Eksplozje białych karłów pomagają badać Wszechświat

Astrofizycy odkryli zaskakującą różnorodność sposobów w jakie mogą zachodzić eksplozje białych karłów w głębokim kosmosie, po analizie prawie 4 tysięcy takich zdarzeń. Badania mogą pomóc dokładniej mierzyć odległości we Wszechświecie i pogłębić zrozumienie ciemnej energii.
.Jak podkreślają naukowcy, eksplozje białych karłów pod koniec ich życia od dziesięcioleci odgrywają kluczową rolę w badaniu ciemnej energii – tajemniczej siły odpowiedzialnej za przyspieszającą ekspansję Wszechświata. Są one również źródłem wielu ciężkich pierwiastków, takich jak tytan, żelazo i nikiel, które powstają w niezwykle gęstych i gorących warunkach występujących podczas ich tych wybuchów.
Naukowcy z Trinity College w Dublinie, pod kierownictwem Kate Maguire, przeprowadzili analizę różnych rodzajów tych niezwykłych zdarzeń, co pomoże astronomom lepiej zrozumieć te szczególne wybuchowe stany przejściowe kosmicznych obiektów. Badanie zostało opisane w czasopiśmie Astronomy & Astrophysics.
Jak opisują badacze, ten unikalny zbiór danych obejmujący prawie 4 tysiące pobliskich supernowych jest wielokrotnie większy niż poprzednie podobne próbki i pozwolił na dokonanie przełomowych odkryć w zrozumieniu, w jaki sposób zachodzą eksplozje białych karów. Katalog ten został stworzony w ramach Zwicky Transient Facility (ZTF), przeglądu nieba prowadzonego przez California Institute of Technology (Caltech).
„Dzięki wyjątkowej zdolności ZTF do szybkiego i dogłębnego skanowania nieba, możliwe było odkrycie nowych wybuchów do miliona razy słabszych niż najciemniejsze gwiazdy widoczne gołym okiem” – mówi Kate Maguire z Trinity College.
Jednym z kluczowych wyników badań prowadzonych przez naukowców było odkrycie, że istnieje wiele niezwykłych sposobów, w jakie białe karły mogą eksplodować, takie jak zderzenia dwóch gwiazd oraz „kanibalizacja” obiektów przez ich towarzyszy w układach podwójnych.
Odkrycia te były możliwe dzięki możliwości wychwycenia nawet bardzo słabych rozbłysków w połączeniu z dużym rozmiarem całej próbki. Różnorodność ta może mieć wpływ na wykorzystanie supernowych do pomiaru odległości we Wszechświecie, ponieważ ograniczenia dotyczące właściwości ciemnej energii wymagają przede wszystkim standaryzacji tych eksplozji.
.„Różnorodność sposobów w jakie zachodzą eksplozje białych karłów, jest znacznie większa niż wcześniej oczekiwano, co skutkuje wybuchami, które wahają się od tak słabych, że są ledwo widoczne, do innych, które są wystarczająco jasne, aby można je było zobaczyć miesiące lub lata później” – podsumowuje Kate Maguire.
Oprac. EG