Astronomowie uchwycili galaktykę, w której wystąpiły ostatnio dwie supernowe

UGC 5460

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę oznaczoną jako UGC 5460, znajdującą się w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy.

.Jak tłumacza badacze z NASA, galaktyka spiralna zdobiąca zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a to UGC 5460, która znajduje się w odległości około 60 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy. Obraz łączy cztery różne długości fali światła, aby pokazać centralny pas gwiazd obiektu, kręte ramiona spiralne i jasne niebieskie gromady gwiazd. W lewym górnym rogu został uchwycony również znacznie bliższy obiekt – gwiazda oddalona o zaledwie 577 lat świetlnych w naszej galaktyce Drogi Mlecznej.

Fot. ESA/Hubble & NASA, W. Jacobson-Galán, A. Filippenko, J. Mauerhan

.UGC 5460 była gospodarzem dwóch niedawnych supernowych – SN 2011ht i SN 2015as. To właśnie z powodu tych dwóch gwiezdnych eksplozji Hubble skupił się na tej galaktyce, zbierając dane dla trzech programów obserwacyjnych mających na celu zbadanie różnych typów tego rodzaju wybuchów.

SN 2015as była supernową z zapadającym się jądrem – eksplozją, która występuje, gdy jądro gwiazdy znacznie masywniejszej niż Słońce wyczerpuje się i zapada się pod wpływem własnej grawitacji, a następnie cały materiał zostaje wyrzucony z poza centrum obiektu. Obserwacje SN 2015as przez Hubble’a mogą pomóc naukowcom zrozumieć, co dzieje się, gdy rozszerzająca się fala uderzeniowa supernowej zderza się z gazem otaczającym eksplodującą gwiazdę.

SN 2011ht, jak twierdzą naukowcy, mogła być również supernową z zapadającym się jądrem, jednak część dowodów wskazuje, że równie dobrze mogła to być gwiazda zmienna typu S Doradus. Są to gwiazdy, które doświadczają erupcji tak dużych, że mogą naśladować supernowe. Obiekty te pomimo tego, że wyrzucają ogromne ilości materii, nie doświadczają po tym większych zmian, w przeciwieństwie do supernowych. Hubble będzie poszukiwał gwiazdy, która przetrwała w miejscu SN 2011ht, aby potwierdzić, czym w rzeczywistości była.

Wielka Niedźwiedzica (łac. Ursa Major) jest gwiazdozbiorem okołobiegunowym nieba północnego, a zarazem trzecią co do wielkości konstelacją na niebie. W Polsce jest widoczna przez cały rok. Liczba gwiazd widoczna w niej gołym okiem wynosi około 125. Siedem najjaśniejszych gwiazd, często niesłusznie utożsamianych z Wielką Niedźwiedzicą, ponieważ stanowią tylko część gwiazdozbioru, tworzy charakterystyczny i łatwy do odszukania na niebie układ Wielkiego Wozu. Oś tylnych kół, Wielkiego Wozu, wskazuje na położoną tuż obok bieguna niebieskiego Gwiazdę Polarną, pełniącą w przeszłości ważną rolę w orientacji na niebie.

.Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Oprac. EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 lutego 2025
Fot. ESA/Hubble & NASA, W. Jacobson-Galán, A. Filippenko, J. Mauerhan