Astronomowie uchwycili galaktykę soczewkowatą w gwiazdozbiorze Warkocz Bereniki

LEDA 83677

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę soczewkowatą oznaczoną jako LEDA 83677, znajdującą się w gwiazdozbiorze Warkocz Bereniki.

.Jak tłumaczą badacze z NASA, samotne jasne źródło światła obecne w ciemnej przestrzeni kosmicznej, świecące delikatnie na malowniczym tle odległych gwiazd to galaktyka soczewkowata LEDA 83677. Ten szczególny typ galaktyki, który znajduje się pomiędzy bardziej znanymi odmianami eliptycznymi i spiralnymi, został uchwycony przez kamerę Advanced Camera for Surveys (ACS) na pokładzie Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.

Fot. NASA/ESA/Hubble

.LEDA 83677 to galaktyka soczewkowata znajdująca się w odległości około 290 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Warkocz Bereniki. Jest ona członkiem gromady galaktyk Coma (gromada galaktyk znajdująca się w konstelacji Warkocza Bereniki w odległości około 320 mln lat świetlnych od Ziemi). LEDA 83677 jest również klasyfikowana jako galaktyka Seyferta typu 1. Jej jądro emituje wysokoenergetyczne promieniowanie rentgenowskie i ultrafioletowe, prawdopodobnie spowodowane przez masywną czarną dziurę obecną w jej jądrze.

Warkocz Bereniki (łac. Coma Berenices) jest gwiazdozbiorem nieba północnego, 42. co do wielkości i był znany od starożytności. W połowie XVI w. uczynił go gwiazdozbiorem holenderski kartograf Gerardus Mercator. Jest widoczny w Polsce od zimy do lata, a liczba gwiazd widoczna w nim gołym okiem wynosi około 50. Najjaśniejszą gwiazdą konstelacji jest β Comae Berenices. Badacze twierdzą, że ten rejon nieba nie obfituje w gwiazdy, ale za to obecne jest w nim wiele galaktyk. Znajduje się w nim osiem obiektów z katalogu Messiera.

.Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Oprac. EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 25 marca 2025
Fot. NASA/ESA/Hubble