
Gazeta Dagens Nyheter o roli Szwecji w przypadku rosyjskiej agresji na Finlandię

Szwecja musi przygotować na potrzeby NATO brygadę 5 tys. oficerów i żołnierzy z czołgami, pojazdami bojowymi oraz pełnym wyposażeniem. Wkład jest większy niż wcześniej szacowano – podaje w piątek gazeta „Dagens Nyheter”. Szwedzka gazeta na podstawie rozmów z przedstawicielami kilku krajów NATO ustaliła jaka byłaby rola Szwecji w przypadku agresji Rosji na Finlandię.
.”Najbardziej wymagające dla Szwecji będzie przygotowanie brygady, gotowej do rozmieszczenia w regionie w celu wspólnej obrony” – zauważył Tony Lawrence z estońskiego think thanku ICDF, który pracuje nad projektem włączenia fińskiego i szwedzkiego wojska do NATO. Ekspert wśród miejsc, w których Szwedzi mogą stacjonować wymienia: północną Finlandię, kraje bałtyckie lub południe regionu.
Dagens Nyheter o zwiększeniu budżetu wojskowego Szwecji
.Gazeta przypomina, że zgodnie z decyzją szwedzkiego parlamentu z 2020 roku Szwecja docelowo ma posiadać trzy brygady pancerne: w Boden na północy kraju (prawdopodobnie będzie służyć NATO), Skoevde na zachodzie oraz Revinge w Skanii. Jednak, zdaniem autora artykułu, wyposażanie jednostek trwa powoli i wojska mają być w pełni gotowe dopiero po 2030 roku. W kwietniu rząd w Sztokholmie przyjął nowelizację budżetu, przekazując siłom zbrojnym dodatkowe 660 mln koron (58 mln euro) na dostosowanie do potrzeb NATO.
Jaka byłaby rola Szwecji w przypadku agresji Rosji na Finlandię?
.Z rozmów dziennika „Dagens Nyheter” z przedstawicielami kilku krajów NATO wynika, że w przypadku konfliktu, o ile Finlandia będzie państwem frontowym, a Norwegia przyjmującym amerykańską pomoc, to terytorium Szwecji stanie się ich „miejscem postoju”. Zdaniem Szwedów będzie przygotowanie wspólnych wojsk do przemieszczenia ich na wschód. Taki scenariusz miały zakończone w połowie maja największe od zakończenia zimnej wojny ćwiczenia wojskowe Aurora z udział m.in. wojsk amerykańskich, brytyjskich, fińskich oraz polskich.
Wniosek Szwecji o wejście do NATO
.Wniosek Szwecji o wejście do NATO wciąż czeka na ratyfikację Turcji oraz Węgier, ale Sztokholm już współpracuje z Sojuszem Północnoatlantyckim. Finlandia została oficjalnie członkiem NATO na początku kwietnia.
Droga Szwecji do NATO
.Na temat jeszcze nie zakończonej drogi Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego, na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” pisze prof. Artur GRUSZCZAK w tekście „Szwecja i Finlandia – skandynawska ścieżka do NATO„.
„To właśnie agresja na Ukrainę w 2014 r. i aneksja Krymu były jednoznacznym świadectwem umocnienia neoimperialnego charakteru polityki zagranicznej Rosji. Rosyjskie prowokacje wojskowe (okręt podwodny na obszarze Archipelagu Sztokholmskiego w 2014 r., symulacja rosyjskiego ataku powietrznego na Szwecję podczas ćwiczeń w 2013 r., powtarzające się incydenty naruszenia przestrzeni powietrznej przez rosyjskie myśliwce) nasilały obawy Szwedów o stan bezpieczeństwa ich kraju. W 2015 r. szwedzkie Ministerstwo Obrony zleciło specjalnej komisji przygotowanie raportu o perspektywach polityki obronnej i współpracy w zakresie bezpieczeństwa. Według autorów raportu kwestia członkostwa w NATO nie może być pomijana w debacie nad bezpieczeństwem państwa, gdyż wiąże się z przełomem w polityce Szwecji. Panel ekspertów, któremu rząd Finlandii zlecił w 2016 r. opracowanie raportu na temat strategicznych opcji polityki bezpieczeństwa, uznał, że optymalnym rozwiązaniem jest dotychczasowa polityka nieuczestniczenia w sojuszach wojskowych, przy jednoczesnym rozwijaniu współpracy z Sojuszem Północnoatlantyckim i pozostawieniu otwartej kwestii członkostwa”.
.”Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. opinia publiczna w Szwecji i Finlandii wyraźnie skłoniła się ku członkostwu ich krajów w NATO. W Finlandii odsetek zwolenników wejścia tego państwa do Sojuszu wzrósł z 24 proc. w grudniu 2021 r. do 68 proc. w dniu 11 kwietnia 2022 r. W Szwecji wzrost poparcia dla członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim widoczny był już przed rosyjską agresją. W badaniu przeprowadzonym 24 marca br. 41 proc. ankietowanych wyraziło poparcia dla członkostwa w NATO. Co ciekawe, poparcie wyraźnie wzrasta, gdyby akcesja do NATO nastąpiła razem z Finlandią. Za takim rozwiązaniem opowiada się 59 proc. Szwedów” – pisze prof. Artur GRUSZCZAK.
PAP/WszystkoCoNajważniejsze/MJ