Eksperymenty BioNutrients pomogą NASA utrzymać astronautów w zdrowiu

BioNutrients

W ramach serii eksperymentów BioNutrients, NASA testuje sposoby wykorzystania mikroorganizmów do produkcji składników odżywczych, które będą potrzebne do utrzymania zdrowia członków załogi podczas przyszłych długoterminowych misji eksploracji kosmosu.

.Niektóre ważne dla człowieka składniki odżywcze nie mają wystarczająco długiego okresu przydatności do spożycia niezbędnego do przetrwania długoterminowych misji, takich jak lot na Marsa i mogą one wymagać produkcji w kosmosie w celu utrzymania zdrowia astronautów. Aby zaspokoić tę potrzebę, naukowcy z NASA, w ramach serii eksperymentów BioNutrients, badają możliwość wykorzystania mikrobów do produkcji sfermentowanej żywności w kosmosie, takiej jak jogurt. Pożywienie to będzie musiało zawierać określone rodzaje i ilości składników odżywczych, które członkowie załogi będą mogli spożywać w przyszłości w czasie misji.

Pierwszy eksperyment z serii, BioNutrients-1, został zaprojektowany w celu oceny pięcioletniej stabilności i wydajności podręcznego systemu – zwanego pakietem produkcyjnym – który wykorzystywał zmodyfikowany mikroorganizm, drożdże, do produkcji świeżych witamin w kosmosie w razie potrzeby.

Eksperymenty BioNutrients-1 rozpoczęły się po tym, jak w 2019 r. na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) dostarczono różne zestawy produkcji żywności. Obejmowało to również zapasowe pakiety produkcyjne do wykorzystania w przypadku konieczności ponownego przeprowadzenia eksperymentu w czasie pięciu lat trwania badania.

Planowane eksperymenty zakończyły się w styczniu 2024 r. Zapasowe zestawy produkcyjne wciąż jednak pozostają na pokładzie laboratorium orbitalnego oraz w laboratorium BioNutrients w NASA Ames Research Center w Dolinie Krzemowej w Kalifornii, gdzie zespół naukowców na Ziemi przeprowadza eksperymenty równolegle z tymi w kosmosie na ISS.

Naukowcy z NASA pracowali nad skoordynowaniem czasu załogi potrzebnego do przeprowadzenia dodatkowego eksperymentu BioNutrients-2 przy użyciu zapasowych pakietów. Wydłużyłoby to czas trwania badania do prawie sześciu lat na orbicie, umożliwiając pozyskanie dodatkowych danych do zastosowania w kolejnym tego typu eksperymencie, BioNutrients-3, który ma zostać rozpoczęty w kosmosie w 2025 roku.

.Astronauci na stacji kosmicznej zamrożą próbki i zostaną one przetransportowane na Ziemię w celu analizy, aby sprawdzić, ile drożdży wyrosło i ile składników odżywczych zostało wyprodukowane w czasie trwania eksperymentu. Co będzie miało wpływ na przyszłe, długoterminowe, załogowe misje kosmiczne.

Oprac. EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 marca 2025
Fot. NASA