloku tekstów także prof. Krzysztof SZCZERSKI o idei Trójmorza – idei, która wzmacnia Europę i relacje transatlantyckie, Paweł SURÓWKA o tym, w jaki sposób Polska plasuje się dziś w ścisłej czołówce, jeśli chodzi o stopień przełożenia bogactwa kraju na dobrobyt jego mieszkańców, oraz esej prof. Andrzeja SZAHAJA „Od kryzysu do katastrofy?”: „Polityka powinna odzyskać władzę nad rynkiem, demokracja nad światem korporacji i finansów. Neoliberalne hasło „zysk ponad wszystko” powinno zostać zastąpione hasłem „zysk dla ludzi”.

O tym, że kwoty wychodzące z Europy Środkowej i Wschodniej, czyli zyski właścicieli przedsiębiorstw, znacznie przekraczają kwoty przychodzące, czyli transfery środków europejskich – pisze Thibaud CASSEL.

Warto też zwrócić uwagę w tym wydaniu „Wszystko Co Najważniejsze” na tekst Dani RODRIKA broniącego tezy: „Niechęć do ukazywania prawdziwego oblicza handlu kosztowała ekonomistów utratę zaufania społecznego”, tekst prof. Aleksandra SURDEJA, ambasadora Polski przy OECD, „Paroksyzmy deglobalizacji będą trwać. Zapnijmy pasy bezpieczeństwa narodowej zgody” oraz artykuł Sebastiana HEJNOWSKIEGO, prezesa Leo Burnett Group „Środek świata. Forum w Davos jest szansą dla firm chcących odpowiedzialnie budować swój wizerunek”.

Eryk MISTEWICZ stara się odpowiedzieć na pytanie „Co straciliśmy w dziennikarstwie?”. Jan ŚLIWA w swoim cyklu najsilniej wpływających na debatę publiczną autorów przedstawia Natache POLONY, zaś Gilles KEPEL w „Przeglądzie idei” dzieli się z nami fragmentem swojej najnowszej książki o świecie wychodzącym z chaosu. Na ostatniej zaś stronie esej prof. Marka KORNATA z analogiami między sposobem zmiany Francji i Polski w swoim czasie, przez Charlesa de Gaulle i Jarosława Kaczyńskiego. Esej arcyciekawy, inspirujący, wart uważnej lektury!

Zapraszamy do EMPIKów, dobrych księgarni, a także wysyłkowo: www.operon.pl/wcn – tamże można już nabywać prenumeratę na najbliższe 6 wydań. Dobrej lektury!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 stycznia 2019