Astronomowie uchwycili galaktykę gwiazdotwórczą w gwiazdozbiorze Pompy

NGC 3125

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę gwiazdotwórczą oznaczoną jako NGC 3125, znajdującą się w gwiazdozbiorze Pompy.

.Jak tłumaczą badacze z NASA, zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia niezwykle aktywne jądro galaktyki NGC 3125. Odkryty przez astronoma Johna Herschela w 1835 roku, obiekt jest doskonałym przykładem galaktyki gwiazdotwórczej – w której tworzy się szczególnie duża liczba nowych gwiazd, formujących się w niezwykle gorących obłokach gazu.

Fot. ESA/Hubble & NASA

.Znajdująca się w odległości około 50 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Pompy, NGC 3125 jest podobna do jednego z Obłoków Magellana, ale jest od niego niewyobrażalnie jaśniejsza i bardziej energetyczna. Rozciągająca się na 15 tysięcy lat świetlnych galaktyka wykazuje się niezwykłym tempem formowania się gwiazd, o czym świadczą gorące, młode i niebieskie gwiazdy rozrzucone po różowym jądrze galaktyki. Niektóre z tych grup gwiazd są szczególnie interesujące dla badaczy, ponieważ zawierają gwiazdy Wolfa-Rayeta – bardzo duże i niezwykle gorące gwiazdy charakteryzujące się występowaniem szerokich linii w widmach emisyjnych.

Pomimo swojego wyglądu, rozmyte białe plamki rozrzucone wokół krawędzi NGC 3125 nie są gwiazdami, lecz gromadami kulistymi. Struktury te, znajdujące się w halo galaktyki, to starożytne zbiory setek tysięcy gwiazd. Krążą one wokół centrów galaktyk niczym satelity – na przykład w Drodze Mlecznej jest ich ponad 150.

Pompa (łac. Antlia) jest 62. co do wielkości gwiazdozbiorem nieba południowego. Został odkryty w 1763 roku przez francuskiego astronoma Nicolasa-Louisa de Lacaille’a. Liczba gwiazd dostrzegalnych w konstelacji gołym okiem wynosi około 20, dlatego ten obszar nieba nie był wcześniej opisywany w starożytności. W Polsce gwiazdozbiór jest najlepiej widoczny w połowie lutego i wznosi się nieznacznie ponad południowy horyzont.

.Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Oprac. EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 7 marca 2025
Fot. ESA/Hubble & NASA