Michał KŁOSOWSKI

Zastępca Redaktora Naczelnego „Wszystko co Najważniejsze”, szef działu projektów międzynarodowych Instytutu Nowych Mediów, publikuje w prasie polskiej i zagranicznej. Autor programów radiowych i telewizyjnych. Stypendysta Departamentu Stanu USA oraz rzymskiego Angelicum. Ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie i London University of Arts.

Ryc.Fabien Clairefond

Michał KŁOSOWSKI: Raport Draghiego. Europa budzi się przerażona
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Raport Draghiego. Europa budzi się przerażona

Aby Europa mogła odzyskać tempo wzrostu i umocnić swoją pozycję na świecie, konieczne jest skoncentrowanie wysiłków na trzech kluczowych obszarach: innowacjach, planie dekarbonizacji i zwiększeniu bezpieczeństwa. Kluczowe ma być pokonanie barier, takich jak brak koncentracji, marnowanie zasobów i brak koordynacji poprzez zintegrowane i skoordynowane działania. W jaki sposób? Europa musi znaleźć fundusze, twierdzi Mario Draghi, na nowy plan Marshalla. Skąd wziąć pieniądze? Z pożyczek, które finansować będą te pomysły, a jednocześnie dadzą Brukseli większą władzę nad krajami członkowskimi.

Michał KŁOSOWSKI: Zwiastun końca epoki
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Zwiastun końca epoki

Zamach na Trumpa mówi wiele o kondycji amerykańskiej demokracji; o tym, że Ameryka jest zmęczona dotychczasowym bezwładem.

Michał KŁOSOWSKI: Aleksiej Nawalny (1976-2024). Koniec marzeń o innej Rosji
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Aleksiej Nawalny (1976-2024). Koniec marzeń o innej Rosji

Wszyscy, którzy marzyli o innej Rosji mogą się z tą wizją pożegnać. Śmierć Aleksieja Nawalnego w rosyjskim więzieniu kładzie kres podobnym snom: w putinowskiej Rosji nie pozostał nikt, kto może sprzeciwić się carowi.

Michał KŁOSOWSKI: Synodalnej rewolucji nie będzie
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Synodalnej rewolucji nie będzie

Wśród wielu głosów, które słychać w Watykanie i wśród obserwatorów synodu o synodalności, jak ostatnio nazywa się te spotkania, nie brakuje takich, które pytają: po co? Całe zgromadzenie, które dla jednych miało być przełomowe i rewolucyjne, a dla drugich zagrażające i kontrdoktrynalne, kończy się bowiem bez wielkich decyzji czy zmian.

Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Polska miała rację. Dziś jesteście wzorem dla innych | 57. numer Wszystko co Najważniejsze

57. numer „Wszystko co Najważniejsze” jest już w sprzedaży. Prezentujemy w nim zapis debaty wokół pytania „Jak ukarać Putina?” z udziałem Laure MANDEVILLE, Ołeksija PANYCZA, Eryka MISTEWICZA, PROF. Konstantyna SIGOWA, Łukasza KAMIŃSKIEGO oraz Nicolasa TENZERA. Amerykański specjalista zarządzania PROF. Jeffrey SONNENFELD stwierdza, że Polska trafnie przewidziała rozwój sytuacji międzynarodowej, a historyk PROF. Marek KORNAT wyjaśnia, dlaczego rosyjscy żołnierze opuścili Polskę dopiero w 1993 roku, a nie kilka lat wcześniej.

Michał KŁOSOWSKI: Burzliwa synodalność
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Burzliwa synodalność

Synod ma kłopoty. Kiepskie oceny w mediach, trudne tematy, które miały być poruszone, i niezgoda w samym Kościele co do tego, dokąd ma prowadzić flagowy projekt papieża Franciszka. Ale przecież można było to przewidzieć, od samego początku kwestie te bowiem spotkaniu Ludu Bożego towarzyszyły.

Michał KŁOSOWSKI: Papież wart jest mszy
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Papież wart jest mszy

Wszystkie dotychczasowe spotkania Macrona z Franciszkiem demonstrowały sporą zażyłość między oboma przywódcami.

Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Stary Kontynent zagrożony od zewnątrz i od wewnątrz | 56. numer Wszystko co Najważniejsze

56. numer miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze” jest już dostępny. Prezentujemy w nim między innymi rozważania PROF. Chantal DELSOL na temat zagrożeń czyhających na społeczeństwa Europy. Były prezydent Francji, François HOLLANDE, stwierdza, że kraj nad Sekwaną nie może być oblężoną twierdzą, a PROF. Miles YU zapowiada, iż „wielkiej Wojny z Chinami jeszcze nie będzie”.

