Czy homo longi (smoczy człowiek) napisze na nowo historię rasy ludzkiej?

Czy homo longi (smoczy człowiek) napisze na nowo historię rasy ludzkiej?

Czaszka przedstawiciela wymarłego ludzkiego gatunku (homo longi), który może zastąpić neandertalczyków, jako najbliższych krewnych homo sapiens została odnaleziona podczas wykopalisk w Chinach.

.W 1933 roku podczas budowy mostu Dong-jiang nad rzeką Sungari w pobliżu Harbinu, miasta w najbardziej wysuniętej na północ prowincji Chin, natknięto się na niespodziankę. Znaleziono tam niemal kompletną – choć trochę nietypową – ludzką czaszkę. Była nieco wydłużona, wystawała z niej kość czołowa. Bardzo prawdopodobne, że czaszka pojawiła się tam niedługo po inwazji Japończyków na północno-wschodnie Chiny na początku lat 30. XX wieku. W 2018 roku została podarowana Hebei GEO University. Teraz dokonano ponownych badań.

Chris Stringer, paleoantropolog z londyńskiego Muzeum Historii Naturalnej twierdzi, że czaszka ma niezwykły rozmiar, jest ogromna: „To znaczący element układanki dotyczącej ewolucji człowieka, skamieniałość, która przez wiele lat będzie zdradzała swoje tajemnice. To jedna z najlepiej zachowanych skamieniałości człowieka”. – dodaje.

Badania opublikowane w czasopiśmie „The Innovation” mają dowodzić, że czaszka reprezentuje nowy gatunek ludzki: „Homo longi”, czyli „Człowieka Smoka”. Z kolei dwa dodatkowe badania mają prowadzić do wniosku, że czaszka pochodzi od samca, który zmarł co najmniej 146 tysięcy lat temu. Xijun Ni, paleoantropolog  z Chińskiej Akademii Nauk, a jednocześnie autor wszystkich trzech badań, przyznaje: „Miałem do czynienia z wieloma innymi ludzkimi czaszkami i skamielinami, ale nigdy z takimi”. Opierając się na kształcie i rozmiarze czaszki i porównując ją z innymi znanymi skamieniałościami, naukowcy zakładają, że jest ona blisko spokrewniona z kilkoma innymi ludzkimi skamieniałościami z tego samego okresu, które znaleziono w całej Azji. Analiza naukowców sugeruje, że wszystkie te skamieniałości należą do grupy blisko spokrewnionej z gatunkiem Homo Sapiens – być może nawet bardziej niż neandertalczycy.

Jednak nie wszyscy naukowcy i eksperci zgadzają się, że smoczy człowiek (ang. Dragon Man – red.) jest odrębnym gatunkiem. Wiele cech definiujących czaszkę wydaje się być kwestią skali, a nie odrębnymi cechami, twierdzi Laura Buck z Liverpool John Moores University, dodając, że nawet w obrębie tego samego gatunku występują pewne różnice (w płci, wieku osobnika, adaptacjach regionalnych, wieku skamieniałości i nie tylko), które mogą prowadzić do niewielkich indywidualnych zmian.

.Stringer wskazuje na podobny zestaw cech skamieniałości w czaszce z Dali (ang. Dali Skull – red.), którą nowe badania zaklasyfikowały do tej samej grupy, co czaszkę Harbina. Znaleziona w prowincji Shaanxi w północno-zachodnich Chinach, jest uważana za osoby gatunek. Hipotetycznie Homo longi może również zaliczać się do grupy denisowian, zidentyfikowanych na bazie molekularnej mitochondrialnego DNA pobranego z szczątków w trakcie wykopalisk w tzw. Jaskini Denisowa w syberyjskim Ałtaju. Choć formalnie denisowianin nie jest uznawany za odrębny gatunek, to jego grupa prawdopodobnie zamieszkiwała Azję przez dziesiątki tysięcy lat w epoce paleolitu. Jednak, ponieważ naukowcy odkryli tylko skromne skamieniałości potwierdzające ich istnienia, konieczne jest potwierdzenie genetyczne, które w przypadku starszych skamielin jest coraz trudniejsze ze względu na stopień zużycia materiału. Podobnie może być z historią homo longi.

Oprac. Natalia Pacho
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 28 marca 2021