Elon Musk udostępni Ukrainie Internet z satelit Starlink

Elon Musk udostępni Ukrainie Internet z satelit Starlink

Prywatna sieć ponad 2 tys. satelitów może być narażona na rosyjskie ataki. Mimo to, Elon Musk udostępni Ukrainie Internet z satelit Starlink w odpowiedzi na apel ukraińskiego wicepremiera.

Elon Musk udostępni Ukrainie Internet z satelit Starlink. Twórca satelitarnej infrastruktury komunikacyjnej umożliwił mieszkańcom Ukrainy korzystanie z Internetu na prośbę wicepremiera Ukrainy i ministra odpowiedzialnego za transformację cyfrową Mykhailo Fedorova, którą zamieścił na Twitterze.

Podczas gdy Ty próbujesz skolonizować Marsa – Rosja próbuje zająć Ukrainę! Podczas gdy wasze rakiety z powodzeniem lądują w kosmosie – rosyjskie rakiety atakują ukraińską ludność cywilną! Prosimy Was o dostarczenie Ukrainie stacji Starlink i zwrócenie się do zdrowych Rosjan, aby stanęli na nogi, napisał Mykhailo Fedorov.

Decyzja Elona Muska jest istotna w kontekście tego, o czym mówili amerykańscy generałowie podczas ostatniej konferencji National Security Space Association. Portal Space News zwraca uwagę, że celem ataków Rosji może stać się prywatna infrastruktura kosmiczna, która uczestniczy w szeroko pojmowanym wspieraniu Zachodu.

(…) można założyć, że w miarę możliwości i w stopniu, w jakim uznają, że nie spowoduje to rozszerzenia konfliktu poza ich kontrolę, rozszerzą go na przestrzeń kosmiczną, dodał Christopher Scolese, dyrektor U.S. National Reconnaissance Office.

Największym wyzwaniem będzie uruchomienie możliwości korzystania z sieci. Potrzebne są do tego naziemne terminale. Właściciel i twórca sieci Starlink zapewnił na Twitterze, że urządzenia są już w drodze.

Usługa Starlink jest już aktywna na Ukrainie. Kolejne terminale w drodze, powiadomił Elon Musk.

Budowany przez Elona Muska Starlink ma ostatecznie składać się z 12 tys. satelit. Będą one krążyć nad Ziemią na wysokości od 340 do 1150 km. Ostatnio został udostępniony także mieszkańcom wysp Tonga po wybuchu wulkanu.

Oprac. Mikołaj Czyż

Warto przeczytać: Do kogo należy Mars? Elon Musk i rządy w kosmosie

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 marca 2022