12 postulatów przybił Viktor Orban na drzwiach w Brukseli

12 postulatów

Podobnie jak w 1848 roku Węgrzy walczyli z imperium Habsburgów, tak teraz stawiają czoła Brukseli – oświadczył 15 marca premier Węgier Viktor Orban. W czasie uroczystości z okazji rocznicy powstania narodowego zapewnił, że przyszłość należy do patriotów. Opublikowane tego dnia, w trakcie oficjalnych obchodów tej ważnej dla Węgrów rocznicy historycznej, 12 postulatów Viktora Orbana zawierają żądanie równego traktowania wszystkich krajów członkowskich UE.

„Żywiołem Węgrów jest wolność”

.Obchody 177. rocznicy węgierskiego powstania narodowego w Budapeszcie zorganizowała rządząca partia Fidesz, której liderem jest Viktor Orban. Na początku premier przypomniał, jak ważne jest świętowanie rocznicy, a następnie przeszedł zagadnień związanych ze swoim programem politycznym. Ocenił, że przyszłość nie należy do imperialistów, lecz do patriotów. Jak stwierdził, „żywiołem Węgrów jest wolność” i obecnie walczą oni o „duszę świata zachodniego”.

Powstanie węgierskie z lat 1848-49 było wymierzone w absolutystyczne rządy Habsburgów. Węgrzy domagali się m.in. wolności prasy i zniesienia cenzury, swobód obywatelskich i równouprawnienia wyznań religijnych, niezależnego od Wiednia rządu oraz wycofania z kraju obcych wojsk. W walkach po stronie węgierskiej brali udział Polacy, m.in. generał Józef Bem, który dowodził wojskami w Siedmiogrodzie i Banacie.

Viktor Orban przekonywał, że podobnie jak w 1848 roku Węgrzy musieli walczyli z imperium Habsburgów, tak teraz stawiają czoła Brukseli. „Imperium chce zmieszać, a następnie zastąpić rdzennych mieszkańców Europy masami najeźdźców z obcych cywilizacji. Chce odciągnąć pokolenie naszych dzieci i wnuków od zdrowego porządku stworzenia w stronę nienaturalnego chaosu” – powiedział premier. Po raz kolejny starał się przekonywać, że Węgry zbudowały jedyną w Europie patriotyczną gospodarkę narodową, która pozwoliła krajowi przetrwać mimo trzech lat wojny za jej wschodnią granicą.

Premier wezwał też Węgrów, by w planowanym referendum sprzeciwili się wejściu Ukrainy do Unii Europejskiej. „Władcy Europy zdecydowali, że Ukraina musi kontynuować wojnę, bez względu na koszty, a w zamian otrzyma szybkie członkostwo w UE – za nasze pieniądze” – oświadczył. Na zakończenie przemówienia Viktor Orban uderzył w opozycję, mówiąc, że „robactwo przetrwało zimę”. Według niego politycy, sędziowie i dziennikarze, którzy „pchają wózek imperium” dla pieniędzy, zostali przekupieni „skorumpowanymi dolarami”. „Mamy ich już po prostu dość” – oznajmił.

12 postulatów Viktora Orbana

.Dnia 15 marca przed południem Viktor Orban na swoim profilu na Facebooku opublikował listę 12 postulatów skierowanych do władz w Brukseli. Oprócz wymienionych później w wystąpieniu z 15 marca znalazły się wśród nich żądania: przywrócenia większej suwerenności poszczególnych narodów, ochrony chrześcijańskiego dziedzictwa Europy czy zakazu „nienaturalnej reedukacji dzieci”.

