

Piotr KOŁACZEK-SZYMAŃSKI
Z gwiazd powstaliśmy, w gwiazdy się obrócimy
Pierwiastki, z których się składamy, na przykład węgiel, azot i tlen, powstają dzięki śmierci mało masywnych gwiazd, jak nasze Słońce. W wyniku eksplozji supernowej powstaje tlen. Nasze ukochane złoto i srebro są efektem procesu jeszcze rzadszego – zlania się dwóch gwiazd neutronowych. Każdy atom węgla, tlenu i azotu w naszym ciele – kiedyś był obecny we wnętrzu gwiazdy. Bez nich nie moglibyśmy zaistnieć. Jesteśmy dziećmi gwiazd.

Tomasz ROŻEK
Spór, który buduje i który niszczy
Nie ma rozwoju bez sporu. Ale spór może być też hamulcowym wzrostu. Wszystko zależy od motywów. Są spory „po coś” i spory „po nic”. Jedne są jak wiatr po długich godzinach flauty, te drugie przypominają bieg w kisielu.

Sylwia BORSKA
Wielkie i niebezpieczne piękno. Promieniotwórczość w nauce i medycynie
Na przykładzie wielkich uczonych, takich jak Maria Skłodowska-Curie i jej córka Irena Joliot-Curie, widać wyraźnie, że prawdziwy pasjonat nauki musi mieć ogromną wyobraźnię, nie tylko wiedzę. Ponadto niezbędna jest wytrwałość w realizowaniu swoich pomysłów, często bez wsparcia finansowego państwa. Tylko ktoś, kto ma dużo pozytywnej energii, siły i ciekawości świata, jest w stanie przetrwać w jednym z najgorzej opłacanych i niedocenianych zawodów świata.

Prof. Aleksandra KUBICZ
Prof. Kazimiera A. WILK
Dolnośląski Festiwal Nauki. Unikatowe dzieło społeczne
Dolnośląski Festiwal Nauki kształtuje przyjazny obraz pracy ludzi nauki. Utwierdza nas w przekonaniu, że Wrocław jest ważnym ośrodkiem naukowym i kulturalnym na mapie kraju i Europy. Został m.in. włączony w skład imprez związanych z obchodami 1000-lecia biskupstwa wrocławskiego.

Prof. Piotr SALWA
Ambasador Tomasz Orłowski w gronie Académie des sciences morales et politiques
Francuska Académie des sciences morales et politiques (Akademia Nauk Moralnych i Politycznych) przyjęła do swego grona Tomasza Orłowskiego, dyplomatę, ambasadora Rzeczpospolitej Polskiej w Rzymie, wcześniej długoletniego ambasadora RP we Francji.

Instytut Nowych Mediów
"Polskiej nauki życie na niby. Jak z tego wyjść? Debata we Wrocławiu"
Dworskość, ideologizacja humanistyki, brak dyskursu na argumenty, brak szacunku dla prawdy i odmienności. Przerażająca jest wizja kraju, który głupieje. Dlaczego mamy do czynienia z regresem intelektualnym? Czy jest szansa na uratowanie jakości polskich uniwersytetów. O tym dyskutowano we Wrocławiu. Debatę zorganizował Instytut Nowych Mediów.