29 grudnia powstała Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych
29 grudnia 1949 r. powstała Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, czołowa instytucja polskiej branży filmowej. Trudno znaleźć polski film, którego choćby część nie powstała w WFDiF.
Miejsce pracy Jerzego Hoffmana, Krzysztofa Kieślowskiego i Andrzeja Wajdy
.”Zarządzenie Ministra Kultury i Sztuki z dnia 29 grudnia 1949 r. o utworzeniu przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych – przedsiębiorstwo państwowe wyodrębnione z siedzibą w Warszawie. Przedmiotem działalności przedsiębiorstwa jest produkcja filmów dokumentalnych, kronik filmowych i kopii eksploatacyjnych” – opublikowano w „Monitorze Polskim” nr A-10, poz. 97, wydanym 29 grudnia 1949 r.
Tym samym zarządzeniem powołano do życia również: Łódzki Zakład Kinotechniczny, Warszawskie Zakłady Fotochemiczne, Bydgoskie Zakłady Fotochemiczne, Centrale Zaopatrzenia Materiałowego Filmu Polskiego, Wytwórnię Filmów Fabularnych, Centrale Rozpowszechniania Filmów.
W pierwszych latach Wytwórnia Filmów Dokumentalnych realizowała rocznie kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i kronik filmowych. W 1960 r. rozszerzyła działalność i uruchomiła dwie nowe hale zdjęciowe do realizacji filmów fabularnych. W 1988 r. przedsiębiorstwo zmieniło nazwę na Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.
W rocznicowej zakładce, na stronie internetowej WFDiF, napisano: „W wytwórni swoje filmy realizowali tacy twórcy, jak: Andrzej Munk, Krzysztof Kieślowski, Jan Łomnicki, Tadeusz Makarczyński, Ludwik Perski, Maria Kwiatkowska, Władysław Ślesicki, Kazimierz Karabasz, Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski, Marcel Łoziński, Paweł Kędzierski, Andrzej Brzozowski, Andrzej Titkow, Irena Kamieńska i wielu innych. W halach, laboratoriach i w montażowniach wytwórni powstały słynne dzieła m.in.: Andrzeja Wajdy, Jerzego Antczaka, Krzysztofa Zanussiego, Krzysztofa Kieślowskiego, Jerzego Hoffmana”.
„W styczniu 2010 r. w struktury WFDiF włączono Wytwórnie Filmową Czołówka. 1 października 2019 r., decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, połączone zostały: Studio Filmowe Kadr, Studio Filmowe Tor, Studio Filmowe Zebra i Studio Miniatur Filmowych w nowo powstałą państwową instytucje o nazwie Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych” – napisano na stronie filmpolski.pl.
Wytwórnia Filmów Dokumentalnych zarządza archiwum polskiej kinematografii
.WFDiF realizuje obecnie szeroki zakres prac związanych z produkcją filmową. Dba też dorobek filmowy minionych lat, digitalizując i odnawiając dawne polskie filmy i kroniki. Wytwórnia posiada archiwum, w którym przechowuje m.in. materiały filmowe od 1916 r. oraz dokumenty wojenne. Wytwórnia podejmuje też szereg działań edukacyjnych, realizując m.in. cykl ekranizacji współczesnej polskiej dramaturgii, serię filmów edukacyjnych „Historia w ożywionych obrazach”, organizuje również zajęcia, warsztaty i plany filmowe oraz spotkania z doświadczonymi twórcami.
Na stronie filmpolski.pl zamieszczono listę ponad 4900 produkcji filmowych, w których w ciągu 75 lat, w różnym stopniu, brała udział WFDiF. Podano również filmy, które są w realizacji a ich premiera planowana są na 2025 r. Są wśród nich „Vinci 2”, kontynuacją kultowej komedii kryminalnej z 2004 r. oraz „Przez ścianę”, opowieść o niezwykłym spotkaniu i miłości. W listopadzie 1947 r. Wiesława Pajdak została aresztowana za działalność w podziemiu antykomunistycznym i trafiła do więzienia na ulicy Rakowieckiej w Warszawie. Kilka dni później w celi obok uwięziono Jerzego Śmiechowskiego. Pewnej nocy rozpoczęli rozmowę przez ścianę za pomocą kodu Morse’a. Tak się poznali i zakochali. Zaręczyli się przez ścianę. Siedem lat później wzięli ślub w więzieniu, gdzie spotkali się po raz pierwszy. Przeżyli razem 50 lat.
Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA
.”Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.
Sztuka wyraża nasze estetyczne potrzeby. Prowokuje do myślenia, pobudza kreatywność, wyzwala emocje. Pozwala poczuć się wyjątkowo, a co najważniejsze, wzbogaca nas samych. Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.
Przedstawiamy premiery kinowe, a także filmy dostępne na platformach streamingowych dla tych, którzy wolą rozkoszować się kulturą w domowym zaciszu. Przypominamy o klasykach, wracamy do pozycji, które zdobyły największe nagrody filmowe i wywarły wpływ na pokolenia oraz do których nawiązuje współczesna kinematografia – i nie tylko.
Nie zapominamy również o koncertach czy płytach. Muzyka pełni tu ważną rolę. Dzięki „Kulturze Najważniejszej” nie ominie Państwa absolutnie żadne wartościowe wydarzenie.
Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, bezpłatnego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].