Drony dostarczające paczki już od 2024 r. we Włoszech

Drony

Drony dostarczające paczki zaczną działać we Włoszech i Wielkiej Brytanii już w 2024 r. Do Italii trafiają właśnie pierwsze modele specjalnych bezzałogowców – poinformowała włoska agencja informacyjna Ansa.

Drony dostarczają paczki do klientów

.”W 2024 roku rozpoczniemy dostawy paczek nowym dronem Mk30 we Włoszech i Wielkiej Brytanii” – ogłosił wiceprezes firmy Prime Air David Carbon. Paczki dostarczane przez drony będą musiały ważyć mniej niż 2,26 kg i zmieścić się w opakowaniu wielkości pudełka po butach. „Nasze doświadczenie będzie inspiracją i wsparciem dla bezpiecznych operacji w pozostałej części Europy” – powiedział Pierluigi Di Palma, prezes włoskiego Krajowego Urzędu Lotnictwa Cywilnego Enac. Urząd współpracuje przy projekcie Amazona z europejską agencją bezpieczeństwa lotniczego EASA.

Historia specjalnych bezzałogowców

.Projekt wykorzystania dronów do dostaw paczek w ciągu 30 minut przedstawił już w 2013 roku założyciel Amazona Jeff Bezos. Postawił wówczas hipotezę, że – zakładając optymistyczny scenariusz – ten cel uda się osiągnąć za cztery lub pięć lat. „To się uda i będzie mnóstwo zabawy” – brzmiały wówczas jego słowa. Trwało to jednak niemal dwukrotnie dłużej. Pierwsze dostawy przy pomocy dronów rozpoczęły się pod koniec ubiegłego roku w Teksasie i Kalifornii, z możliwością dotarcia w ciągu godziny do wybranych klientów w promieniu 6 km od zamówienia. Teraz firma wypuściła na rynek nowy model drona, który podwaja szybkość pokonywania odległości i zwiększa bezpieczeństwo, a także potwierdziła swój cel, jakim jest dostarczenie 500 mln produktów droga powietrzną do końca dekady.

Produkt bezpieczniejszy niż jazda samochodem do sklepu

.”Będzie to bezpieczniejsze, niż pojechanie samochodem do sklepu i zakup tych produktów” – zapewnił wiceprezes Prime Air, tłumacząc, że we Włoszech drony zaczną początkowo obsługiwać domy jednorodzinne z ogródkami. Później, w dłuższej perspektywie, bezzałogowce zaczną operować w gęsto zaludnionych obszarach podmiejskich. Na razie firma nie planuje obsługi centrów miast.

Amazon opracuje usługę, dzięki której klienci będą mogli sprawdzić, czy ich obszar zamieszkania jest objęty możliwością dostawy. Ta usługa będzie początkowo bezpłatna. Dyrektor w Enac, Carmela Tripaldi, zauważyła, że zezwolenie Amazonowi na dostarczanie towarów wieloma dronami kierowanymi przez jednego pilota otwiera „nową erę” z nowymi możliwościami innowacyjnego transportu towarów i osób. „Nie eksperymentujemy, lecz wdrażamy coś, co jest już rzeczywistością” – podkreśliła.

Roboty idą do pracy

.Na temat robotyzacji i automatyzacji rynku pracy, na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” pisze Krzysztof TYSZKA-DROZDOWSKI w tekście „Roboty idą do pracy„.

„Pierwszy w dziejach strajk przeciw robotom miał miejsce w Las Vegas w maju 2018 roku. Wzięło w nim udział ponad 50 000 osób. Związek zawodowy pracowników gastronomii zażądał nie tylko wyższych płac i pewności zatrudnienia, lecz przede wszystkim domagał się osłon przed automatyzacją. Ich obawy są słuszne. Restauracje szybkiej obsługi stawiają coraz śmielej na robota skonstruowanego przez firmę Momentum Machines, zdolnego przygotować 400 hamburgerów na godzinę, znacznie przebijającego ludzką wydajność”.

.”Również nad branżą budowlaną zbierają się ciemne chmury. Caterpillar zainwestował miliony w robota-murarza. Hadrian – tak nazywa się maszyna – jest szybsza i dokładniejsza od budowlańca z krwi i kości. Może operować dzień i noc bez przerwy, kładąc po 1000 cegieł na godzinę. Nie zakłada też związków zawodowych. Olbrzymia rzesza ludzi – w USA prawie połowa mężczyzn – żyje z prowadzenia samochodu. Zarabiają, kierując uberem, taksówką, tirem albo ciężarówką, i wszystkie te zajęcia, na to się zanosi, przepadną. Przyjęło się mówić, że to niezadowoleni, ci, którzy stracili źródło utrzymania na skutek przenoszenia fabryk do Azji, wybrali Trumpa. Co się wydarzy, gdy wyartykułuje się gniew i rozpacz masy mężczyzn bez zatrudnienia z winy maszyn? Myśliciel z Izraela, Yuval Noah Harari, ostrzega, że ta klasa ludzi zbędnych będzie stanowić największy problem XXI wieku” – Krzysztof TYSZKA-DROZDOWSKI.

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 października 2023