Michał KŁOSOWSKI: Pour pardonner, il faut se vaincre soi-même
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Pour pardonner, il faut se vaincre soi-même

Le temps guérit les blessures. Même celles qui se créent au fil des ans, des siècles, exposées ou cachées. Car il s’avère qu’il n’y a rien de plus durable chez un être humain que les regrets. Des occasions manquées, des griefs non résolus depuis longtemps, des tragédies qui s’étendent sur des générations, du sang versé. Un cri de vengeance au ciel.

Michał KŁOSOWSKI: Per perdonare bisogna superare se stessi
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Per perdonare bisogna superare se stessi

Il tempo guarisce le ferite. Anche quelle create nel corso degli anni, esposte o nascoste per secoli. Si scopre infatti che tra gli esseri umani non c’è nulla di più duraturo del rimpianto. Occasioni mancate, rancori a lungo irrisolti, tragedie che si trascinano da generazioni, sangue versato. Un grido di vendetta al cielo.

Michał KŁOSOWSKI: To forgive, you must overcome yourself
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

To forgive, you must overcome yourself

Time heals all wounds. Even those gathered over the years, either in the open or concealed for centuries. It turns out, there is nothing more durable among people than sorrow. Lost opportunities, unsettled accounts for wrongs, tragedies continuing for generations, spilled blood. Calling for vengeance.

Michał KŁOSOWSKI: Щоб пробачити, треба побороти самих себе 
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Щоб пробачити, треба побороти самих себе 

Час лікує рани. Навіть ті, що повставали роками, відкриті чи приховані століттями. Виявляється, серед людей немає нічого більш тривалого, ніж горе. Втрачені можливості, від давна не з’ясовані рахунки за шкоди, трагедії, які тягнуться через покоління, пролита кров. Прохання помсти у неба. 

Michał KŁOSOWSKI: By wybaczyć, trzeba pokonać samych siebie
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

By wybaczyć, trzeba pokonać samych siebie

Czas goi rany. Nawet te powstające latami, przez wieki odsłonięte albo ukryte. Okazuje się bowiem, że nie ma wśród ludzi nic bardziej trwałego niż żal. Stracone szanse, od dawna niewyrównane rachunki krzywd, tragedie, które ciągną się przez pokolenia, przelana krew. Wołanie o pomstę do nieba – pisze Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI: Podział ostateczny
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Podział ostateczny

Podział ostateczny C.S. Lewisa to literacka, alegoryczna opowieść, która pozwala zrozumieć, czym jest zło. A tego w końcu mamy wkoło wiele.

Michał KŁOSOWSKI: Burzliwa dekada
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Burzliwa dekada

Pontyfikat papieża Franciszka na „bardzo ciekawe czasy” – fragment najnowszej książki Michała KŁOSOWSKIEGO “Dekada Franciszka” wyd. przez “Wydawnictwo Wszystko co Najważniejsze”.

Michał KŁOSOWSKI: Europa Universalis
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Europa Universalis

Polska ma korzenie państwa wielkiego, choć w przeciwieństwie do pozostałych krajów Europy – bez imperialnej historii. I Rzeczpospolita to kontrpropozycja sprawnego, silnego państwa; otwartego choć trudnego do zrozumienia; państwa w którym wolność religijna i duchowa siła stanowiły o sprawności całej machiny państwowej

Michał KŁOSOWSKI: Benedykt XVI – człowiek ogrodu
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Benedykt XVI – człowiek ogrodu

Duet Wojtyła-Ratzinger rządził Kościołem kilka dekad. To, że wybitny filozof, jakim był Karol Wojtyła, tak świetnie rozumiał się z wybitnym teologiem, jakim był Joseph Ratzinger, uformowało w historii Kościoła epokę, do której obecnie wielu tęskni.

Anna DRUŚ, Michał KŁOSOWSKI: «We are superhumans», czyli niepełnosprawni w mediach
Anna DRUŚMichał KŁOSOWSKI

Anna DRUŚ
Michał KŁOSOWSKI

«We are superhumans», czyli niepełnosprawni w mediach

„Skoro już na nas patrzą, niech patrzą na nas jak na gwiazdy”. W Światowym Dniu Osób Niepełnosprawnych rozmawiamy o zmianach, jakie zaszły w społecznym postrzeganiu osób niepełnosprawnych dzięki mediom społecznościowym.