„Dekada Franciszka" Michała Kłosowskiego już na ebookach po włosku

„Dekada Franciszka”

Książka „Dekada Franciszka” autorstwa Michała Kłosowskiego została wydana w języku włoskim na ebooki. Jej głównym tematem jest ostatnie dziesięciolecie pontyfikatu papieża Franciszka (2013-2023). Autor przedstawia w nim spojrzenie Franciszka m.in. na reformę Kościoła, a także wyzwania XXI wieku takie jak rewolucja cyfrowa, czy kwestie związane z imigracją.

„Dekada Franciszka”

.Jak pisze Michał Kłosowski: „Początek„dekady Franciszka” wyznacza czas wprowadzenia na rynek pierwszego iPhone’a. Choć teoretycznie nie miało to nic wspólnego z Kościołem i papiestwem, radykalnie zmieniło życie wiernych. Trudno więc, by nie wpłynęło na sposób sprawowania rządów przez głowę Kościoła”.

„Mimo że Steve Jobs pokazał światu swój wynalazek jeszcze w trakcie pontyfikatu Benedykta XVI, jego upowszechnienie nastąpiło podczas pontyfikatu papieża Franciszka. Ta rewolucja technologiczna, która się wydarzyła w okamgnieniu, spowodowała, że część naszego życia przeniosła się w świat cyfrowy: stworzyliśmy, jak powiedział Benedykt XVI, kolejny kontynent – cyfrowy – na którym musieli zaistnieć zarówno wierni, jak i Kościół; musiał zaistnieć także Watykan i papież ze swoim kontem na Instagramie i koniecznością zejścia z kościelnej ambony, by głosić Ewangelię w cyfrowym świecie, w którym walka o uwagę odbiorców jest znacznie trudniejsza niż wcześniej – z nieporozumieniami i globalną komunikacją, która wcale do prostych nie należy” – pisze watykanista.

Książka bez klisz i stereotypów

.„Warto starać się zrozumieć tytułową dekadę Franciszka bez klisz i stereotypów, analizując to, co się w Kościele ostatnio wydarzyło. Nie tylko z polskiej czy europejskiej perspektywy” – twierdzi Michał Kłosowski. Autor zauważa również, że „poza tą technologiczną rewolucją kopernikańską wydarzyło się w tym czasie w świecie znacznie więcej. W 2014 roku na ukraińskim Krymie pojawiły się rosyjskie zielone ludziki, łamiąc po raz pierwszy od dekad porządek międzynarodowy w Europie. Potem mieliśmy wybory w Stanach Zjednoczonych, w których zwycięstwo odniósł Donald Trump, wybory w Brazylii, które wygrał Jair Bolsonaro. Przez Europę i różne kraje świata przetoczyły się – bądź wciąż się przetaczają – rządy populistów, pojawiła się idea „nieliberalnej demokracji”. Jak pisała francuska filozof prof. Chantal Delsol, mieliśmy do czynienia z konserwatywną rewolucją w Europie. Później była arabska wiosna, wojna w Syrii, a w Izraelu rządy Benjamina Netanjahu”.

W swojej recenzji „Dekady Franciszka” prof. Ewa THOMPSON z Rice University napisała: „Michał Kłosowski przygląda się sposobom sprawowania władzy przez Franciszka i stara się dać odpowiedź tym, którzy zbyt pospiesznie krytykują wypowiedzi papieża i jego aktywność dotyczącą globalizmu, synodalności i ekologii. Autor książki „Dekada Franciszka” podkreśla, że papież uprawia „dyplomację miłosierdzia” oraz „dyplomację peryferii” i że skupia swą uwagę przede wszystkim na zmarginalizowanych ubóstwem i wykluczeniem zakątkach kuli ziemskiej. W momentach niezgody z papieżem Michał Kłosowski woli raczej zadawać pytania (na razie bez odpowiedzi), niż bezwzględnie potępiać. Na zakończenie autor stawia śmiałe postulaty dotyczące przyszłości Kościoła. Każdy, kto chce zrozumieć papieża Franciszka, powinien przeczytać tę książkę”.

Lata 2013-2023 – burzliwa dekada

.”Te wszystkie zmiany sytuacyjne, zmiany światy, które się wtedy zaczęły ja nazywam w książce burzliwą dekadą, bo te ostatnie dziesięć lat to jest dla mnie jako dla historyka czas naprawdę ogromnych i burzliwych zmian, przestawiania różnych instytucji i świata na inne tory, do których wcześniej nie byliśmy przyzwyczajeni. Koniec końców ogromną rolę w tym wszystkim odegrała także technologia, to jest coś o czym często zapominamy myśląc o tak tradycyjnych miejscach jak Kościół, czy w ogóle o czymś takim jak instytucje związane z religią, bo to odczuwa nie tylko Kościół Katolicki, ale w ogóle wszystkie religie. Technologia sprawiła, że zupełnie inaczej są przyjmowane informacje, zupełnie inaczej głoszone są pewne wartości i prawdy, często w sposób który wymaga innego języka. Ta kwestia komunikacyjna, ale także technologiczna z ogromnym w ciągu ostatnich dziesięciu lat dostępem do treści, które w życiu nie mogły być tak popularne – mówię tu chociażby o pornografii, która przez technologię stała się problemem bardzo szerokim, bardzo głęboko sięgającym” – stwierdził redaktor Michał Kłosowski. Zdaniem autora ostania burzliwa dekada pontyfikatu papieża Franciszka ma obejmować lata 2013-2023.

W czasie jednego ze spotkań autorskich dotyczących książki „Dekada Franciszka” jej autor wyjaśnił jak wyglądała polityka papieża Franciszka wobec całego szeregu kryzysów mających miejsce w ostatnim dziesięcioleciu. W toku prelekcji przybliżeniu uległy również czynniki odpowiadające za mocny pacyfizm obecnego papieża. Autor postawił jednak na koniec diagnozę, iż ostatnia burzliwa dekada przyniosła nie tylko złe rzeczy, ale również pewne nadzieje.

Kontekst kulturowo-historyczny a poglądy papieża Franciszka

”Wydając tę książkę zawsze biłem się z myślą, że znowu będę w roli obrońcy papieża Franciszka, co w Polsce i w ogóle na świecie w obliczu wielu jego gestów i słów jest bardzo trudne, ale nawet nie chodzi o obronę, a zrozumienie skąd to wynika, bo myślę, że to jest kluczowe. Do zrozumienia postawy papieża Franciszka potrzebne jest spojrzenie na cały horyzont, korzenie z których on wyrasta. Jest takie zdanie, które lubię powtarzać, że papież myśli i mówi po hiszpańsku, słucha go świat anglojęzyczny, a w my w Polsce pobieramy jego tłumaczenia” – powiedział Michał Kłosowski.

„Wracając do tej kwestii horyzontów, czy korzeni, też nie żeby bronić, ale żeby trochę zajrzeć w to coś gdzieś tam ukształtowało papieża – to jest to przede wszystkim inne doświadczenie Kościoła i społeczeństwa argentyńskiego, po drugie bardzo silne doświadczenie migracji własnej rodziny, a po trzecie inne doświadczenie kwestii ubóstwa, biedy, wykluczenia i oczywiście inny horyzont kulturowo-edukacyjny, ale to zostawmy na boku” – stwierdził autor książki „Dekada Franciszka”.

WszystkoCoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 29 września 2023