Dziady Noworoczne w Katowicach

Tradycyjne na Żywiecczyźnie Dziady Noworoczne przejdą ulicami Katowic. 3 stycznia 2025 r. o godz. 12 barwny korowód złożony z ok. 50 kolędników przy dźwiękach skocznej góralskiej muzyki wyruszy z ul. Mariackiej w kierunku placu Kwiatowego.

Jak wygladają stroje zakładane na regionalne, katowickie Dziady?

.Dziady Noworoczne to tradycja górali żywieckich związana z pożegnaniem starego i powitaniem nowego roku. Kolędnicy przechodzą ulicami, składając mieszkańcom noworoczne życzenia.

„Z przodu idą pachołkowie strzelający batami, którzy sygnalizują gospodarzom, że zbliża się roztańczona i rozśpiewana grupa dziadów. Dalej m.in. konie, które muszą odtańczyć swój taniec, kominiarz, który czasem wejdzie na komin, diabły ze śmiercią itd. Słychać strzelające baty, dzwonki, muzykę. Kolędnicy przekazują życzenia pomyślności” – wyjaśnił Andrzej Maciejowski, który jest depozytariuszem tradycji Dziadów Noworocznych.

Kolędnicy są przebrani za postacie związane z regionalną tradycją. Odgrywane przez nich sceny, wypowiadane kwestie i wykonywane gesty nie są przypadkowe, np. konie symbolizują siły witalne, zdrowie i bogactwo, padają i wstają, pokazując umieranie i odradzanie się. W korowodzie można zobaczyć m.in. diabły, księży, kominiarzy czy obecnych dawniej w lokalnych społecznościach Żydów i Cyganów.

Andrzej Maciejowski wskazał, że dawniej na wsiach dziadowskie stroje wykonywano z tego, co było pod ręką – starych kożuchów, słomy czy tektury. Obecnie są one zdecydowanie bardziej dopracowane i barwne, ale przy tym kolędnicy starają się nie zatracić ich tradycyjnej formy. „Chcemy pokazać w Katowicach, że nasza tradycja żyje. Żywiecczyzna ma cudowną autentyczną kulturę, dla której warto ją odwiedzać przez cały rok” – podkreślił Maciejowski.

Dziady Noworoczne znajdują się na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Trwają starania o wpisanie ich na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

9 stycznia 2025 r. Dziady Noworoczne przejdą ulicami Bielska-Białej. Początek korowodu zaplanowano o godz. 13 na pl. Bolesława Chrobrego. W kolejnych dniach odbędą się 56. Żywieckie Gody, a podczas nich m.in. przegląd grup kolędniczych.

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.”Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Sztuka wyraża nasze estetyczne potrzeby. Prowokuje do myślenia, pobudza kreatywność, wyzwala emocje. Pozwala poczuć się wyjątkowo, a co najważniejsze, wzbogaca nas samych. Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Przedstawiamy premiery kinowe, a także filmy dostępne na platformach streamingowych dla tych, którzy wolą rozkoszować się kulturą w domowym zaciszu. Przypominamy o klasykach, wracamy do pozycji, które zdobyły największe nagrody filmowe i wywarły wpływ na pokolenia oraz do których nawiązuje współczesna kinematografia – i nie tylko.

Nie zapominamy również o koncertach czy płytach. Muzyka pełni tu ważną rolę. Dzięki „Kulturze Najważniejszej” nie ominie Państwa absolutnie żadne wartościowe wydarzenie. 

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, bezpłatnego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 stycznia 2025