Co piąta osoba w Polsce, co czwarta na świecie. Dzień Walki z Otyłością

Otyłość jest chorobą, którą należy leczyć pod nadzorem lekarskim. Na pewno nie na własną rękę albo korzystając z niesprawdzonych źródeł – powiedział konsultant wojewódzki w dziedzinie diabetologii dr Tomasz Szczepanik. 24 października to Dzień Walki z Otyłością.

Dzień Walki z Otyłością przypomina, że co roku z powodu otyłości umiera ponad 2,5 mln osób na świecie

.Według niego leczenie otyłości powinno odbywać się pod nadzorem lekarzy, aby zapewnić bezpieczny i skuteczny przebieg terapii dostosowanej do indywidualnych potrzeb pacjenta. Specjaliści mogą monitorować postępy i wprowadzać odpowiednie modyfikacje w planie leczenia, minimalizując ryzyko powikłań zdrowotnych.

„Internet kipi od informacji o lekach i suplementach, ale trzeba to robić pod kontrolą specjalisty, bo można sobie zaszkodzić. Trzeba chudnąć z umiarem. To nie jest tak, że jak chudniemy szybko i dużo, to jest dobrze. Wtedy w naszym organizmie mogą pojawić się niepokojące objawy, które mogą prowadzić do szeregu innych powikłań” – powiedział konsultant i zastępca dyrektora ds. lecznictwa Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej dr Tomasz Szczepanik.

Nowoczesne leki – jak podkreślił – w połączeniu z indywidualnym podejściem do pacjenta dają one nowe możliwości w leczeniu choroby, szczególnie wtedy, gdy tradycyjne metody nie przynoszą rezultatów.

Zdaniem lekarza w ostatnich latach także świadomość ludzi na temat zdrowego stylu życia znacząco wzrosła. Coraz więcej osób zwraca uwagę na to, co je, jak się rusza i jak dba o zdrowie psychiczne.

„Unikam pojęcia dieta, ponieważ nie stosuje się jej długo. Trzeba zmienić swoje myślenie na zdrowy styl życia. Znaczy to, że powinniśmy jeść mało a często, unikać węglowodanów prostych, jemy węglowodany złożone, unikamy fast foodów, włączamy do codziennej aktywności ruch i wysiłek fizyczny – nie tylko spacery” – podkreślił dr Szczepanik.

Tłumaczył, że na otyłość wpływa wiele czynników, m.in środowiskowe, genetyczne czy społeczne.

„Nie zapominajmy o ruchu, bo jest on pierwszą składową w leczeniu choroby, dopiero później jest leczenie farmakologiczne i bariatryczne, czyli chirurgiczne pacjentów” – powiedział dr Szczepanik.

24 października przypada Dzień Walki z Otyłością. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rocznie z powodu chorób związanych z nadwagą i otyłością umiera ponad 2,5 mln osób na świecie. Eksperci szacują, że w 2025 r. co czwarta osoba na świecie (2,7 mld ludzi) może cierpieć z powodu nadwagi lub otyłości. Według danych GUS w Polsce z problemem nadmiernej masy ciała zmaga się 62 proc. mężczyzn i 46 proc. kobiet, a co piąty Polak jest otyły.

W 2020 roku na całym świecie zdiagnozowano ponad 19 milionów nowych przypadków nowotworów

.Korzystając z szacunków dotyczących zachorowalności na raka, śmiertelności i danych dotyczących czynników ryzyka z 204 krajów oraz obejmujących czynniki ryzyka, od palenia tytoniu do narażenia na działanie czynników rakotwórczych w miejscu pracy, autorzy stwierdzili, że 4,45 miliona zgonów wynika z wystąpienia wymienionych czynników ryzyka. Stanowi to ogółem aż 44,4 proc. zgonów z powodu nowotworów. Jednocześnie skutkowało to utratą 105 milionów lat życia skorelowanych z niepełnosprawnością. Dane te są alarmujące.

Palenie tytoniu odpowiadało za 36,3 proc. zgonów z powodu raka u mężczyzn i 12,3 proc. u kobiet, spożywanie alkoholu – za 6,9 proc. zgonów z powodu raka u mężczyzn i 2,3 proc. u kobiet. Z kolei otyłość (stwierdzana w oparciu o wysoki wskaźnik Body Mass Index – BMI) odpowiadała za 4,2 proc. zgonów z powodu raka u mężczyzn i 5,2 proc. u kobiet. Odkryto również bardzo niepokojący, ponad 20-procentowy wzrost zgonów z powodu nowotworów w latach 2010–2019, który można przypisać powyższym możliwym do uniknięcia przyczynom. Zauważono także, że czynniki ryzyka metabolicznego odgrywały rosnącą rolę. Rośnie też liczba nowotworów związana z czynnikami dietetycznymi i hormonalnymi, w tym zwłaszcza nowotworów piersi i prostaty.

Co istotne, wszystkie wymienione wyżej czynniki można kontrolować czy też ograniczać za pomocą stosunkowo prostych interwencji. Ich szkodliwy wpływ jest zresztą znany już od dziesięcioleci. Dlatego tak ważna jest profilaktyka zdrowotna. Można w jej obrębie wyróżnić kilka typów:

– profilaktykę wczesną, polegającą na kształtowaniu prawidłowych wzorców zdrowotnych w oparciu o odpowiednią edukację, w tym również szczepienia ochronne,

– profilaktykę zdrowotną pierwotną, polegającą na kontrolowaniu czynników ryzyka oraz identyfikacji osób, które znajdują się w grupie ryzyka,

– profilaktykę wtórną, skierowaną do osób znajdujących się w grupie ryzyka i nakierowaną na wczesne wykrycie choroby, a tym samym jak najszybsze wdrożenie leczenia,

– profilaktykę III fazy, skierowaną do osób chorych, mającą na celu zminimalizowanie skutków choroby i zapobieganie powikłaniom.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 24 października 2024