Astronomowie zobrazowali galaktykę soczewkowatą w gwiazdozbiorze Lwa

NGC 3384

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a uchwycili galaktykę soczewkowatą oznaczoną jako NGC 3384, znajdującą się w gwiazdozbiorze Lwa.

.Jak twierdzą badacze z NASA, NGC 3384, widoczna na zdjęciu z Teleskopu Hubble’a, ma wiele cech charakterystycznych dla tak zwanych galaktyk eliptycznych. Tego typu obiekty świecą rozproszonym światłem, mają zaokrąglony kształt, niewiele widocznych cech i rzadko wykazują oznaki niedawnego formowania się gwiazd. Zamiast tego są one zdominowane przez stare, starzejące się i czerwone gwiazdy.

Fot. ESA/Hubble & NASA/B. Lehmer et al.

.Kontrastuje to, jak opisują astronomowie, z niezwykłą żywotnością galaktyk spiralnych, takich jak nasza Droga Mleczna, które posiadają znaczne populacje młodych, niebieskich gwiazd w ramionach spiralnych wirujących wokół jasnego jądra.

Jednak NGC 3384 wykazuje również pewną strukturę dyskową w swoim centrum, w postaci centralnego „pasa” gwiazd. Wiele galaktyk spiralnych, w tym Droga Mleczna, jak sugerują naukowcy, również może pochwalić się takim pasem – badacze uważają, że te kosmiczne poprzeczki przepuszczają materiał przez i wokół jądra galaktyki, pomagając utrzymać i napędzać zachodzące tam procesy.

NGC 3384 znajduje się w odległości około 35 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Lwa. Zdjęcie zostało wykonane za pomocą niezwykle czułej kamery Advanced Camera for Surveys, na pokładzie Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.

Lew (łac. Leo) jest 12. co do wielkości konstelacja będąca jednym z 12 gwiazdozbiorów zodiaku. Słońce wędruje na jego tle od 10 sierpnia do 16 września. Liczba gwiazd widoczna w nim gołym okiem wynosi około 70. W Polsce gwiazdozbiór jest widoczny wiosną.

.Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Oprac. EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 stycznia 2025
Fot. ESA/Hubble & NASA/B. Lehmer et al.