Cinematographers – wystawa w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w Warszawie

Miłośnicy kina i fotografii będą mieli okazję do odkrycia tajników filmowego obrazu na wystawie „Cinematographers” Piotra Jaxy, która 19 lutego otwarta zostanie w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w Warszawie – poinformowała w imieniu organizatorów Edyta Bach.

Ekspozycja o operatorach filmowych

.”Wystawa uchyla drzwi do świata za kamerą, prezentując portrety i historie operatorów filmowych z całego świata” – czytamy w przesłanej informacji.

Jak wyjaśniono, „Cinematographers” to międzynarodowe przedsięwzięcie artystyczno-edukacyjno-multimedialne skupiające unikatową kolekcję portretów fotograficznych operatorów filmowych z całego świata. „Kolekcja obejmująca 30 portretów wybranych spośród 146 wykonanych w latach 1995-2024, przedstawia różnorodność i bogactwo osobowości oraz temperamentów twórców obrazu. Poprzez oryginalną formę wywiadu fotograficznego, przedsięwzięcie oferuje głęboki wgląd w życie i pracę operatorów, ujawniając ich wrażliwość i świat poza kamerą. Wystawa jest hołdem dla tych artystów” – napisano.

Twórca wystawy Cinematographers?

.Piotr Jaxa, uznany fotograf i absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, w ramach przedsięwzięcia „Cinematographers” przez lata dokumentował życie i pracę twórców obrazu. „Nie interesują mnie gwiazdy, choć wielkie nazwiska i postaci też mam w swojej kolekcji. Interesują mnie przede wszystkim ludzie, którzy pchnęli sztukę i język filmowy kawałek dalej, opracowali własne techniki filmowania, kadrowania, użycia światła i wskazali kierunki dla kolejnych twórców. Część z nich jest bardzo znana, a część nie” – powiedział Jaxa, cytowany w informacji.

Jak zaznaczono, „Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych (CRPK), gospodarz wydarzenia, to przestrzeń, gdzie przeszłość i przyszłość kreatywności splatają się, tworząc unikatową mozaikę możliwości dla artystów, technologów i innowatorów”. Centrum zlokalizowane jest na ulicy Mińskiej 65 na warszawskiej Pradze.

„Jestem dumny, że swoje tournée Cinematographers zaczyna właśnie na Mińskiej 65. To miejsce, nasze Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych, staje się nie tylko sceną dla światowej klasy wydarzeń artystycznych, ale i dowodem na to, jak przestrzeń może inspirować i przyciągać twórczość na najwyższym poziomie…” – powiedział dyrektor CRPK Mateusz Dzieduszycki, cytowany w nadesłanej informacji.

Wernisaż ekspozycji odbędzie się 19 lutego o godz. 18. Po wernisażu, wystawa będzie prezentowana na ogrodzeniu przy ulicy Mińskiej 65.

Jak wyjaśniono, „po zakończeniu ekspozycji przy ul. Mińskiej wystawa +Cinematographers+ będzie eksponowana w Polsce i za granicą, a CRPK będzie współorganizatorem tego tournée”.

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 18 lutego 2024