Astronomowie uchwycili grupę galaktyk w konstelacji Smoka

LEDA 60847

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali grupę galaktyk oznaczoną jako LEDA 60847, znajdującą się w gwiazdozbiorze Smoka.

.Jak tłumaczą naukowcy z NASA, zdjęcie z Hubble’a przedstawia grupę oddziałujących ze sobą galaktyk znanych jako LEDA 60847. Jest klasyfikowana przez badaczy jako aktywne jądro galaktyczne (AGN). AGN posiada supermasywną czarną dziurę w centralnym obszarze galaktyki, która gromadzi materiał. Emituje również promieniowanie w całym spektrum elektromagnetycznym i świeci niezwykle jasno. Badając masywne AGN-y, które znajdują się stosunkowo blisko siebie, astronomowie mogą lepiej zrozumieć, w jaki sposób supermasywne czarne dziury rosną i wpływają na swoje galaktyki macierzyste.

Fot. NASA/ESA/A. Barth (University of California – Irvine)/M. Koss (Eureka Scientific Inc.)/A. Robinson

.Łączenie się galaktyk jest stosunkowo powszechnym zjawiskiem. Większość okazalszych obiektów powstaje w wyniku łączenia się mniejszych galaktyk. Sama Droga Mleczna zawiera ślady innych struktur, co wskazuje, że jest ona produktem wcześniejszych fuzji. Badacze uważają, że od 5 do 25 procent wszystkich galaktyk obecnie trwa w procesie łączenia.

Ten obraz LEDA 60847 łączy dane Hubble’a w ultrafiolecie, świetle widzialnym i bliskiej podczerwieni. Zdolność widzenia we wszystkich tych długościach fal jest jedną z rzeczy, które czynią ten teleskop wyjątkowym. Różne rodzaje światła w całym spektrum elektromagnetycznym mówią astronomom różne rzeczy o naszym wszechświecie. Światło ultrafioletowe śledzi blask młodych gwiazd, które jest wykorzystywane do identyfikacji najgorętszych z nich. Światło widzialne pokazuje naukowcom gwiazdy i materię w umiarkowanych temperaturach oraz to, jak wyglądałyby one obserwowane przez człowieka. Światło bliskiej podczerwieni może przenikać przez zimny pył, pozwalając badać ciepły gaz i pył oraz stosunkowo chłodne gwiazdy.

Smok (łac. Draco) był znanym już wielu starożytnym kulturom gwiazdozbiorem dalekiej północy, jest on ósmy pod względem zajmowanej powierzchni na niebie. W Polsce jest widoczny przez cały rok, jednak najlepiej oglądać go podczas cieplejszych miesięcy. Liczba gwiazd widocznych nim gołym okiem wynosi około 80. Jest to jedna z najdłużej znanych konstelacji nieba północnego. Rozciąga się wokół Małej Niedźwiedzicy do Wielkiej Niedźwiedzicy.

.Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Oprac. EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 31 grudnia 2024
Fot. NASA/ESA/A. Barth (University of California - Irvine)/M. Koss (Eureka Scientific Inc.)/A. Robinson