
Prof. Jan P. HUDZIK
O nauce, polityce i innych dylematach nadwiślańskiego akademika
Historia nieraz pokazała, że nauka nie rozwija się w zgodzie z moralnością. Co więcej, czasem podważa sama siebie i odchodzi od własnych dyscyplinarnych założeń.

Piotr KOŁACZEK-SZYMAŃSKI
Z gwiazd powstaliśmy, w gwiazdy się obrócimy
Pierwiastki, z których się składamy, na przykład węgiel, azot i tlen, powstają dzięki śmierci mało masywnych gwiazd, jak nasze Słońce. W wyniku eksplozji supernowej powstaje tlen. Nasze ukochane złoto i srebro są efektem procesu jeszcze rzadszego – zlania się dwóch gwiazd neutronowych. Każdy atom węgla, tlenu i azotu w naszym ciele – kiedyś był obecny we wnętrzu gwiazdy. Bez nich nie moglibyśmy zaistnieć. Jesteśmy dziećmi gwiazd.

Prof. Aleksander NAWRAT
Kurs na innowacje
Rolą administracji publicznej jest stymulowanie i wspieranie działalności środowiska naukowego, gospodarczego i finansowego. To od ich aktywności i gotowości do stawiania sobie ambitnych celów zależy przyszłość naszego kraju.

Sławomir STRUGAREK
Prace nad echolokacją. Polscy naukowcy ułatwiają życie niewidomym i słabowidzącym
Projekt gier, które mają służyć przede wszystkim milionom ludzi dotkniętych dysfunkcją wzroku, będzie kolejną próbą wypracowania metod treningu umiejętności, które są w znacznej mierze podświadome i działają jak słuch muzyczny. Wiele osób, szczególnie widzących, nie zdaje sobie sprawy, że umiejętność tę posiada – wystarczy krótki trening, by odblokować potencjał tkwiący w echolokacji.

Jarosław GOWIN
Rozwój nauki i badań warunkiem cywilizacyjnego skoku
Sukces odnoszą kraje, które nie tylko przyciągają zagraniczne inwestycje, ale potrafią też budować swą gospodarkę w oparciu o własny kapitał, rozwijać swoje technologie i produkty oraz wspierać rodzime przedsiębiorstwa – szczególnie małe i średnie. A wszystko to oczywiście w ramach stabilnych i przejrzystych reguł rynkowych oraz przy sensownym wsparciu ze strony państwa.

Anna BIAŁOSZEWSKA
#Curie2017. W 150. rocznicę urodzin polskiej Noblistki. Paryskie muzeum
W 2017 r. obchodzimy 150. rocznicę urodzin Marii Skłodowskiej – Curie oraz 120. rocznicę urodzin jej córki – Ireny. W nowym cyklu Wszystko Co Najważniejsze “#Curie2017” do paryskiego Muzeum Curie zaprasza Anna BIAŁOSZEWSKA.

Sylwia BORSKA
"Najnowsze osiągnięcia inżynierii genetycznej w walce z malarią."
Choroby wywoływane przez pasożyty stanowią jeden z najpoważniejszych problemów medycyny. Za osiągnięcia w terapii groźnych chorób tego typu przyznano w 2015 r. Nagrodę Nobla m.in. badaczce Youyou Tu, która odkryła artemisinę — lek stosowany w leczeniu malarii, choroby zbierającej śmiertelne żniwo z intensywnością niemającą sobie równych. W latach 2013 – 2015 rozpoczęto zupełnie inny kierunek badań w walce z chorobami pasożytniczymi przenoszonymi przez owady — wykorzystujący najnowsze osiągnięcia inżynierii genetycznej. Efekty przerosły wszelkie oczekiwania. To prawdziwa rewolucja, po której nic już nie będzie takie samo…