Papież Franciszek apeluje o dialog i negocjacje

W niedzielę wierni zgromadzeni w Watykanie usłyszeli apel papieża Franciszka o wejście na

W niedzielę wierni zgromadzeni w Watykanie usłyszeli apel papieża Franciszka o wejście na „drogi pokoju”, zaangażowanie na rzecz dialogu i negocjacji na Bliskim Wschodzie, na Ukrainie i wszędzie, gdzie trwa wojna. Papież wezwał także do powstrzymania się od „gwałtownych działań i reakcji”.

Modlitwa Anioł Pański w Watykanie i apel papieża Franciszka

.Zwracając się do wiernych przybyłych w południe na plac Świętego Piotra na modlitwę Anioł Pański papież Franciszek powiedział: „Modlimy się o to, aby drogi pokoju mogły zostać otwarte na Bliskim Wschodzie, w Palestynie, Izraelu, a także na umęczonej Ukrainie, w Birmie oraz w każdej strefie wojny, dzięki zaangażowaniu na rzecz dialogu i negocjacji i przy powstrzymaniu się od gwałtownych działań i reakcji”.

Papież Franciszek mówił też o beatyfikacji trzech włoskich misjonarzy w Ulvira w Demokratycznej Republice Konga, zamordowanych razem z tamtejszym księdzem w 1964 roku. Wyraził nadzieję na pojednanie i pokój dla dobra narodu tego kraju.

Papież pozdrowił także kobiety pielgrzymujące do sanktuarium w Piekarach Śląskich.

„Kieruję moje pozdrowienia i moje błogosławieństwo kobietom i dziewczętom zgromadzonym w sanktuarium maryjnym w Piekarach Śląskich w Polsce. Zachęcam do świadczenia z radością o Ewangelii w rodzinie i społeczeństwie” – podkreślił.

Tylko sprawiedliwość może przynieść pokój

.Podczas przemówienia do uczestników Forum Ekonomicznego w Davos w styczniu 2024 r. papież Franciszek także zwracał uwagę na znaczenie dialogu i konieczność dążenia do pokoju sprawiedliwymi metodami. „Gdy rozglądamy się dookoła, widzimy coraz bardziej poraniony świat, w którym miliony ludzi – mężczyzn, kobiet, ojców, matek i dzieci, których twarze są nam w większości nieznane – doświadczają nieustannego cierpienia, nie tylko z powodu skutków przedłużających się konfliktów i wojen” – mówił papież Franciszek.

Podkreślił, że „tylko sprawiedliwość może przynieść pokój, za którym tęsknią narody (por. Iz 32,17). Oznacza to, że pokój wymaga czegoś więcej niż tylko odłożenia na bok narzędzi wojennych; wymaga zajęcia się niesprawiedliwościami, które są podstawowymi przyczynami konfliktów”. 

Papież Franciszek przekonywał, że „zachodzi wyraźna potrzeba podjęcia międzynarodowych działań politycznych i wdrożenia skoordynowanych rozwiązań, które pozwolą skutecznie osiągać cele globalnego pokoju i autentycznego rozwoju. Przede wszystkim należy zadbać, aby struktury międzyrządowe były w stanie sprawować swoje funkcje kontrolne i kierownicze w sektorze gospodarczym, ponieważ osiągnięcie wspólnego dobra jest celem wykraczającym poza możliwości poszczególnych państw, nawet tych, które dominują pod względem władzy, bogactwa i siły politycznej”.

Przemówienie papieża Franciszka dostępne jest w języku polskim na portalu „Wszystko co Najważniejsze”:

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/SN

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 18 sierpnia 2024