Czy życie przybyło z kosmosu?

Asteroida oddalona o około 300 milionów kilometrów od Ziemi skrywa w sobie składnik RNA – twierdzą japońscy naukowcy. Może być to dowodem na to, że na naszą planetę życie przybyło z kosmosu.
.Naukowcy odkryli uracyl, związek chemiczny i jeden z budulców RNA, w zaledwie 10 miligramach materiału pozyskanego z asteroidy Ryugu. Jak podaje portal Phys.org – odkrycie to przybliża nas do potwierdzenia teorii, że na Ziemię życie przybyło z kosmosu, gdy asteroidy rozbijały się o naszą planetę, niosąc ze sobą podstawowe elementy budulcowe organizmów.
Najnowsze badania zostały przeprowadzone na 5,4 gramach skał i pyłu zebranych przez sondę Hayabusa-2 z asteroidy Ryugu. Sondę wystrzelono w 2014 roku i powróciła ona na orbitę ziemską pod koniec 2020 roku wraz z próbką pozyskaną z asteroidy.
Ładunek został podzielony i trafił do zespołów badawczych składających się z naukowców z całego świata. Badania nad próbkami przyniosły wiele odkryć, w tym to, że niektóre z budulców życia – aminokwasy, mogły powstać w przestrzeni kosmicznej. Wśród próbek znaleziono również pierwszą kroplę wody odkrytą w asteroidzie znajdującej się blisko Ziemi.
Przyszłe badania mają na celu odnalezienie w pozyskanych próbkach zasad azotowych nukleozydów RNA. DNA, czyli podwójna helisa, jest planem genetycznym, a jednoniciowe RNA przekształca instrukcje zawarte w DNA w celu wprowadzenia ich do organizmu.
RNA podobnie jak DNA, składa się z zasad: adeniny, guaniny, cytozyny i uracylu. Naukowcy odnaleźli wcześniej niektóre z tych zasad w różnych asteroidach, które uderzyły w naszą planetę. Nie mogli jednak z pewnością stwierdzić, że związki chemiczne pochodzą z kosmosu, a nie zostały zanieczyszczone podczas lądowania.
„Każdy zbadany wcześniej meteoryt wylądował na powierzchni Ziemi, gdzie mikroorganizmy są wszechobecne. To sprawia, że interpretacja dotycząca pochodzenia takich biologicznie ważnych cząsteczek w meteorytach jest bardzo skomplikowana” – powiedział Yasuhiro Oba, autor badań i profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Hokkaido.
Testowanie próbek Ryugu przebiegało wielofazowo. Początkowo umieszczono je w gorącej wodzie. Następnie zastosowano kwas, w celu wyodrębnienia cząsteczek, które zostały przeanalizowane przez niezwykle czułe urządzenia, zdolne do wykrycia obecnych w nich śladowych ilości uracylu.
Odkrycie przedstawia „silne dowody na to, że jeden ze składników RNA został dostarczony na Ziemię jeszcze przed powstaniem życia. Spodziewamy się, że odgrywa on ważną rolę w ewolucji prebiotycznej i być może pojawieniu się pierwszego życia” – powiedział Yasuhiro Oba.
Innych zasad nie odnaleziono w próbce. Badacze uważają jednak, że mogą być one obecne na poziomie zbyt niskim, aby można je było wykryć metodą używaną do znalezienia uracylu. Mają oni nadzieję na przeanalizowanie kolejnych próbek pozyskanych z kosmosu w czasie kolejnych misji, takich jak Osiris-REx. Sonda ma wówczas pobrać materiał z asteroidy Bennu.
.Yoshinori Takano, naukowiec z Japan Agency for Marine-Earth Science and Technology i autor badań nad Ryugu, powiedział, że z niecierpliwością czeka na projekt Martian Moons eXploration, który ma wystartować w przyszłym roku i powrócić około roku 2029. Będzie on zbierał próbki z Fobosa, jednego z księżyców Marsa.