Patryk PALKA
Mit Napoleona w Polsce
Zasadnicze pytanie w związku z funkcjonowaniem mitu napoleońskiego w Polsce nie brzmi: „dlaczego” ani „jak” powstał, ale co w biało-czerwonej legendzie Bonapartego jest faktem, a co ułudą i jakie wnioski z epopei napoleońskiej Polacy mogą wyciągnąć dzisiaj
François-René de CHATEAUBRIAND
O rewolucji, wolności i władzy
Wybucha u nas rewolucja, przygotowana zepsuciem obyczajów i zbłąkaniem umysłów. W imię praw obala się religię i moralność; wyrzeka się doświadczenia i obyczaju ojców; kruszy się groby przodków, świętą podstawę wszelkiego trwałego rządu, aby na niepewnym rozumie wznieść społeczeństwo bez przeszłości i bez przyszłości,
Emmanuel MACRON
Napoleon Bonaparte jest częścią nas
Kochamy Napoleona, ponieważ jego życie ma smak tego, co możliwe, a jednocześnie jest zaproszeniem do podjęcia ryzyka, do zaufania swojej wyobraźni, do bycia w pełni sobą. Życie Napoleona jest także pieśnią rozumu.
Andrew ROBERTS
To geniusz Napoleona tchnął go do przymierza z Polską
Napoleon widział w Polakach ducha oświecenia, którego pragnął mieć po swojej stronie.
Ludwik DORN
Polityczne korzenie polskiej legendy napoleońskiej
W Księstwie Warszawskim urzędowo bałwochwalczo wielbiono Napoleona, ale ówczesna polska elita polityczna pozwalała Napoleonowi wykorzystywać Księstwo Warszawskie, licząc, że otworzyło się okno możliwości wskrzeszenia Polski w historycznych granicach.
Prof. Małgorzata KARPIŃSKA
Adam Jerzy Czartoryski. „Ofiara największa krajowi cierpić na sobie fałszywy kolor”
Nie sposób wyliczyć wszystkich inicjatyw podejmowanych przez Czartoryskiego. Były one mniej lub bardziej skuteczne, ale zawsze za cel miały one odbudowę niepodległej Polski.