Viktor Orban opublikował 12-punktową listę w swoich mediach społecznościowych. Lista zatytułowana jako „Czego naród węgierski oczekuje od Brukseli” zawiera następujące postulaty:

1. Żądamy Europy narodów.
2. Żądamy równości wobec prawa dla wszystkich państw członkowskich.
3. Przywrócenia kompetencji bezprawnie odebranych narodom.
4. Suwerenności narodowej i silnego weta dla rządów krajowych.
5. Wydalenie agentów Sorosa z Komisji i usunięcie skorumpowanych lobbystów z Parlamentu.
6. Nie obciążać przyszłości naszych wnuków, zlikwidować dług Unii.
7. Nie utrudniać naszej gwardii narodowej ochrony naszych granic. Nie sprowadzać imigrantów i usuwać tych, którzy przybyli nielegalnie.
8. Skorumpowane dolary i euro nie mogą napływać do państw członkowskich.
9. Zakazać nienaturalnej reedukacji naszych dzieci.
10. Chronić chrześcijańskie dziedzictwo Europy.
11. Żądamy pokoju w Europie.
12. Unia tak, ale bez Ukrainy.

Dobra wiadomość dla Europy Środkowej

.”Ekonomiczne success story drzemie w gospodarkach Europy Środkowej: całej grupy V4 i jej sąsiadów, Słowenii i Chorwacji, pod przewodnictwem Polski, ponieważ polska gospodarka jest spośród środkowoeuropejskich najsilniejsza. Ten region jest o wiele bardziej obiecujący – pod względem konkurencyjności, w tym na arenie międzynarodowej – niż reszta Unii Europejskiej” – twierdzi w opublikowanym na łamach „Wszystko co Najważniejsze” tekście „Dobra wiadomość dla Europy Środkowej” premier Węgier Viktor ORBÁN.

„Nie jest już tajemnicą, że przywódcy Europy Środkowej postrzegają trzy istotne kwestie jako wspólne zadania na nadchodzącą dekadę. Pierwszym z tych zadań jest konieczność, by bez wahania i jak najszybciej przyjąć Republikę Serbii do Unii Europejskiej, ponieważ bez Serbii europejskie struktury bezpieczeństwa nie będą kompletne. Mamy do czynienia z luką w systemie. Aby to zobrazować, podam konkretny przykład: jest to również miejsce, przez które przedostają się imigranci. To zatem kraj, który powinien należeć do Europy i UE; zamiast tego tkwi w zawieszeniu. I to Unia Europejska jest odpowiedzialna za ten stan rzeczy. Serbowie chętnie dołączyliby do wspólnoty, z Serbami da się rozmawiać i każdy wie, że Serbowie są ważni. Unia nie ma odwagi politycznej ani zdecydowanego przywództwa, aby przekroczyć tę zasadniczą granicę, przekroczyć ten Rubikon, który uczyniłby europejski system bezpieczeństwa kompletnym. Jak najszybsze przystąpienie Serbii do Unii Europejskiej leży w fundamentalnym interesie Węgier także dlatego, że szanujemy Serbów, wspieramy ich w każdy możliwy sposób”.

„Druga kwestia jest natury bezpieczeństwa, nie tylko Serbii. Doszliśmy do spraw związanych z gospodarką. Cały świat patrzy, jak duzi chłopcy – Amerykanie i Chińczycy – nas wyprzedzili. Unia Europejska, niegdyś w sferze wiodących narodów i organizacji, została w tyle. Dzieje się tak, ponieważ te dwa kraje dysponują potencjałem militarnym, który umożliwia nieprzerwane odkrycia naukowe”.

.”Największe wynalazki współczesnego świata, te technologiczne nowinki i nowoczesne gadżety, które determinują tempo i rozwój współczesnej gospodarki – takie jak internet, GPS czy iPady – przechodzą zazwyczaj do cywilnej strony życia z badań prowadzonych w przemyśle obronnym. W drugą stronę tak to nie działa. Przeświadczenie, że będziemy w stanie konkurować z Chińczykami i Amerykanami za pomocą zaawansowanych technologicznie badań w sferze cywilnej, jest szeroko rozpowszechnione w Europie od dziesięciu lat; lecz takie podejście zawodzi”.

LINK DO TEKSTU: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/viktor-orban-trzy-kierunkowe-wyzwania-dla-europy-srodkowej/

PAP/Tomasz Dawid Jędruchów/WszystkocoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 15 marca 2025